Čistění kolíků starých elektronek

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

Čistění kolíků starých elektronek

#1 Příspěvek od Milan »

Máte někdo prosím osvědčený prostředek pro čistění kolíků starých použitých elektronek, které jsou často velmi zčernalé/zoxidované s náznaky opálení obvykle na kolících žhavení ?

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od taz »


Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#3 Příspěvek od Kvicala_r »

Nebo tvrdá kancel. guna (šedá/modrá) a říznout si proužek.. To pero je ale lepší - jen pozor, někdy se pak ty skelná vlákna lámou a zapíchají všude

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od TubeGuru »

Já používám k čistění kolíků elekrtonek takový "jemný" ocelový kartáček, který se kdysi prodával k čistění semišové obuvi - plně mi vyhovuje.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#5 Příspěvek od KUBO »

Zo všetkého sa mi najviac osvedčilo pero, čo uviedol taz. U nás ho má avelmak a je fakt super, ale pracovať nad košom, lebo tie vlákna ako napísal Kvicala_r sa zapichujú všade. Používam ho aj na silové kontakty aj na dps.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Milan- to pero se skleněným vláknem koupíš třeba v Brně u Vágnera. Původně je totiž určeno pro opravy chyb na pauzáku, kam se kreslí tuží. Jinak mám v práci ještě stejné pero, které má ale místo skleněných vláken mosazné drátky. Taky výborná věc, i na ty lampy by asi šlo použít. Objenával jsem jej kdysi snad z Trutnova, z nějaké firmy, která měla vybavení pro hodináře.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#7 Příspěvek od Milan »

Díky za tipy,kovový kartáček však neee,párkrát mi drátek ulétl do desky a stálo to pak moc práce....

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od radioelectrum »

Já používám mosazný kartáček. Elektronky nečistím nad šasi, ale nad košem tak mi drátky z něj do šasi nenapadají.

Uživatelský avatar
easyjam
Příspěvky: 183
Registrován: 10 bře 2015, 01:00

#9 Příspěvek od easyjam »

ahoj
(z jiného soudku) třeba to někomu pomůže:
na zkorodované kovy a nerozebiratelné spoje (jako např nýty)
pokud jde celá součástka vymontovat vykoupu ji v aurexu (čistí barevné kovy) cca půl hodiny veškerá koroze zmizí pak to vypláchnu v lihu nebo v okeně je jako nová pokud koroze někde zůstala dorazím jí párátkem a leštící pastou TEMPO na auto karoserie (nebo zubní pastou) obojí zanechává film takže pak opět koupám v lihu

(toto jsem použil na zkorodovanou pružinu v náramkových hodinkách už zase tikají :D )

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“