Jak fungují integrované obvody na paměť

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
gamecraftCZ
Příspěvky: 4
Registrován: 23 zář 2015, 02:00

Jak fungují integrované obvody na paměť

#1 Příspěvek od gamecraftCZ »

Ahoj všichni.
Chtěl bych se zeptat jak fungují integrované obvody pro ukládání dat (nejlepší by bylo to vysvětlit na 1-bit paměti)
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

A jaké? ram, rom, eprom, sram..................?

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Yarda1 »

Já jsem kdysi přišel k takové příčurce, kde to bylo vysvětleno tak, aby to pochopil snad úplně každý kdo umí trochu německy. Ale to je z doby, kdy tu běhali mamuti a Mrtvé moře trochu pokašlávalo. A na nic novějšího jsem nenarazil.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

No, podívej se na https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektroni ... 4%9B%C5%A5 a pak se zeptej dál, co chceš vědět. Tvůj dotaz je příliš obecný..

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Dobré počtení o pamětích bylo i v nějaké knize, kterou mám kdesi u máti, na název si teď nevzpomenu. Byl to slovenský překlad původně německé knihy, cca rok 1991.
Hlavně si pamatuji na jednu větu (nebudu se snažit ji napsat ve slovenštině, nedopadlo by to úplně OK)-
Zatímco dnes jsou standardem paměti RAM o kapacitě 1MB, již v blízké době to bude až 4MB
:D
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
gamecraftCZ
Příspěvky: 4
Registrován: 23 zář 2015, 02:00

#6 Příspěvek od gamecraftCZ »

ZVUK2000 píše:A jaké? ram, rom, eprom, sram..................?
Nejlepší by byly všechny ram rom i trvalou.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Trvalou dělají u holiče.
Hlavní rozdělení je na paměti vyžadující napájení a na ty, kde se záznam neztratí ani po vypnutí, další je rozdělení na schopnost přepsání - některý jdou vymazat vnějším zásahem, jiný ne.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
gamecraftCZ
Příspěvky: 4
Registrován: 23 zář 2015, 02:00

#8 Příspěvek od gamecraftCZ »

EKKAR píše:Trvalou dělají u holiče.
Hlavní rozdělení je na paměti vyžadující napájení a na ty, kde se záznam neztratí ani po vypnutí, další je rozdělení na schopnost přepsání - některý jdou vymazat vnějším zásahem, jiný ne.
Já bych potřeboval všetsky.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#9 Příspěvek od monterjirka »

Tak nejjednodušší "paměť 1 bitu" RAM je bistabilní klopný obvod.
Nějakým vnějším stavem ho překlopíme do jednoho nebo druhého stavu a on si to "pamatuje". Umí to např. obvod TTL 7474 nebo CMOS 4013
Ve skutečné paměti je to složitější, protože se musí "adresovat", aby toho v pamětí mohlo být víc, než kolik je vstupů a výstupů.

Je to paměťová buňka, označovaná též jako SRAM, která se vymaže při vypnutí, ale která nepotřebuje opakovanou obnovu zápisu (to potřebuje DRAM)

Uživatelský avatar
gamecraftCZ
Příspěvky: 4
Registrován: 23 zář 2015, 02:00

#10 Příspěvek od gamecraftCZ »

monterjirka píše:Tak nejjednodušší "paměť 1 bitu" RAM je bistabilní klopný obvod.
Nějakým vnějším stavem ho překlopíme do jednoho nebo druhého stavu a on si to "pamatuje". Umí to např. obvod TTL 7474 nebo CMOS 4013
Ve skutečné paměti je to složitější, protože se musí "adresovat", aby toho v pamětí mohlo být víc, než kolik je vstupů a výstupů.

Je to paměťová buňka, označovaná též jako SRAM, která se vymaže při vypnutí, ale která nepotřebuje opakovanou obnovu zápisu (to potřebuje DRAM)
To je všechno super. Ale jak to funguje?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Najdi si KDEKOLIV NA NETU význam slov KLOPNÝ OBVOD (BISTABILNÍ), PAMĚŤOVÁ BUŇKA a podobně - stručně řečeno, UTFG !!!!!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

Jak to funguje?
Docela spolehlivě...
Jinak bys neměl na čem napsat ten zbytečný dotaz.

Pro začátek zkus číst třeba tady.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od Zaky »

Na funkci se ptej Googla, je to sice Velký bratr, za což ho nemám rád, ale zase lecos z toho, co se dozví, prozradí dalším. Když ti něco nebude jasné, zde se doptáš na konkétní věci, o tom se už diskutovat dá. Aby někdo dělal výcuc za tebe a servíroval ti to hotové, to těžko můžeš po někom chtít, to by ti měla do jisté míry poskytnout škola. Takže se radši nauč vyhledávat na webu, pak existují i knihovny, ale s tímto dotazem na 100% vystačíš s webem. Umět si najít informace a umět se v nich vyznat a posoudit jejich kvalitu je dnes opravdu důležité, je to ale proti docela nedávné době obrovské usnadnění, nejsem ještě vůbec starý, ale za mých studijních let tohle proste ještě neexistovalo a informace se hledaly podstatně obtížněji. Tak se toho neboj a hledej.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#14 Příspěvek od Cowley »

To je zase nováčkova "masáž". Ale jak psali EKKAR a Zaky, Google a správně položený dotaz napoví.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#15 Příspěvek od Yarda1 »

Bylo by dobré, kdyby tazatel napsal, proč se na to ptá. Ten jeho dotaz je příliš obsáhlý. A tematika je dost široká a mne napadlo, že o tom vím jen to (a vlastně jen zlomek toho) co nám vývojáři a výrobci předkládají k věření. Třeba se mi vybavilo, když se o tom mluvilo na PGS co jsem abslovoval před 25 lety, tak tam byla zmínka i o tunelovém efektu v případě EPROM nebo EEPROM.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Odpovědět

Zpět na „Teorie“