Zabudovani Arduina do automobilu

Raspberry, Arduino, Mini-PC a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
LucasCZE
Příspěvky: 38
Registrován: 23 srp 2009, 02:00

Zabudovani Arduina do automobilu

#1 Příspěvek od LucasCZE »

Zdravim, mam v planu zabudovat Arduino do automobilu. Zaklad je vyresit napajeni. V automobilu je bezne dejme tomu 8 V (startovani) az 14 V (nabijeni baterie). Navic se pry muzou objevit spicky, ktere napeti na okamzik zvednou o desitky V. Mate s tim nekdo zkusenosti?

Zatim to mam vymyslene tak, ze by na vstupu byl seriove odpor (cca 10R) a nasledne paralelne zenerova dioda (dejme tomu 20 V). To by melo napetove spicky oriznout na 20 V. Za tim by byl buck converter (mam objednany tento), ktery by to bez velkych ztrat prevadel na 5 V. (Jde mi i o spotrebu finalniho zarizeni, protoze pojede nepretrzite.) Techto 5 V bych na Arduino pripojil rovnou na pin 5V.

Co myslite, bude to fungovat? Bude za buck converterem dostatecne stabilni napeti?

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#2 Příspěvek od Honza_dy »

Nepíšeš jaké arduino chceš do automobilu zabudovat. Téměř každá deska(UNO, Nano, Micro...) má zabudovaný regulátor napětí (proud cca 150mA) a k ochraně před špičkami se mi osvědčil jednoduchý obvod na vstupu napájení: Pojistka a transil.
Naposledy upravil(a) Honza_dy dne 05 říj 2015, 13:11, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Místo zenerky pořádný transil, k němu paralelně C třeba 100µF/50V, k tomu paralelně keramiku třeba 100 nF/50V, těch 10R v sérii je OK. Počítej ale, že odběr bude dost velký, na trvalý běh je to zcela nevhodné, bude ti to vybíjet akumulátor.

Uživatelský avatar
LucasCZE
Příspěvky: 38
Registrován: 23 srp 2009, 02:00

#4 Příspěvek od LucasCZE »

Honza_dy: Diky. Mam objednane Arduino UNO a Arduino Pro Micro. Regulator tam sice vetsinou je, ale byva to linearni regulator, ktery je strasne neefektivni a navic by se v aute prehrival (vysoke napeti). Proto resim jiny zpusob.

Zaky: Dekuju za rady. Proc bude odber dost velky? Buck converter je pomerne dost efektivni. Nebo tim myslis, ze samotne Arduino bude mit velky odber? Pokud bude vetsinu casu uspane, tak by to nemuselo mit velky odber. To jeste zmerim. Ted mi jde o to co nejefektivneji a bezpecne vyresit napajeni.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Předpokládám, že použitý měnič bude mít dost velký vlastní odběr naprázdno, jestli ho fyzicky máš, změř odběr bez zátěže a uvidíš. Třeba je tam použitý nějaký moderní IO a bude to OK.

Uživatelský avatar
LucasCZE
Příspěvky: 38
Registrován: 23 srp 2009, 02:00

#6 Příspěvek od LucasCZE »

Aha, to je pravda. Menic zatim nemam, ale az dorazi, promerim ho. Je tedy i efektivnejsi reseni nez step-down converter?

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od pocitujlasku »

V novsich autach by malo byt v autozasuvke trocha vycistene napatie, ja by som tam dal vnutornosti z tych beznych autozasuvkovych menicov na nabijanie mobilov, gps... ale aj tak, by som sa bal, ze to bude vybijat baterku.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od ross4435897 »

LucasCZE píše:Zdravim, mam v planu zabudovat Arduino do automobilu...
Co myslite, bude to fungovat? Bude za buck converterem dostatecne stabilni napeti?
fungovat to bude, tak jak to ma ... predradna pojistka je nutnosti!!!

Uživatelský avatar
LucasCZE
Příspěvky: 38
Registrován: 23 srp 2009, 02:00

#9 Příspěvek od LucasCZE »

ross4435897: Pojistku jsem tam samozrejme dat chtel, jen jsem to nenapsal. Slo mi o to, jestli za tim step-down bude dostatecne ciste napeti pro Arduino, protoze bych chtel obejit regulator na desce Arduina a napojit to primo na pin 5V (kvuli efektivite).

pocitujlasku: O nabijecce na mobil do autozasuvky jsem taky premyslel. Uz mam i nejakou objednanou. Az prijde, promerim klidovy odber...

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od pocitujlasku »

a na co vsetko tam bude to arduino? ci musi byt na trvalych 12V, alebo staci, az ked sa otoci klucom.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#11 Příspěvek od monterjirka »

Zaky píše:... transil, k němu paralelně C třeba 100µF/50V, k tomu paralelně keramiku třeba 100 nF/50V, těch 10R v sérii je OK...
To je rozumné. Možná bych s tím kondíkem šel ještě výš, aby pokryl nějaké špičkové poklesy při startování, ale hlavně bych to napájení přivedl přes diodu. A nemyslím kvůli přepólování. Tam jde o tom, aby ten kondík vyhladil napětí pouze pro Arduino a ne "pro celé auto".

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#12 Příspěvek od frpr666 »

Co tohle...
edit1: pozor na povolené vstupní napětí u arduino desky. Desky se stabilizátorem LM78M05 jsou OK, ale některé čínské klony mají problém už kolem Vin=12V...
Přílohy
151005_arduino.png
ochrana arduino
(3.62 KiB) Staženo 162 x

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#13 Příspěvek od misocko »

LucasCZE píše:Aha, to je pravda. Menic zatim nemam, ale az dorazi, promerim ho. Je tedy i efektivnejsi reseni nez step-down converter?
menic = converter :lol:
bral by som teda nejaky menic ktory pokrije spotrebu toho Arduina ale nema zbytocne velku vykonovu rezervu (cim vykonnejsi menic, tym viac si vezme naprazdno)

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#14 Příspěvek od PeteBurns »

Na taketo aplikacie sa mi v aute najviac osvedcili tieto izolovane menice - http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Converter ... 257f145571
Davaju stabilne vystupne napatie uz pri par voltoch na vstupe, maju malinku vlastnu spotrebu a ziadnych spiciek sa netreba bat ;)

Alebo ak by stacilo neizolovany menic, tak nieco taketo - http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Converter ... 3cd57b0acd

Uživatelský avatar
LucasCZE
Příspěvky: 38
Registrován: 23 srp 2009, 02:00

#15 Příspěvek od LucasCZE »

pocitujlasku píše:a na co vsetko tam bude to arduino? ci musi byt na trvalych 12V, alebo staci, az ked sa otoci klucom.
Musi byt napajeno trvale. Bude pripojeno k siti GSM a prijimat SMS, na ktere bude nejak reagovat (napr. odeslanim GPS lokace).
monterjirka píše:To je rozumné. Možná bych s tím kondíkem šel ještě výš, aby pokryl nějaké špičkové poklesy při startování, ale hlavně bych to napájení přivedl přes diodu. A nemyslím kvůli přepólování. Tam jde o tom, aby ten kondík vyhladil napětí pouze pro Arduino a ne "pro celé auto".
Vlozit tam diodu je rozumne, provedu. :wink: Kondik tam muzu dat klidne mnohem vetsi, o misto mi nejde.
frpr666 píše:Co tohle...
edit1: pozor na povolené vstupní napětí u arduino desky. Desky se stabilizátorem LM78M05 jsou OK, ale některé čínské klony mají problém už kolem Vin=12V...
Jak uz jsem psal, pouzivat linearni regulator desky Arduino bych nechtel, jsou na nem velke ztraty. Pri vyplem motoru bude mit ucinnost jen kolem 40 %. (Pri nastartovanem motoru jeste mensi, ale to uz by mi nevadilo.)
misocko píše:menic = converter :lol:
bral by som teda nejaky menic ktory pokrije spotrebu toho Arduina ale nema zbytocne velku vykonovu rezervu (cim vykonnejsi menic, tym viac si vezme naprazdno)
Ze je menic a converter to same je mi jasne a nevim, jak jsi prisel na to, ze bych to nevedel. Vzdyt pisu, ze mam converter objednany a potom jsem napsal, ze zatim menic nemam, ale az dorazi, tak to promerim. Bavil jsem se porad o tom samem. :idea:
Jinak rada dobra, 3A menic je vazne asi prehnany. Problem je, ze bude napajet i GSM modul, ktery ma udajne ve spickach spotrebu az 2 A. Nicmene to by snad vykryl kondenzator a stacil by mi treba 1A menic. Nabijecku do autozasuvky mam objednanou prave 1A, takze uvidime, az to zmerim.
PeteBurns píše:Na taketo aplikacie sa mi v aute najviac osvedcili tieto izolovane menice - http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Converter ... 257f145571
Davaju stabilne vystupne napatie uz pri par voltoch na vstupe, maju malinku vlastnu spotrebu a ziadnych spiciek sa netreba bat ;)

Alebo ak by stacilo neizolovany menic, tak nieco taketo - http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Converter ... 3cd57b0acd
To nevypada spatne. Ten prvni zvlada bohuzel jen 200 mA a to uz je opravdu malo. Druhy menic vypada dobre, pokud by mel taky malou vlastni spotrebu.

Tady bych si ale nechal poradit. Potrebuju mit izolovany menic? :roll:

Odpovědět

Zpět na „Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)“