Odměřování ESSA

Rubrika uživatelů a opravářů NC strojů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Odměřování ESSA

#1 Příspěvek od Celeron »

Mám tu na stole odměřování z horizontky velký jak garáž pro dodávku.
Typ Essa ADL3 VŠ součet. Klasika X, Y, Z. Úplná mrtvola.
Po rozebrání jsem zjistil explodovanej TOP201 (TO220) v hlavním pulzáku 5V. Mezi zdrojem a elektronikou byl jumper, po připojení na laboratorní zdroj odměřování naskočilo, na displejích jsou smysluplný údaje, odběr 450mA.
Je tam v podstatě viz příloha. Prošel jsem celej zdroj, nic vadnýho jsem nenašel. Protože to má nakroutíno cca 15000 hodin, vyměnil jsem všecky elyty zdroje. Vstupní gréc a elyt byl v pořádku.
Nojo, ale to je problém, proč ten TOP201 explodoval? Sám od sebe?
Napadá mě, zda tam nebyl zkrat na těch vlastních digitálních odmeřovákách přímo v horizontce. Buď odešlej, nebo zkrat v přívodu. Ty mě majitel jaksi přivézt nemohl.
Co se do těhle mašin osazuje aby to měřilo podle displejů to vypadá na tisíciny mm?
Díky
Přílohy
TOP201.png
(35.75 KiB) Staženo 416 x
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#2 Příspěvek od RadekB »

Co mam zkusenost tak TOP odchazi nekdy sam od sebe, ale casto kvuli sitovymi elytu.
Opravuju dost PowerVU prijimacu z kabelovek a sem tam multiswitch EMP kde je take TOP pouzit a nikdy nic jineho nemenim (pokud to neni po bource).

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Taky bych po kontrole či výměně C ve zdroji, pokud to s novým TOP jede zařízení vrátil do užívání a kdyby to odešlo znovu, začal bych teprve pátrat dál. Síťové zdroje to nezřídka schytají právě ze sítě.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#4 Příspěvek od Sandal »

Celeron píše: Co se do těhle mašin osazuje aby to měřilo podle displejů to vypadá na tisíciny mm?
Díky
Dává se nečastějc inkrementální snímač nebo resolver.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Majitel si dojel do AME pro elyty a TOP201. Čuměl jsem, jak je TOP dodáván. 8O Každej kus je ve vzduchotěsným plastovým futrálku a kapsičkou silikagelu. Proboha, proč?
Tak jsem zapájel nový součástky a zkusil přes žárovku 230V/25W. Blikla a 5V ok. Připojil jsem jumper napájení digitálu, displeje a vše maká, spotřeba jako z laboratorního zdroje. Zítra se jedu kouknout na tu horizontku, zase napájení připojím přes žárovku a postupně se připojí všechny osy. Třeba některá ukáže abnormální odběr.
Jak jsem koukal na net, dnes se dá sehnat kompletní univerzální odměřování na 3 osy za necelý 4 tisíce i s pravítkama. No já si to snad přidělám na Promáckej soustruh i frézu :wink: Jediná pracnější část budou kryty pravítek.

Koukal jsem taky na ebay. Netušíte někdo, jak se tomu tříosímu odměřování nadáva anglicky?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

3 axis digital readout, IO jsou v suchém prostředí kvůli pájení přetavením, pokud je v pouzdře vlhkost, po zahřátí páry expandují a mohou součátku poškodit (roztrhat pouzdro).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Tie specialne balene IO su pravdepodobne kupene ako originalny nahradny diel do nejakeho zariadenia.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Zajímavý zatím jsem se s takovým balením u TO220 nesetkal. U SMD je to běžný.
Koukám že těch 2 a 3 axisů je na ebay spousta ale cena od 6-8 tausen. Akorát mě není moc jasný, jak se v objednávce definují délky posuvů. No uvidíme, zda se mi na lathe a milling mašinu někam ty pravítka vejdou. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Mrkni na AS5311, zrovna dnes s tim neco kutim. Funguje to pekne, jednoduche a nezaludne zapojeni. Muzes si udelat odmerovani a tvar senzoru presne podle svych predstav. Rozliseni 500nm mi prijde na domaci potreby dostacujici.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Nojo ale to asi není kompatibilní s vyhodnocovací elektronikou určenou pro skleněný odměřovací pravítka. Nebo je?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Nevim co leze ze sklenenych pravitek, tohle ma klasicky kvadraturni AB vystup s indexem po 2mm, PWM a seriovy vystup. Co je pro mne podstatne, v ramci jednoho polu mag. pasku (2mm) poskytuje udaj o absolutni poloze. V me aplikaci nepotrebuji merit velky rozsah delek, ale jsou tam velice rychle posuvy ktere klasicke IRC nestihaji, tady mne rychlost posuvu nemusi vubec zajimat. Napsat SW pro zobrazeni je otazkou chvilky.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Dodavatel snimacu s temito mag. pasky mne strasil ze musi byt umisteny aspon 30cm od motoru. Ted jsem to zkousel u 750W asynchronaku bez zateze, a nema to na mereni zadny vliv ani kdyz ho dam tesne k motoru. Obvod meri i silu mag pole pasku, kdyz jsem sundal pasek, nelisily se nemerene udaje u motoru at byl vyply nebo zaply. Netreba se toho bat, pokud by jste mel nekdo podobnou aplikaci kde mereni jede blizko motoru

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#13 Příspěvek od Sandal »

Celeron píše: Jak jsem koukal na net, dnes se dá sehnat kompletní univerzální odměřování na 3 osy za necelý 4 tisíce i s pravítkama.
Fakt jo?A má to display? :lol: Já dal za komplet odměřování na soustruh 20k :?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Tak se koukni:http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=3+ ... t&_sacat=0
2 axis na soustruh stačí. Za 5000 jsem viděl 3 axis bazar na Aukru.
Horší je, že na ty mý Promě SP400 všude tam, kam by šly dát pravítka je vymezování vůlí.

Edit: Jo zapoměl jsem, horizontka po namontování odměřování už zase maká. Jen jsem musel ESSU znova rozhodit a vyměnit jedno tlačítko. Ty Stropkovský telefoní tlačítka, kdo to vymyslel? Zase prasklej kontaktní půlměsíček.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#15 Příspěvek od Sandal »

Celeron píše: Horší je, že na ty mý Promě SP400 všude tam, kam by šly dát pravítka je vymezování vůlí.
U tebe by to šlo měřit rotačníma encoderama ale ty se dávaj na pohybovej šroub a to je blbý,že šroub se točí a zbytek stojí dokud se nevyrovnaj vůle.
Jinak je to už řada let co jsem kupoval to odměřování a ceny nebyly tak přívětivý.Mám tam český odměřování Maxi od Limatu.

Odpovědět

Zpět na „NC stroje“