Co děláte, když nevíte? :-)

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

Co děláte, když nevíte? :-)

#1 Příspěvek od Neniu »

Co děláte, když vám měření nedává smysl, ačkoli to měření opakovaně dává stejný výsledek a tudíž je asi správně? Nelze vyloučit špatně zvolenou metodu měření, ale nezdá se mi to.

Od rána se snažím něco změřit a pořád měřím, víceméně, totéž. Jenže mi to nedává smysl, asi to chce odstup nebo nějaké zaříkávání či magický rituál :-)

Prostě mi to mozek nebere a tak tu plevelím diskusi :oops:
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

A co pak to měříš?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

Neniu píše:Jenže mi to nedává smysl, asi to chce odstup nebo nějaké zaříkávání či magický rituál :-)
a nebude to tím, že ti schází znalosti a tak to děláš úplně blbě ?
. . . o co vlastně jde ?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Můžeš si 1000x MYSLET že něco měříš správně, ale výsledek může bejt chybnej, pokud NĚCO ZANEDBÁŠ nebo z neznalosti/nevědomosti POUŽÍVÁŠ NEVHODNOU MĚŘICÍ METODU, případně VADNEJ nebo NEVHODNEJ MĚŘICÍ PŘÍSTROJ.

Ergo kladivo, těžko dosáhneš správnýho výsledku měření, pokud se pokusíš přímo změřit výkon procházející napáječem VHF antény měřákem schopným měřit maximálně do frekvence několika kHz a podobně.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#5 Příspěvek od Cowley »

To jsem tedy sam zvedav... :)

Nu Maestro Esperanto?

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#6 Příspěvek od Neniu »

ok1hga píše:a nebude to tím, že ti schází znalosti a tak to děláš úplně blbě ?
. . . o co vlastně jde ?
EKKAR píše:Můžeš si 1000x MYSLET že něco měříš správně, ale výsledek může bejt chybnej, pokud NĚCO ZANEDBÁŠ nebo z neznalosti/nevědomosti POUŽÍVÁŠ NEVHODNOU MĚŘICÍ METODU, případně VADNEJ nebo NEVHODNEJ MĚŘICÍ PŘÍSTROJ.

Ergo kladivo, těžko dosáhneš správnýho výsledku měření, pokud se pokusíš přímo změřit výkon procházející napáječem VHF antény měřákem schopným měřit maximálně do frekvence několika kHz a podobně.
To je všechno pravda a myslím si, že v tom asi bude problém, ale k věci.

Jde zase o ten Danykův měnič http://www.danyk.cz/menic230_4.html . Funguje dobře a spolehlivě a už ani nepiští :-) Nicméně mne napadlo se na něj podívat i osciloskopem a tu dostávám výsledky, kterým nerozumím.

Obrázky jsou jako příloha. Obrázků je více, aby bylo vidět nastavení osciloskopu a nebo obraz na obrazovce. Oboje naráz se mi nedaří vyfotit.

Nastavení osciloskopu:

Vertikální řežim: CHOP

Stopa CH1: 10V/díl, DC vazba, umístěna nahoře
Stopa CH2: 10V/díl, DC vazba, umístěna dole

Časová základna: 5 mS/díl, spouštěná, režim AUTO, synchronizace se stopou CH1, zobrazování podle základny A, základna B vypnuta

Stopa CH1 ukazuje napětí na DRAINu koncového tranzistoru, stopa CH2 buzení jeho GATE.

Jsou použité přepínatelné sondy 1:10, obě jsou 100 MHz a správně vykompenzované pomocí kalibrátoru.

Na obrázcích není vidět kratičký překmit, který vzniká po rozepnutí tranzistoru. Délka přechodového děje je cca 40 µs.

No a oscilogramy mi právě nejsou jasné. Dolní stopa jasná je, tam není problém, ale nechápu tu horní. Tedy spíše nechápu těch 30 V, kde se berou? Asi řeknete, že to je indukcí z druhého vinutí trafa, což je s největší pravděpodobností pravda, ale jak to, že je to napětí tak krásně stabilní že dává rovnou stopu?
Přílohy
osciloskop_3.jpg
(52.31 KiB) Staženo 68 x
osciloskop_2.jpg
(63.35 KiB) Staženo 63 x
osciloskop_1.jpg
(58.35 KiB) Staženo 69 x
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Půlený primár je vlastně autotransformátor, takže vidíš dvojnásobek napájecího napětí. Dvojčinný měnič se takhle chová a je to normální.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Michal22 »

Tak sem něco přidám- mám na stole na hraní RFID modul EM-18. Po přivedení napájení mě LED (připojená podle datasheetu) dvakrát blikne. Inicializace- v pořádku. Ale když přiložím čip, tak se LED nerozsvítí. Zkusil jsem na výstup připojit multimetr (škopek nemám teď u sebe) a tady je jakási podivnost- při přiložení čipu mě napětí na pinu 3 nachvilku vyleze až skoro k 12V 8O
Datasheet tady.
Jen dodávám, že je to napájeno +5V.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

No právě , něco kmitá , usměrní se , zvláště dobře bez odběru a ty to kmitání nevidíš .

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#10 Příspěvek od ZVUK2000 »

Výhoda dnešních měřáků - velký vstupní odpor. Může být i nevýhodou :D

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Ano , a právě proto když jdu dělat tlustoproud , vezmu si vadasku . Své k svému .

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od radioelectrum »

to jeden ing. (strojař) strčil do zásuvky ampérmetr a divil se že to vyhodilo jistič. Vždyď ten ampérmetr byl do 20A a jistič je na míň tak bych měl naměřit 16A pokud je jistič 16A pokud je 10A tak 10A. tak kde jsme udělal chybu. Těžko jsme mu vysvětloval že to není jako když měří s mikrometrem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

A takovejch z dnešních škol i učilišť vychází čím dál víc...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od sis2 »

Ale zato si umí vygůůglit cokoliv...

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#15 Příspěvek od TubeGuru »

I když podle neustálých dotazů na forech nabývám dojmu, že ani to neumí. Nebo je to lenost, či dokonce vyčůranost :roll: .

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“