Přednášky prof. Kulhánka - vesmír, SI a další

Aktuality a zprávy z oblasti elektroniky, komunikační a výpočetní techniky, teorie či software

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

Přednášky prof. Kulhánka - vesmír, SI a další

#1 Příspěvek od ZdenekHQ »

Vzhledem k tomu, že se tady občas objevují debaty o rychlosti světla, energii vakua, temné hmotě atd., tak upozorňuji na současné přednášky prof. Kulhánka z ČVUT . Jako výchozí doporučuju přednášky o temné energii a temné hmotě, i když ty jsou poněkud starší.

https://www.youtube.com/watch?v=Y8WPDq3kNYI
https://www.youtube.com/watch?v=lDJfPWbkn-8

Najít se dají jak na youtube, tak na webu www.aldebaran.cz , popř. pod termínem "Fyzikální čtvrtky".

Chybí nám ke štěstí asi 96% vesmíru - o této části nevíme vůbec nic a nejsme ji často schopni ani zaznamenat, vrací se na svět slovo "éter", i když v jiné podobě jako "vibrace vakua" atd atd atd

Upozorňuji na slovo současné , protože za posledních pár let se mnoho věcí změnilo, hlídejte si datum přednášky.

Koho nezajímá vesmír, tomu doporučuji alespoň přednášku o změně definic jednotek SI, chystanou na rok 2018.

https://www.youtube.com/watch?v=oHrXjolhI-k

Spousta věcí je k zamyšlení, přitom podaná s jistým nadhledem a humorem.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#2 Příspěvek od Jimmi2 »

U něj dostat zápočet byla docela dřina 8-)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Vůbec se tomu nedivím. Teoretici jsou šílenci, a je jedno, jestli je to ČVUT nebo VUT v Brně či jinde.

Dobrá hláška byla, že na otázku ohledně velkého třesku nějaký student odpověděl, že "je to ve hvězdách" a dostal plný počet bodů.

Taky se umí hezky přeřeknout, např. "upustil tašku s nádražím", nebo "odjel do Ameriky, protože Einstein neexistoval"...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#4 Příspěvek od samponek »

Přednášky prof Kulhánka sleduji.
Stále mi však nejde do hlavy ( i když je to zřejmě pravda ) jak může být Země stará 4.5 mld let, když Slunce za každou vteřinu ztratí 400 miliónů tun ve fotonech a cca 400 mil tun hmoty v neutrinech.
Jak je možné, že když se tak moc zhubňuje, že ještě nezmizelo a má ještě svítit 5 mld let. Buď té hmoty tam je tak strašně moc, nebo to nechápu. :roll:
Do jaderného reaktoru se musí každý rok přidat trochu nového paliva a do Slunce ho nikdo nepřidává a přesto stále funguje.

Někde jsem slyšel, že Slunce bylo před 10 000 lety dvakrát větší než teď a Země je stará asi 6000 let. Taky je divný, že staré civilizace používaly beton a flexky na stavbu piramid a zdí a všechno zmizelo :roll:
Víc by mě pasovalo, kdyby Země a život byla před 6000 lety stvořena Bohem, než že se to stalo samo.
U všeho se entropie zvyšuje, složitější struktury mají snahu se rozkládat na jednodušší. I ty kádéčka časem zrezaví, když jsou na zahradě ve vlhku a mrazu.
A taky na Měsíci by za tu dobu měla být vrstva prachu několik metrů, ne jenom pár centimetrů, když tam prach a šutry z vesmíru padají 4.5 mld let a není tam vzduch, který byt to někam odfouknul.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#5 Příspěvek od Jimmi2 »

Já jsem toho už slyšel, Šamponku, a kdybych všechno měl brát vážně.... :D
Uvědom si, že co do hmotnosti Slunce a vyzářených ztrát se pohybuješ v úplně jiných řádech. Navíc Slunce se neustále mírně smršťuje (ale ne na polovičku, jak jsi někde slyšel Ty) a tím vlastně "přikládá" do svého fúzního reaktoru, který je jen a pouze v jeho poměrně malém středu, a jehož "tepelný" výkon to smršťování naopak dost brzdí, aby byl neustále v rovnováze.
Holt příroda, ta si ví rady, a vydrží opravdu i miliardy let....

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#6 Příspěvek od samponek »

Proč je na Měsíci vrstva prachu, který odpovídá nahromadění za cca 10 000 let ?
A není tam několik metrů ?
Mě z toho plyne, že Bůh stvořil Slunce, Zemi i Měsíc zároveň, tak jak je to v Genesis. Budiž světlo. A bylo světlo. Viděl, že světlo je dobré a oddělil světlo od tmy.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od xsc »

A podle čeho odpovídá 10000 let? Podle pozemských měřítek? Na Měsíci ale není atmosféra, takže tam neprobíhá eroze tak jako na Zemi.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Kdybys provedl letmy vypocet, zjistil bys ze i kdyz ze slunce mizi hmota tempem 800 milionu tun/sec je tam matrosu jeste na cca 80 miliard let pokud by svitilo do nuly.
Kdes vzal rychlost usazovani prachu na mesici netusim, ale rekl bych ze to bude podobne jako se sluncem.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#9 Příspěvek od samponek »

Zdá se mi to nepochopitelné, že když někde ubývá každou vteřinu 800 mil tun matrošu, že to úplně nezmizí třeba za 10 000 let. :roll: To je jako kdyby za každou vteřinu zmizelo 40 miliónů kamionů.

Toho usazeného prachu na Měsíci se mi zdá naopak za tu dobu strašně málo. :roll:
Naposledy upravil(a) samponek dne 13 lis 2015, 12:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Habesan »

Protože je tam toho matrošu víc, než 252 288 000 000 000 mil tun.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Prijdes mi odchovany na americkych dokumentech, kde zasadne udavaji hmotnosti v poctu slonu a vzdalenosti ve fotbalovych hristich.
Cokoliv co se pak vymyka slonimu stadu se zda byt nepochopitelne :-)

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#12 Příspěvek od Jimmi2 »

Jeden citát ze známé knížky (volně):
"Vesmír je opravdu obrovský. Ještě mnohem větší, než jste si kdy dovedli představit."

A teď jeden můj vlastní: "Šamponku, Ty jsi fak vocas! :D "

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#13 Příspěvek od samponek »

Problém je, že 252 288 000 000 000 mil tun si neumím představit a můj rozum nechápe kde se tolik může vzít :cry:
Přerovnával jsem 120 tun cihel a trvalo mě to dva měsíce a na Slunci se klidně ztratí 800 mil tun za vteřinu.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#14 Příspěvek od Mysteri »

samponek píše:Problém je, že 252 288 000 000 000 mil tun si neumím představit a můj rozum nechápe kde se tolik může vzít :cry:
Možno Ťa postihne to, čo postihlo Lucy a tvoj rozum pochopí. Nesťahuj gate, keď brod je ešte ďaleko...Mimochodom, je to veľmi dobrý sci-fi film a nájdeš ho aj na Lucy - film

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

A to si Šampónku ještě představ, že Tvoje tělo je složeno z matrošu, který se napřed musel "uvařit" v jádru hvězd...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Co je nového?“