Paralelní port - problikávání při řízení LED displeje

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

Paralelní port - problikávání při řízení LED displeje

#1 Příspěvek od MetalGod »

Nazdar,

jen tak pro srandu jsem si udělal takovej infopanýlek z čtyřosmičkovýho LED displeje z pračky, řízenej přímo z paralelního portu, a sice následovně:

D0..D7, port 0x378: segmenty A-G + DP (anody)
C0..C3, port 0x37A: společný katody jednotlivejch znaků, pro multiplex

Protože je tam proudový omezení 20mA, displej je připojenej na přímo.

Funguje to, pro řízení jsem použil starej linuxovej program Parashell, kterej mi ale nevyhovoval, a tak jsem ho překopal k obrazu svýmu, akorát se do něj nasypou 4 čísla v intervalu 0..255, resp. 0x00..0xFF, číslo pro jeden ze čtyř znaků. A celý to spouštím shellovým skriptem.

Tady je zdroják:

Kód: Vybrat vše

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <unistd.h>
#include <sys/io.h>

int main(int argc, char **argv) {
	int a, data1, data2, data3, data4;
	int znak[] = {12,0,6,5};	//* 2. bit je invertovanej! *//
	int port1 = 0x378;
	int port2 = 0x37A;
	char* ErrA = "\033[1;31mCHYBA: Na pozici #";
	char* ErrB = " patří číslo v rozsahu 0..255\033[00m";

	//* Zadali jsme všechny vstupní hodnoty? *//
	if (argc!=5) printf("POUŽITÍ: led74 <znak1> <znak2> <znak3> <znak4>\nnapř.: led74 1 234 56 78\n"), exit(1);

	//* Jsou vstupní data číslo (dec, hex) a v rozsahu 0..255? *//
	if (sscanf(argv[1],"%i",&data1)!=1 || (data1<0 || data1>255)) fprintf(stderr, "%s1%s\n", ErrA, ErrB), exit(1);
	if (sscanf(argv[2],"%i",&data2)!=1 || (data2<0 || data2>255)) fprintf(stderr, "%s2%s\n", ErrA, ErrB), exit(1);
	if (sscanf(argv[3],"%i",&data3)!=1 || (data3<0 || data3>255)) fprintf(stderr, "%s3%s\n", ErrA, ErrB), exit(1);
	if (sscanf(argv[4],"%i",&data4)!=1 || (data4<0 || data4>255)) fprintf(stderr, "%s4%s\n", ErrA, ErrB), exit(1);

	//* Test dostupnosti portů *//	
	if (ioperm(port1,1,1)) fprintf(stderr, "CHYBA: Nelze získat přístup na port %x\n", port1), exit(1);
	if (ioperm(port2,1,1)) fprintf(stderr, "CHYBA: Nelze získat přístup na port %x\n", port2), exit(1);

	//* Smyčka pro multiplex. 80ms cyklus (4 × 4ms × 5); frekvence znaku: ~250Hz *//
	for(a = 0; a < 5; a++) {
		//* 1. znak *//
		//* Přepni na 1.  znak a pošli mu data pro rozsvícení určitejch segmentů (třeba znak "A" =119 = 0x77 = 01110111), pak počkej 4ms *//
		outb(znak[0], port2), outb(data1, port1), usleep(4000);

		//* 2. znak *//
		outb(znak[1], port2), outb(data2, port1), usleep(4000);

		//* 3. znak *//
		outb(znak[2], port2), outb(data3, port1), usleep(4000);

		//* 4. znak *//
		outb(znak[3], port2), outb(data4, port1), usleep(4000);
	}
	return 0;
}
No a problém je v tom, že do prvního segmentu, a pouze do něj, problikávaj znaky z ostatních segmentů, který díky tomu mihotaj. Co s tím?

Rád bych parportem v dohledný době řídil trojici krokáčů (signály krok, směr) + motor vřetena, udělal si takovou CNC hračičku, ale nerad bych, aby to díky tomuhle dělalo prasečinu.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od lesana87 »

Zkus nejdřív vypnout všechny katody, zapsat znak a pak teprve zapnout příslušnou katodu.
outb(4, port2), outb(datax, port1), outb(znak[x], port2),usleep(4000);

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

I to jsem zkoušel. Zkoušel jsem v BIOSu různý režimy parportu (normál, EPP 1.7 i 1.9, ECP, obousměr), přehazovat pořadí přepínání ve smyčce, mrskat mezi to prodlevy, měnit časování, počet cyklů ve smyčce. Nic, nic, nic. Jako by do /STROBE, kde chci po 3/4 času log. 1, zcela náhodně lítala log. 0.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od lesana87 »

Tak na to koukni osciloskopem, jestli to tak opravdu je. Neběží tam na pozadí nějakej printer spooler, se kterým se to hádá?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Kéž bych měl funkční oscilák. CUPS mi sice běží, ale má zakázáno se parportu dotknout. Není nikde nic, co by ho používalo.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
berk
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2014, 01:00

#6 Příspěvek od berk »

Používáš přímý přístup na adresu portů - tj můžeš se s kernelem o port přetahovat.

Já používám paralelní port pro připojení plotteru a krokové motorky bez problému ovládám přes zařízení /dev/parport0

Postupoval jsem podle tohoto návodu:

http://mockmoon-cybernetics.ch/computer ... rport.html

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#7 Příspěvek od MetalGod »

Díky, až budu mít volno, zkusím.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“