Teplomet moc hřeje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
franta123
Příspěvky: 7
Registrován: 06 srp 2015, 02:00

Teplomet moc hřeje

#1 Příspěvek od franta123 »

Dobrý večer,

mám takovej, pro mnohé asi blbej, dotaz. A navíc nevím, kam ho zařadit správně, tak to dám sem. V koupelně nemám topení a je to jediný místo, kde můžu, bez překážení, sušit prádlo. A to schne pomalu. Tak jsem si na to pořídil teplovzdušnej ventilátor - jakože na prádlo budu foukat teplej vzduch, aby rychlejc uschlo. Teplomet má dvě spirály á 1000W, dá se to pustit 1) na studenej vzduch, 2) 1000W a 3) 2000W. A jak jsem po testu zjistil, i na těch 1000W jde z toho moc teplej vzduch. Stačila by mi polovina. A toho se týká můj dotaz: dá se nějak SNÍŽIT příkon topný spirály? Třeba zkrácením toho topnýho drátu? Našel jsem na netu popis triakovýho regulátoru, což beru jako poslední možnost - nejsem ve vytváření plošnejch spojů nijak zkušenej a stavebnici se mi kupovat nechce (200 za stavebnici by bylo o 150 víc než jsem dal za pěknej lehce jetej teplomet). Moc mi nenadávejte, je to jen dotaz :-) V případě, že je to moc složitý nebo nebezpečný (úraz proudem), budu sušit tou tisícovkou, no.
Kdyby byl někdo tak ochotnej a poradil mi, budu moc rád :-)
Franta

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

HLAVNĚ NIC NEZKRACUJ!!!
Zapoj ty spirály za sebe, do série, jestliže jedna má příkon 1kW, v sérii získáš příkon 500W. Protože evidentně rozumíš elektrikařině jak koza petrželi a za Ohmovic zákonem si představuješ zákon o regulaci plodnosti v Kamerunu, tohle je co do zhotovení to nejjednodušší, co můžeš udělat.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Především zkrácením topné spirály nikdy výkon nesnížíš, ale zvýšíš.

Každý teplomet má tepelnou pojistku proti přehřátí pro případ, že by z nějakého důvodu ventilátor nefoukal (ucpané sání, neběžící motor, případně motor běžící, ale protáčí se ve vrtulce nebo v turbínce atd).
V případě dosažení určité teploty tato pojistka vypne těleso a po poklesu teploty ho zase zapne.
Vzhledem k tomu, že zjevně nevíš ani toto, nedoporučuji stavět žádný regulátor (jeho vliv by se sice projevil na výkonu tělesa, ale hrubě by se nelíbil motoru; leda by se zapojil mimo motor, jen k tělesu).
Jednak nemáš uvnitř topidla co pohledávat, jednak si neumíš představit, kolik a jakých nebezpečí tě při zásahu nebo v důsledku zásahu čeká. Zvlášť v koupelně - tam bych před označení "nebezpečné" přidal slovo "mimořádně".

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Taky by dost pomohlo, pokud to situace dovoluje, 🤐 se na nějakou regulaci teplometu a prostě během toho sušení pootevřít okno, ať jde vlhkej vzduch, kterým stejně houno usušíš, pryč.
Jednak se výrazně zrychlí proces sušení a jednak nebudeš na zimu muset kupovat hektolitry sava na likvidaci plísně po celým bejváku.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Nebo sušit hadry jako já v zimě. Kdysi jsem koupil životní omyl, mobilní klimatizaci s chobotem ven. Všem doporučuju, fyzikální nesmysl. :mrgreen: Pokud se s tím chce klimatizovat, nefunguje to, protože jak tím chobotem vyhazuje ven teplý vzduch z místnosti, vyrábí podtlak a všema dírama v domě se zase teplej vzduch zvenčí nasává.
Ale sušárna je to vynikající. Chobot se nepoužije a teplý a suchý vzduch se fouká místo ven do místnosti. Nasávaný vzduch z místnosti se v klimatizaci odvlhčuje a voda kondenzuje do zásobníku. Výsledkem je, že se koupelna vyhřeje až na teplotu cca 30-35 stupňů a vzduch má malou vlhkost, takže prádlo rychle uschne. Například jedno vyždímaný povlečení za cca 2 hodiny. Při příkonu necelou 1KWh to je tak 5-6 kaček. Furt lepší, než "klimatizaci" vyhodit do SD a navíc nic neplesniví.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od pocitujlasku »

MetalGod píše:Taky by dost pomohlo, pokud to situace dovoluje, 🤐 se na nějakou regulaci teplometu a prostě během toho sušení pootevřít okno, ať jde vlhkej vzduch, kterým stejně houno usušíš, pryč.
Jednak se výrazně zrychlí proces sušení a jednak nebudeš na zimu muset kupovat hektolitry sava na likvidaci plísně po celým bejváku.
Veru, pustit len ventilator a pootvorit okno.
rychlejsie sa vysusi pradlo v chladnejsom prievane. ako v teplej uzatvorenej miestnosti.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Mame taku klimu v "serverovni". Chladi to, ale ucinnost bude dost pochybna (kvoli tomu nasavaniu vzduchu).

Inak suhas, teplo nestaci, treba este suchy a prudiaci vzduch. Inak bude vsetko vlhke a plesnive.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

pocitujlasku píše:rychlejsie sa vysusi pradlo v chladnejsom prievane. ako v teplej uzatvorenej miestnosti.
Když myslíš.... Teplej a suchej průvan od tý klimatizace že by byl pomalejší než studenej průvan? Těžko. Pokud se dá prádlo vymrznout za velkýho mrazu a slunce, málo kdy se to zvládne za den. A pokud se suší když je inverze, není slunce, nefouká a ještě je vlhko a cca 3-10 stupňů, tak to neschne vůbec.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Mobilní klima je jen lepší větrák, nic víc. V serverovně jsme ji kdysi taky měli, tam jde o to, že foukala přímo na rack, takže ten byl chladnější a následně servery uvnitř taky. Že to do místnosti nasávalo teplej vzduch z venku už nevadilo, šlo jen o techniku. Nevětraná koupelna je na sušení úplně nejblbější místnost, právě kvůli té vlhkosti. Proto máme sušák v obýváku, v létě rovnou pod klimatizací.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

U infrazářiče bez ventilátoru jsem měl v serii se spirálou diodu. Tím pádem poloviční příkon.

Ale čert ví, odkud je napájenej ten ventilátor...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#11 Příspěvek od procesor »

Podľa toho popisu: " 1- strudený, 2- 1000W, 3...." bude ventilátor najskôr priamo na 230Vac

Uživatelský avatar
franta123
Příspěvky: 7
Registrován: 06 srp 2015, 02:00

#12 Příspěvek od franta123 »

Děkuju VŠEM za podnětné odpovědi. Hlavně MetalGoldovi za propojení spirál a Hillovi za nabádání k opatrnosti. Mě se do stavby toho triakovýho regulátoru stejně nechtělo :D
Ten teplomet je normální tovární výrobek, sice ne žádná špička, ale v návodu píšou o tepelný pojistce proti přehřátí a o pojistce, která se přepálí, když se uvnitř něco podělá. To by snad mohlo stačit. V koupelně okno nemám, ale je tam mřížka, za kterou jsou takový ty hranatý roury vzduchotechniky. Vede to někam na střechu a - světe div se - není to mezi patrama zaslepený (což jsem viděl v několika panelácích), takže to poslouží jako odtah vlhkýho vzduchu.
Takže propojím spirály do série a uvidím. Přinejhorším to vrátím zpátky a na další vymejšlení a šťourání se vyprdnu.
A nakonec: je docela vtipný, jak tady chlapi probírají sušení prádla :D :D Všude kolem tu lítají odborný výrazy a fyzika a pájení a najednou - sušení prádla. Fakt prča :D :D

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#13 Příspěvek od FERYACT »

Malá drobná chybička se vloudila.Odpor v serii nesníží výkon o polovinu.Jen asi o 45%.Odpor v serii sníží výkon na polovinu u elektrochemie.Jde tu o rozdíl mezi efektivní a střední hodnotou proudu.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#14 Příspěvek od FERYACT »

Franto 123.Píšu obratem další příspěvek,abych to od sebe oddělil.Píšeš, že z koupelny je jakýsi odtah par ven z budovy.Já bych určitě zkusil odsávat páry z prostoru koupelny.Třeba přerušovaně.Ventilátorkem z počítače?

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#15 Příspěvek od Mira_A »

ZdenekHQ píše:U infrazářiče bez ventilátoru jsem měl v serii se spirálou diodu. Tím pádem poloviční příkon.
Vážně? To se mi moc nezdá. To jsi teda usměrnil a místo 230V střídavých jsi tam měl najednou 325V stejnosměrných. I žárovku by to brzo spálilo předřadit diodu. A úbytek na diodě je pouhých 0,7V.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“