Eagle - součástku ze schématu NECHCI na PCB

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

Eagle - součástku ze schématu NECHCI na PCB

#1 Příspěvek od beny66ka »

Ahoj,
namaluji si v Eagle schéma. Ale například vypínač, potenciometr, LED apod. nechci umístit na PCB.
Ví prosím někdo jak to zařídit, aby tedy součástka na schématu byla, ale aby se ignorovala (excludovala) při vytváření boardu ?

Díval jsem se na fóra v cizině a tam doporučují mít dvě schémata. Jedno pro kompletní zapojení a druhé jen pro součástky s kterýma chci generovat borad (PCB).

Díky!

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »

Já bych to nějak moc neřešil. Tak třeba na DPS bude symbol potenciometru, ale ve skutečnosti tam místo něho budou jenom tři dráty.

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od beny66ka »

Jasně, chápu tě. Ale teď jsem řešil něco, kde bylo hodně přepínačů a na PCB jsem pro ně musel zbytečně nechat místo. Plošňák je pak zbytečně velký a nevyužitý.
Tak bych udělal jen pájecí plošky na okraji desky na dráty v řadě, ale ve schématu bych měl přehledně nakresleny přepínače.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Taky můžeš příslušné součástky nechat mimo desku připojené jen přes airwires. Možná by šlo nadefinovat součástky, které mají jen symbol a nemají package, ale nezkoušel jsem to, tak to třeba taky nejde.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

Můžeš si pro ten účel vytvořit součástku se symbolem potenciometru a libovolným pouzdrem s vhodným rozložením pinů. Velikost pouzdra tak může být na boardu omezena pouze na piny pro přívodní vodiče.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Ja to resim takto jako na obr. kde je cast schematu ktere prave ted kreslim.
Myslim ze propojeni pres pady je naprosto jasne, v eaglu nejsou delat simulace takze je uplne jedno jestli je to propojene nebo ne. Ty soucastky kdere neprijdou na desku proste soupnes nekam stranou, na jinou desku apod. a je to.

2 schemata durazne nedoporucuju, pokud udelas v budoucnu nejake zmeny a budes je chtit dokreslit do schematu je dost problem v tom udrzet poradek. Jednou ji zakreslis do schematu s DPS, podruhe do celkoveho, potreti... A za chvili nebude platne ani jedno schema.
Přílohy
eag.JPG
(41.05 KiB) Staženo 251 x
Naposledy upravil(a) termit256 dne 25 lis 2015, 15:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od beny66ka »

zaky: Nechat připojené jen přes airwires - přiznám se, to jsem nezkoušel. Rovnou jsem předpokládal že s tím bude mít Eagle velký problém a nedovolí mi pokračovat zfinalizovat board.
Vyzkouším!

Achab: Velice dobrý postřeh a nápad ! Jen trošku pracné. Jen pořád si myslím, že na to sakra museli myslet a musí to jít nějak "legálně" :-) přímo nějakým trikem s kterým výrobci Eagle počítali a implementovali jej.

Vše vyzkouším a dám vědět jak jsem dopadnul.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od PotPalo »

Tiež som riešil potenciometer, ktorý nebude na doske. V Eagle sa dá editovať púzdro (zmazať čokoľvek z neho), nechajú sa len piny na pripojenie, a aj tie sa dajú rozmiestniť ako chceme.

Dobré je súčiastky najprv skopírovať do vlastnej knihovne, aby sme nerozrýpali tú originálnu.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Zaky píše:...příslušné součástky nechat mimo desku připojené jen přes airwires...
Takto by na boardu chyběly pady příslušné součástky.

Je taky možnost vložit přídavné pady do schématu přímo do přívodů součástky, na board umístit tyto pady kamkoliv a součástku mimo.
Ve schématu dokonce může být označení vývodního padu mimo desku žádoucí.

Nebo tyto pady dát do schématu samostatně jako vývody a symbol součástky k nim vložit pouze pro názornost bez propojení - na board se pak umístí pady, na externí součástku se nevytvoří airwires. Kontrola "electrical rules" to ovšem označí jako chybu.

Tento postup je ale trochu pracnější. Většinou je vhodné aby vývody byly blízko sebe tak je asi nejjednodušší v případě potenciometru vhodně editovat package. V případě vícevývodové součástky může být rychlejší použít pouze pady. Pokud se ale součástka používá často nebo je jich ve schématu víc tak se editace package taky vyplatí.

Uživatelský avatar
lixis
Příspěvky: 34
Registrován: 08 bře 2012, 01:00

#10 Příspěvek od lixis »

Zdravim, mam problem s tiskem. Nasel jsem si na netu jedno schematku v eagle, otevrel jsem ho a zkousel nejdrive vytisknout na papir. Jenze se tam vytiskly i soucastky a nazvy. Hledal jsem v programu kde jednotlive casti povypinat a nenasel jsem. Nejblize bylo nastaveni s nazvem "cam processor", avsak tam mi nic nefunguje.

Jsem zvyklej na sprintlayout kterej automaticky tiskne jen spoje. Diky za rady.
Prohledaval jsem manualy a google a nenasel jsem nic funkcniho.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#11 Příspěvek od Achab »

Vlevo nahoře je ikona "Layer settings" (barevné čtverečky), zde je možné zapnout/vypnout nebo editovat zobrazení jednotlivých vrstev.
Pozor na tlačítko "Del", trvale odstraní zvolenou vrstvu ze seznamu (ale lze snadno znovu vytvořit).

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od beny66ka »

Dávám odkaz na ULP, který součástku na schématu převede do vrstvy Info nebo podobné informativní vrstvy.
Dobré na to když chceš mít součástku na schématu, ale ne na PCB. Třeba potenciometry, přepínače a podobné komponenty které budou třeba na předním panelu.

http://dl36mmdz94630.cloudfront.net/upl ... 1484967623

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#13 Příspěvek od Achab »

Dík, dobrá pomůcka - vyzkoušeno a funguje bez problémů.
Před spuštěním ULP je nutné součástku označit výběrem (Group), po převodu je značka a její spoje v barvě vybrané vrstvy.

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od beny66ka »

Achab:

Jo je to super - můžeš si tak označit nejen součástku, ale i celý blok schématu včetně "drátů" a vše se převede.

:prst:

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

Ovšem pro takto převedený symbol se na boardu pro vývody na danou externí součástku nevytvoří pady. Tyto lze na board doplnit ale propojení příkazem "Signal" bez editace schématu není možné takže je autorouter vynechá. Propojení padů příkazem "Wire" až po autoroutingu není výhodné - položené spoje by pravděpodobně překážely. Nebo by se pady musely rozstrkat po desce a nemohly by být u sebe.

Z toho důvodu může být výhodnější redukovat pouzdro příslušné součástky pouze na vývody a přidat do schématu normálně.

Označit si "celý blok schématu včetně drátů" samozřejmě lze ale při větším rozsahu převodu je riziko že na boardu může něco chybět. Ve změti těch "Airwires" se chybějící spoj velmi snadno přehlédne.

Odpovědět

Zpět na „Software“