Oběhové čerpadlo Grunfos na záložním zdroji

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Oběhové čerpadlo Grunfos na záložním zdroji

#1 Příspěvek od Celeron »

Netušíte prosím někdo, na jakým principu jsou dělaný tyhle "inteligentní" oběhovky? https://cz.grundfos.com/Produkty/find-p ... lpha2.html
Jde o to, zda v případě výpadku 230V by s ní dokázala točit obyčejná UPS 200-300W od PC. Ta se dá sehnat za pár kaček.
Vůbec netuším, jestli v tom je frekvenčák, či něco jinýho a zda nebude na klasický obdélník stávkovat a tedy nepotřebuje modifikovanou.
Čerpadlo je na 20kW kotli na dřevo s velikým topenišťem a kotel kupodivu nemá vychlazovací smyčku. Kotel se už majiteli podařilo při výpadku uvařit a nějak částečně selhal 4 roky starej pojišťovák a voda vylítala otevřenou expanzkou na půdu a vyplavila tím černým maglajzem strop pod půdou. Podle mě fušeřina topenéřů, s otevřenou expanzkou se musí pojišťovák nastavit opravdu velmi přesně a při pomalým nárustu tlaku stejně dřív přeteče expanze než otevře pojišťovák. Ten tam je v podstatě jen pro sichr, kdyby zamrzla expanze, případně chytne ty největší rázy, když už se kotel vaří.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#2 Příspěvek od helios »

Bude v tom frekvenčák. U toho môjho je totiž nábeh postupný a v určitom momente chvíľu bzučí jedna medená trubka na výstupe. S nesínusovou UPS by nemal byť problém, tiež mám takú a toto čerpadlo to nijak neovplyvňuje. Zato druhé, na Laddomate (obyčajné) pri prevádzke na UPS dosť hlasno bzučí, ale ide tiež.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Když bude mít čerpadlo 2 vinutí, jedno bude zapojeno na 230V přímo, druhé přes kondenzátor, vytvoří ten kondenzátor nějaký fázový posuv, vznikne magnetické pole, které nebude úplně kruhové, spíše nějaký "šišoid", ale bude se točit a podle toho se roztočí motor.
Pokud tam ale přivedeme napájení, které bude mít "hodně daleko od sinusu", pro ty vyšší harmonické, které tam budou, může mít indukčnost druhého vinutí se sériovým kondenzátorem tak nevhodné vlastnosti, že to bude motor brzdit nebo více zatěžovat (obecně 3. harmonické "stojí", 5. harmonické "točí opačným směrem").

Různá čerpadla s různými "UPS" se chovají za provozu více či méně "jinak než při základním napájení".

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Podle mě v tom bude elektronicky komutovaný motor, který by sám o sobě měl fungovat i na stejnosměrný proud (píšou tam o technologii s permanentním magnetem)

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#5 Příspěvek od Sandal »

Tyhle čerpadla maj frekvenčák a běžej v pohodě na obyč UPSku s kostrbatou sinusovkou.Mám to vyzkoušený.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Sandal píše:Tyhle čerpadla maj frekvenčák a běžej v pohodě na obyč UPSku s kostrbatou sinusovkou.Mám to vyzkoušený.
A co je u tebe kostrbatá sinusovka? Obdélník a nebo modifikovaná sinusovka? :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#7 Příspěvek od bu2520 »

co jsem podobného grunfose opravoval tak měl na vstupu můstek a kondík a za ním měnič tak že chodil i na stejnosměrný zdroj.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#8 Příspěvek od Sandal »

Celeron:
B je správně :wink:

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od lesana87 »

Modifikovaný sinus je obdélník s mezerou, čistý obdélník bez mezery se snad u UPS ani nepoužívá.

Uživatelský avatar
filipaudio
Příspěvky: 24
Registrován: 24 črc 2012, 02:00
Bydliště: Plzeň-sever

#10 Příspěvek od filipaudio »

Zdravím.
bu2520 mohu se prosím zeptat, co na tom čerpadle odešlo, když jsi ho
opravoval?

Jablotron má v nabídce stejnosměrná 12V čerpadla, jak na tom ale budou s kvalitou netuším.

Asi nejspolehlivější by bylo mít klasické čerpadlo a k němu paralelně zapojené
nějaké zálohované, které by zapínalo například až při 90°C a obě by měli na vstupu zpětné klapky.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#11 Příspěvek od bu2520 »

byl tam vadný můstek a transil na vstupu

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“