Jakou klimatizaci do paneláku?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pavelh
Příspěvky: 326
Registrován: 31 črc 2012, 02:00
Bydliště: UL

Jakou klimatizaci do paneláku?

#1 Příspěvek od pavelh »

Hezký večer,prosím má někdo zkušenost jakou klimatizaci použít do paneloveho bytu? Chci ochlazovat jen obývák a malou kuchyn,nechci nic přenostného. Na balkon bych dal celou tu strojovnu a provrtal zed do obýváku.Jen nevím,jakou značku použít? Poradí někdo?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Mám Sinclair ASH-12AIN od roku 2008 a nemůžu si stěžovat, tenkrát byla docela drahá, je to invertor. Je v obýváku, hned na stěně sousedící s balkónem. Proud vzduchu jde natočit i do ložnice, když je třeba. Na noc hlavně.

Uživatelský avatar
pavelh
Příspěvky: 326
Registrován: 31 črc 2012, 02:00
Bydliště: UL

#3 Příspěvek od pavelh »

Díky za odpověd,no drahá bude i dnes stím počítám.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#4 Příspěvek od jirkati »

Než začnete vybírat klimatizaci budete potřebovat udělat výpočet množství tepla, které potřebujete odvést z místností. To není až tak jednoduchá záležitost, lepší je, když to spočítá odborník. Zrovna v paneláku, kde se hrne teplo do místností i z okolních bytů, je výpočet docela problém.
Pro jistotu si ještě zjistěte, zda pro váš panelák neplatí nějaký zákaz umísťování čehokoliv na fasádu. To platí kupodivu i pro balkony. A ještě ke všemu to teplo, které vyženete klimatizační jednotkou ven vystoupá do horních pater a údajně hrozně vadí nájemníkům.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Já to nijak nepočítal, má 3,5 kW (chladicí výkon) a stačí i v horkým létě udělat v místnosti 20 °C. Ne že bych chladil tak moc, ale v nouzi to jde. Původně jsem myslel, že třeba dokáže zchladit trochu celej byt, ale ty stěny jsou tak teplý, že nestačí. To by musela opravdu jet naplno pořád, aby se zchladil celej byt. A to by v obýváku už asi mrzlo. Obývák a ložnice jsou ale v klidu a to je hlavní.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#6 Příspěvek od Standa99 »

Mám taky Sinclair (ASH-12AIN PT) už 3 sezóny a dva pokoje (cca 45m2) vychladím na 24 °C bezproblému. Cena včetně instalace (1,5 metru trubek) cca 24tis. Podle Voltcraft energy monitoru mám vypozorované, že to průměrně žere 380W, pokud je večer venku kolem 27 °C, tak to spadne i na 250W.
Jinak je ideální doba k pořízení.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
pavelh
Příspěvky: 326
Registrován: 31 črc 2012, 02:00
Bydliště: UL

#7 Příspěvek od pavelh »

Aha,děkuji za infomaci.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#8 Příspěvek od jirkati »

Zkuste si zadat parametry pro potřebný výpočet klimatizace sem https://www.premereni.cz/cs/dulezite-in ... imatizace/

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#9 Příspěvek od doktor365 »

Nějakého Sinclaira jsem namontoval. Cena vyšla na nějakých 14 tisíc. Myslím,že do paneláku pro jednu místnost by úplně stačila 2,5kw.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#10 Příspěvek od Sandal »

Ještě bych dodal abyste dali pozor na hluk venkovní jednotky.Konkrétně na to kam a jak a na čem bude jednotka dřepět.Hučení se náramě přenáší přes zdivo a podlahy.Z vlastní zkušenosti vím že uložení jednotky na 4 silentbloky nestačí.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#11 Příspěvek od Standa99 »

@doktor365
Jo nějaká 09 (90m3) by šla, selským výpočtem u mých 45m2, kdy je to 117m3, tak na to 12 (120m3) stačí i bez faktoru žaluzií 8O

@Sandal
Čtyři stačí, za stěnou o ní nevím a trochu je slyšet přes balkónové dveře.
Naposledy upravil(a) Standa99 dne 02 pro 2015, 22:38, celkem upraveno 1 x.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

Toho bych se nebál. Venkovní jednotka je postavená na podlaze balkónu právě na čtyřech silentblokách a neslyším nic. Jen při nejvyšším výkonu je to lehounce slyšet přes zavřený dveře balkónu. Slyšet je ale jen hukot ventilátoru, chvění absolutně žádný.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#13 Příspěvek od Standa99 »

Je vidět, že z praxe máme poznatky stejné, u mě jde o cihlový dům a venkovní jednotka je zavěšená v lodžii pod stropem.

P.S. Vyštrachal jsem i foto, na tu konzolu jsem přidělal i držák na šňůry, který byl před tím na steně za jednotkou.
Přílohy
venk_jedn.jpg
(51.8 KiB) Staženo 48 x
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

forbidden píše:Toho bych se nebál. Venkovní jednotka je postavená na podlaze balkónu právě na čtyřech silentblokách a neslyším nic. Jen při nejvyšším výkonu je to lehounce slyšet přes zavřený dveře balkónu. Slyšet je ale jen hukot ventilátoru, chvění absolutně žádný.
No právě, máš ivertor, ten má Scrool kompresor a šavlovej větrák a ty jsou dost tichý. Pokud si tam dá levnou, pouze chladící bednu, tak ta má mnohem hlučnější šroubák a ventilátor s lopatkama z ohnutýho plechu. :)
Ale v poslední době se už skoro nic jinýho než invertory nedělá.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od p32 »

Taky jsem přemýšlel o klimatizaci asi pŕed pěti lety, ale ještě to nebylo nutné. Asi nejhůř na tom budou ti, co mají byt s okny jen na jednu stranu. Nám zateplili barák a od té doby je tu pohodlí v zimě i v létě. Před tím se v zimě muselo furt topit a v létě pŕes noc otevřená okna, aby se to do rána vychladilo jinak bylo na zdechnutí.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“