Hodnota podivnýho odpůrku.

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Hodnota podivnýho odpůrku.

#1 Příspěvek od Celeron »

Keramická škatulka 18x15x5 mm. Vývody vychází z dutiny keramiky a dutina je něčím zatmelená. Je to určitě odpor, podle popisu 5W ale hodnota R02J je 0,2 nebo 0,02 ohm?
Přílohy
DSC01693.JPG
(44.98 KiB) Staženo 37 x
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Odpor 0,02ohmu, tolerance J by měla bejt podle všeho ±5% ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
radek89
Příspěvky: 135
Registrován: 25 říj 2009, 02:00
Bydliště: Mor. Nová Ves, Břeclav
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od radek89 »


Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Nojo, to je přesně von :)
Díky za navedení.
Ten můj je přerušenej. Mám tady 0,25-ku lanko s teflonovou izolací, Digiohmem 20L jsem změřil, že 0,02R je cca 60 mm. Tak ji tam napájím místo odporu jen tak do luftu. Je to snímací odpor v source Fetu generátoru konstantního proudu procesorový nabíječky LiPol, předpokládám, že hodnota nabíjecího proudu půjde přesně doladit podle ampérmetru "správnou délkou" lanka. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Jestli to má bejt snímací odpor, tak ho učuň aspoň z KONSTANTANU - jinak ti bude courat s teplotou ...

EDIT: termokonstanta mědi je 4 x 10-³ K-¹, konstantanu jenom 0,05 x 10-³ K-¹ - neboli 80x menší než čistý mědi. Ve stejným poměru se ti bude měnit i případná indikace nebo proudová regulace ....
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 23 pro 2015, 22:33, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Nemám nic pájitelnýho odporovýho, jen Kanthal. Ono se z toho kolísání proudu asi moc střílet nebude když do LiPolky poteče něco malinko rozdílnýho od nastavenýho proudu. Stejně se procento nabití kontroluje a vypíná na balancéru součtem napětí článků.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#7 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Radšej si kúpte nový rezistor, než by ste odpráskli baterku. Nie je taký drahý.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Kupte ... ALE KDE? Zejtra je Štědrej den a jestli to potřebuje co nejdřív zprovoznit ... první "normální provozní den" součástkovejch obchodů bude až v pondělí 28. prasinca... Takže jde spíš o to, jestli ta oprava vydrží, nebo jestli to je "hořák" a nepočká. Já osobně bych ale dal i ten Kanthal - do šroubovejch svorek, dobře utáhnout a na druhej konec těch svorek dát něco kratičkýho a pájitelnýho nebo přímo i ty svorky dal pájecí...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#9 Příspěvek od Jodr »

Pokud odporový drát není pájitelný, pomohl jsem si jednoduše. Vystřihl jsem z mosazného plechu něco jako chladicí křidélka ztenčená nahoře i dole. Na ztenčenou část křidélka jsem navinul pár závitů odporového drátu, celek chytil do kleští a ztenčenou část s ovinutým drátem svařil spolu uhlíkem z burelového článku proudem z trafa 24V. Totéž na druhé straně odporového drátu. Poté stačí odporový drát svinout do spirály. Volné zúžené konce chladicích křidélek jsem zapájel do tišťáku a hotovo. Původně to mělo být jen nouzové řešení, ale odpory fungují v zařízení jako snímače proudu zdrojů více jak 35let. Stejným způsobem se např. svařují vývody cívek el. motorů. Krásné vánoce všem...!
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:Kupte ... ALE KDE? Zejtra je Štědrej den a jestli to potřebuje co nejdřív zprovoznit ... první "normální provozní den" součástkovejch obchodů bude až v pondělí 28. prasinca... Takže jde spíš o to, jestli ta oprava vydrží, nebo jestli to je "hořák" a nepočká. Já osobně bych ale dal i ten Kanthal - do šroubovejch svorek, dobře utáhnout a na druhej konec těch svorek dát něco kratičkýho a pájitelnýho nebo přímo i ty svorky dal pájecí...
Tak tak, ale KDE? AME, GME, TME, nikdo nevede hodnotu pod 0,1R. Farnell píše u odporů příplatek 640 kaček za objednávku. 8O
A ani nikdo nemá nic, že by 0,02R šla složit kombinací ze dvou či 3 kusů. Drát to jistí.

to Jodr: Je to strašně malý a stěsnaná SMD montáž. Tohle nabodování pájitelných vývodů se tam nevejde ani zaboha.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Tady v těchle pouzdrech často bývají pojistkový odpory (odpor navržený tak, že se při přetížení přeruší bez značnýho přehřátí). Už jsem se s tím setkal. Otázkou je, když by to byla tahle varianta, zda je vhodný to nahrazovat obyčejným odporovým drátem..

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#12 Příspěvek od gepard »

Šlo by tam nabastlit 5 x 0,1Ω paralelně ...? Zde - v GMku, by to mohl být metaloxidový odpor 0R1 Ohm, pouzdro 0411, Pz = 2 W, Tol. = 5 %, TK = 300 ppm/K nebo tento - VISHAY, drátový, 0R1 Ohm, pouzdro 0614, Pz = 4 W, Tol. = 5 %, TK = 100-180 ppm/K.
Přílohy
Rezistory (inform. obr.).jpg
(9.38 KiB) Staženo 36 x
-- Gepard --

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Já pár těchto odporů měl, ale jak se dívám, už nejsou. Pokud je tam nahoru dost místa, šly by tam dát v sérii dva axiály 0,01R, ale ty standartní bočníkové budou při nadproudu tavit široké okolí, než se přeruší - osobně vyzkoušeno, že se odpájely z PCB.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#14 Příspěvek od Jodr »

Celeron píše:....
to Jodr: Je to strašně malý a stěsnaná SMD montáž. Tohle nabodování pájitelných vývodů se tam nevejde ani zaboha.
Mno. Psal jsi, že máš jen kanthalový odporový drát, který nejde pájet, ale nic o stísněném prostoru...
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#15 Příspěvek od weed_smoker »

Tohle jsem obvykle řešil paralelním řazením stejnejch 0R1 připájením na čtverečky měděnýho plechu 15x15mm a k tomu vývody z 1.5 mědi,případně na dva holý 2.5 dráty rovnoměrně nad sebou třeba po cenťáku.Na tvůj případ (0.02R) jich bude potřeba 5.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“