Vánoční řetěz, jak funguje sériové zapojení světel?

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Vánoční řetěz, jak funguje sériové zapojení světel?

#1 Příspěvek od kejsler »

Máme doma vánoční řetěz, ale po 20-ti letech už dosloužil, a tak jsem se ho rozhodl opravit. Myslel jsem si, že to bude hračka, ale narazil jsem na jednu potíž. Je to 12 světel v sériovém zapojení na 230 V a já si vždycky myslel, že fáze ze zásuvky vede na fázi k 1. světlu a pak druhý drát z objímky vede na fázi 2. světla. Následně pak vede drát z objímky 2. světla na fázi 3. světla a objímka 3. světla vede na fázi 4. světla atd. až do 12. světla, které se přes objímku vrací zpět do zásuvky na střední vodič (nebo obráceně).

Když jsem ale vzal měřící přístroj a proměřil můj starý řetěz, tak jsem zjistil, že tomu tak vůbec není a nechápu jak to mohlo dříve fungovat. Přikládám schéma zapojení, které jsem sestavil a chci se zeptat jestli je to možné, aby to bylo takto zapojené nebo je moje teorie správná, a proto to nesvítí? A v čem je chyba, že to teď nesvítí? Trafo to žádné nemá.

Dekuji za váš čas
Přílohy
retez.jpg
Schéma
(142.35 KiB) Staženo 289 x

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#2 Příspěvek od sr71 »

ten tvùj textový popis úplnì nechápu, ale to schéma je správnì, takhle to mùže fungovat (jen v nìm jsou nìjak zmatenì ty popisky L a N)
Naposledy upravil(a) sr71 dne 26 pro 2015, 21:04, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

Stručně - žárovce je u prdele, kde má fázi (a ani ji nikde nemusí mít).
Vyměň vadnou žárovku, nebo proměř, jestli není nějaká objímka vadná, jestli není vadná vidlice, nebo jestli není někde přerušenej drát.
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 26 pro 2015, 21:04, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Žárovka nemá žádnou fázi. Jen dva vývody (přívody).
Jestli jsem to dobře pochopil, tak asi řešíš to, že někdy máš spojené závity objímek a někdy středy objímek, tak tam určitě nehledej vadu.
Jinak co jsem před Vánoci řešil podobný problém, tak jsem měl v jedné objímce zaoxidovaný ten střed.
Uačni tím, že na nějakém zdroji (třeba 12V) zkusíš rozsvítit postupně všechny žárovky.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#5 Příspěvek od vladimir »

zapojení máš v poøádku, jen nemá smysl znaèit u jednotlivých žárovek kde je fáze a nula, tam to nemá smysl a je jedno jak je žárovka otoèená - urèitì u dvanácti žárovek v sérii
oznaèení fáze a nula má význam jen na pøívodu nebo u žárovky na 230V, tam má být fáze na spodku objímky a ne na závitu tam patøí nula

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

Nejhorší varianta pro hledání je, když se sejde víc než 1 porucha...
Zkontrolovat všechny žárovky, vadné zahodit a nahradit.
Pak buď pomocí nějakého "bezkontaktního přístroje" hledat kam až jde fáze, nebo ohmetrem zkoušet kam až je obvod průchozí.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Yarda1 »

Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#8 Příspěvek od Lukar »

Ta Tescová zkoušečka funguje! Postupuješ od 1 - fázové žárovky - led-ky.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Pro doplnění, ve starém vánočním osvětlení bývaly žárovičky zapojené sériově, tedy součet napětí jednotlivých žárovek dával 220V. Ale některé řetězy mívaly v objímkách mezi středovým kontaktem a závitem něco jako vodivou barvu která se za provozu (cca 20V na žárovku) nijak neuplatnila. Pokud došlo k přepálení vlákna, napětí vzrostlo na 220V, barva začala vést proud a i když se to zahřívalo, řetěz svítil dál. Vypadalo to jako stříbřenka. PS tenkrát se udávalo skutečně 220V.
..to bude jen ňákej odpůrek


Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od kejsler »

Děkuji moc za rychlé odpovědi, toto jsem nečekal. Já byl právě zmaten tím (jak psal michal22), že ty L a N na sebe nenavazují. Žárovky jsem všechny proměřil ohmetrem a všechny jsou dobré. Obvod byl průchozí celý od první žárovky až po vidlici. Chyba bude nejspíš v kontaktu se středem v objímce, protože jsem se díval, že v některých středech vypadlo takové hliníkové kolečko, které doléhalo právě na žárovku.

Pokud by to někoho zajímalo a měl s tím zkušenosti, tak je to přesně tento řetěz:
https://www.google.cz/search?q=vanocni+ ... vLi2xgM%3A

http://www.elektroklesny.cz/inshop/cata ... 2112-v.png


Zítra se na to zkusím podívat a dám vědět nebo to vyhodím do popelnice, protože už máme stejně nový řetěz, ale chtěl jsem se zase něčemu přiučit.

Jinak fakt děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od kejsler »

Ještě doplním fotky jak to vypadá právě uvnitř těch objímek. V jedné je střed porušený a v druhé je to kolečko plné. Myslíte že by to mohlo vyřešit ten problém? Akorát nevím co do toho dat.

Správná objímka:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?a ... 9633;image

Vadná objímka:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?a ... 9635;image

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#13 Příspěvek od MetalGod »

Tohle se opravovalo třeba kuličkou z alobalu :roll:
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Kulička z Alobalu je na prd, když se rozplácla, mohla po straně zkratovat střed objímky se závitem. Příslušná žárovička pak nesvítila ani když byla OK a navíc Alobal uvnitř objímky "díky" nedokonalýmu kontaktu hrozil vznikem ohně. Nejideálnější způsob jak takovou závadu opravit bylo vzít trafopájku a na "pupek" žároviček dokápnout trochu "cínu" tak, aby se žárovičky dotkly středovýho kontaktu dřív, než "dorvaný do závitu na krev".
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#15 Příspěvek od MetalGod »

No tak ona stačí o Ø 2-3mm. Takhle mě to kdysi učil děda :)
Samo, že když už bych to měl opravit, tak cínem, ALE opravoval bych objímku, ne žárovku.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“