problém s VF moduly AUREL

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
\_Honza_/

problém s VF moduly AUREL

#1 Příspěvek od \_Honza_/ »

Mám problém s 443MHz moduly aurel. Chci je použít k pøenosu dat mezi 2 procesory ATMEGA8. A abych se nemusel programovat s vlastním protokolem pøenosu, použil sem USART (asynchronnì, 8bit, parity bit, 1 stop bit, jen 100 bit/s. Naprogramoval jsem oba procesory a v kontaktním poli vyzkoušel funkènost pøes drát. Komunikace probíhala 100% bez chyb. Zkusil sem tedy místo dratu zapojit VF moduly, ale ejhle neprojde skoro nic (mene nez 5% dat). A to na vzdalenost jen par cm (vse v jednom kontaktnim poli). Nemáte nekdo zkušenost s tìmito moduly (konkrétnì TX-SAW a AC-RX), nebo zdroj informací jak se prakticky používají tyto moduly k pøenosu dat?

Nevadí tøeba že to je vše napájeno z jednoho zdroje (4x NiCd èlánek), nebo že je všechno blízko u sebe? Nechci dìlat DPS dokud nebudu mit ovìøenou funkènost zapojení.

\_Honza_/

#2 Příspěvek od \_Honza_/ »

Už jsem na to asi pøišel. Pøijímaè z nìjakého dùvodu neudrží na výstupu logickou jednicku delsi dobu (zlomky sekundy) nezávisle na tom že vstup pøijímaèe je poøád pøipojen na log 1. Nevím jestli je to chyba v modulu nebo standardní vlastnost (nedají se sehnat témìø žádné informace v ÈJ a v datasheetu sem nasel jen zapojeni vyvodu), ale znemozni mi to pouzit USART protoze v klidovem stavu je linka v log 1. Jestli je to standardní chovaní tak musím pro pøenos naprogramovat vlastni protokol, ktery s tim bude pocitat nebo se da pouzit jina periferie?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Nechce to náhodou nějakou nosnou? - třeba to neumí přenést stejnosměrnou úroveň.. (Log1 musí být asi signál o nějakým kmitočtu..)

\_Honza_/

#4 Příspěvek od \_Honza_/ »

No pøedpokládal sem že ne, v datasheetu (http://www.selectronic.fr/includes_sele ... WSZ_UM.PDF a http://www.aurelwireless.com/wireless/u ... 473_um.pdf) píšou u vstupu do vysílaèe: "TTL 0÷5V type data input" a u výstupu na pøijímaèi "Receiver digital output". Takže sem oèekával TTL úrovnì (log 1=5V stejnosmìrných).

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#5 Příspěvek od MirrA1 »

\_Honza_/: Já mám taky takovej dojem, že to co přivedeš na vstup (TTL) budeš mít na výstupu.

\_Honza_/

#6 Příspěvek od \_Honza_/ »

Jenže tomu tak bohužel není, a nemùžu si dovolit koupit jiný modul, abych vyzkoušel jestli ten co mám není tøeba poškozený.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Ja s temito moduly ted experimentuju a narazil jsem na uplne stejnej problem jako ty. Bohuzel to opravdu neumi trvale prenaset log 1. V datasheetu pisou, ze se musi pouzit modulacni kmitocet 4 kHz a modulace ON/OFF takze ted logickym signalem spoustim AKO s kmitoctem asi 4 kHz a tento signal prenasim. Z prijimace tento signal zase "demoduluju" pomoci MKO a je to.

\_Honza_/

#8 Příspěvek od \_Honza_/ »

A já doufal ze pøenos dat vyøeším pár øádkama kódu pøes USART. Teï to vypadá že to bude na bùh ví kolik hodin programováni a ladìni :-(

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak zkus zvednou rychlost komunikace na ty 4Khz (4000Bd). Třeba to proleze...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

\_Honza_/

#10 Příspěvek od \_Honza_/ »

Ty moduly dokáží udržet log1 déle než tu setinu sekundy pøi 100bps, zvýšení rychlosti tedy nejspíš nepomùže. Problém je v tom, že USART v režimu kdy nic nevysílá (IDLE) drží linku v log1 a komunikaci zaèíná stažením linky na log0 (=start bit). Jenže jelikož se úroveò na výstupu pøijímaèe nezávisle na vysílaèi za urèitou dobu (desetiny sekundy) zmìní na log0, tak už startbit správnì nedojde.

Situaci by možná vyøešil invertor mezi procesorem a modulem na obou stranách. Ale potøebuji obì zaøízení co nejmenší a nejlhehèí, tudíž bych se rád dalším souèástkám vyhnul.
Další možností možná bude zvýšit rychlost a posílat nìjaká data neustále. Jako tøetí možnost a také zatím nejreálnìjší a nejspolehlivìjší vidím softwarovì naprogramovat nìjaký druh pulsní modulace (napø log0=1ms mezi pulzy a log1=2ms mezi pulzy)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pořád mě připadá jednodušší ten invertor z "kácéčka" a dvou odporů, než vymýšlet vlastní protokol...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Lupiino
Příspěvky: 36
Registrován: 06 čer 2006, 02:00

Moduly Aurel

#12 Příspěvek od Lupiino »

Pánové, pokud se můžu přimluvit, používejte nosnou..... veškerý ostatní pokusy, co jsem zkoušel, zatím ztroskotaly. A ještě jedna věc: testovali jste, že vysílač vysílá log1 trvale? Moduly co mám já tohle neumí! Spadnou na 0!!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Moduly Aurel

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Lupiino píše:Pánové, pokud se můžu přimluvit, používejte nosnou..... veškerý ostatní pokusy, co jsem zkoušel, zatím ztroskotaly. A ještě jedna věc: testovali jste, že vysílač vysílá log1 trvale? Moduly co mám já tohle neumí! Spadnou na 0!!!
Možná bys měl více číst a potom psát. Ale v podstatě máš pravdu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

\_Honza_/

#14 Příspěvek od \_Honza_/ »

Co myslíte konkretnì tím použít nosnou? Zapojit nìjaký generátor frekvence mezi chip a modul? Máte nìkdo odkaz na konkrétní øešení?

Ja jsem to zatím vyøešil tím, že sem si pøenos zaøídil softwarovì použitím asi 1ms pulsù. Dosáhnu rychlosti asi 15 B/s, s chybovostí okolo 10%. Toto mi pro mùj úèel dostaèuje ale pøedpokládám, že by se parametry po chvilce ladìní ještì zlepšily.
Pánové, pokud se mùžu pøimluvit, používejte nosnou..... veškerý ostatní pokusy, co jsem zkoušel, zatím ztroskotaly. A ještì jedna vìc: testovali jste, že vysílaè vysílá log1 trvale? Moduly co mám já tohle neumí! Spadnou na 0!!!
Právì na øešení problému, že modul neudrží log1 (nelze tedy použít USART), sem se ptal pùvodnì. Nicménì trochu sem hledal, a zjistil že vysílaè dokáže vysílat log1 trvale, problém je ve vyhodnocování signálu v pøijímaèi, kde se pomocí RC èlenù a komparátoru urèuje zmìna vstupního signálu a ne absolutní hodnota.

147.228.103.52

Díky

#15 Příspěvek od 147.228.103.52 »

S tímto modulem budu teprve zaèínat, takže tvoje rada je pro mì pøínosem. Navíc je vše popsáno v datasheatu. Jen se divím, že se ještì lidi ptají jak se to má ovládat a vymýšlení svého ovládání je naprostý nesmysl, ponìvadž v aurel modulu budou urèitì rùznì pásmové propusti a ty jakékoliv jiné ovládání (tj. fm) nebudou pravdìpodobnì brát, takže lidi ÈTÌTE!!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“