Proč nejde "hned" zapnout PC?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

Proč nejde "hned" zapnout PC?

#1 Příspěvek od monterjirka »

Bojuji tady s jedním PC. (není můj, ale jsou tu jisté důvody proč majiteli pomoci)
Když se připojí napájení, neděje se nic, po dlouhých minutách se nepravidelně rozbliká podsvícení zapínacího tlačítka a až když se za další minuty rozsvítí trvale, dá se PC zapnout. Dokonce se pak někdy zapne sám.

Zdroj - naprázdno je na zdroji +5SB kolem 5,05V. Při připojeném MB spadne napětí na cca 2,5V a pomalu po setinkách stoupá.
Zkoušel jsem zdroj v jiném PC. OK. A tady jsem zkusil jiný zdroj a +- nějaká desetina V se to chovalo naprosto stejně.

Že by na MB bylo něco, co přívod 5V SB tak zatíží? Dotykem jsem nenašel nic, co by se znatelně hřálo.
Nesetkali jste se s takovou podivností?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

To som este nevidel. Skus pripojit na lab. zdroj tu 5VSB vetvu a merat prud.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#3 Příspěvek od ohryzek36 »

Podobnou věc jsem řešil - dělal to proražený keramický kondenzátor schovaný pod jedním chladičem na desce (chipset) - nakonec to prohořelo destičkou čipu takovým způsobem, že PC už nešel zapnout vůbec.

Uživatelský avatar
satam
Příspěvky: 562
Registrován: 21 led 2010, 01:00
Bydliště: Cheb

#4 Příspěvek od satam »

V každém případě je v STBY větvi na desce svod, nejspíš tepelně (možná i napěťově nebo jinak) závislý. Odborník přes PC řekne, že je vadná MB a doporučí výměnu, nadšený bastlíř začne na té větvi měřit a pátrat, co ten svod způsobuje. Na MB je to téměř nadlidský úkol díky vícevrstvé desce, kde se špatně dohledávají začátky a konce jednotlivých "cestiček". Ale při troše dobré vůli, znalostech a pečlivosti i tady považuji za možné závadu najít a odstranit.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Opět doporučím metodu efektivní, ale pro mnohé nedostupnou, pokud do desky teče dost proudu, je potřeba se na ní podívat infrakamerou, svod hřeje a najde se tak velmi rychle. V Praze bych mohl pomoct, ale máš to asi daleko. Můžeš zkusit i hledat prstem nebo infrateploměrem, máš-li, pokud je svod akorát, aby dobře hřál, může se to podařit. Dále se dá taky měřit úbytek napětí na dráhách voltmetrem s velkým rozlišením (6,5 digit je OK, používám HP 34401A) a vymapovat, kam teče proud, motherboard je ale na takovou metodu už poněkud příliš nepřehledný, takhle jsem bez infrakamery dříve řešil desky, k nimž mám data od DPS.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Ked sa na tom lab. zdroji prida prud, tak by sa ten keramicky kondik mohol zohriat dostatocne nato, aby smrdel alebo popalil prst :D Bude pravdepodobne niekde okolo super I/O alebo south bridge.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

Jak jsi psal, tak jsi zdroj už otestoval. Problém bude i podle mě na MB. Mohou to dělat elyty kolem CPU, jedna taková malá zenerka atd., ale nevím co je to za desku. Jestli to budeš spravovat, tak napiš typ desky a verzi. V každém případě pro úspěšnou opravu budeš muset tu desku vydělat a zapínat ji na stole jen ji s grafikou a bez HDD.

Uživatelský avatar
satam
Příspěvky: 562
Registrován: 21 led 2010, 01:00
Bydliště: Cheb

#8 Příspěvek od satam »

rnbw píše:Ked sa na tom lab. zdroji prida prud, tak by sa ten keramicky kondik mohol zohriat dostatocne nato, aby smrdel alebo popalil prst :D Bude pravdepodobne niekde okolo super I/O alebo south bridge.
To je dost riskantní, taky by se ten kond mohl "propálit "chipem nebo někudy jinudy, jak tu napsal ohryzek36, a pak je vymalováno!

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#9 Příspěvek od rezis »

satam píše:
rnbw píše:Ked sa na tom lab. zdroji prida prud, tak by sa ten keramicky kondik mohol zohriat dostatocne nato, aby smrdel alebo popalil prst :D Bude pravdepodobne niekde okolo super I/O alebo south bridge.
To je dost riskantní, taky by se ten kond mohl "propálit "chipem nebo někudy jinudy, jak tu napsal ohryzek36, a pak je vymalováno!
Dobrá metoda to je. Mnohokrát vyzkoušená.
Ale tady nic nevíme jaká je závada. Takže bych tipoval nejdříve zdroj. A pak až něco na desce. Navíc pokud je tam svod musí to pálit ještě než se ten pc zapne.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od xsc »

Je to měření prováděno při odpojení všech periferií?
Jestli je svod na SB větvi, tak bych to opravdu zkusil napájet z lab zdroje s nastaveným proudovým omezením. Bez připojených periferií bývá odběr takové desky kolem 100mA, limit SB zdroje bývá 2A. Při 2A proudu a 2,5V na větvi už je ztráta 5W, takže by ta součástka měla dost topit.
Ale překvapuje mě chování toho zdroje - že nevypne, ale drží napětí, které se postupně zvyšuje. Kde je to 5VSB napětí měřeno? Přímo na ATX konektoru, nebo až někde na desce?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#11 Příspěvek od MetalGod »

To samý mi dělá ščot v práci - elyty na desce kolem měniče napětí pro CPU jsou rozšklebený a vyteklý. Zastudena to nechce "chytnout", ale jak se elyty zahřejou a klesne jim dostatečně ESR.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Ale urcite ti pritom neklesa 5VSB zo zarucene dobreho zdroja.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#13 Příspěvek od MetalGod »

No to rozhodně ne, to máš pravdu.
5VSB moc proudu dodat neumí, ale změřil bych, co do mámoprkna teče.
Stejně to vypadá na elyt, nejspíš ve zdroji.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
satam
Příspěvky: 562
Registrován: 21 led 2010, 01:00
Bydliště: Cheb

#14 Příspěvek od satam »

Zkoušel jsem zdroj v jiném PC. OK. A tady jsem zkusil jiný zdroj a +- nějaká desetina V se to chovalo naprosto stejně.
Takže zdrojem to asi nebude!!!
Rovněž bych to tipoval na elyt, ale na rozdíl od MetalGoda elyt na základní desce ve větvi 5VSB. Ten při "vyschnutí" může vykazovat vysoký svod a po zahřátí se jeho kapacita zvýší a svod sníží, pak nastanou podmínky k zapnutí PC.
Ale urcite ti pritom neklesa 5VSB zo zarucene dobreho zdroja.
Ale zdroj 5VSB je poměrně velmi měkký, není žádán větší odběr, takže i u dobrého zdroje "pořádný" svod elytu může způsobit popisovaný pokles napětí.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#15 Příspěvek od rezis »

satam píše: Takže zdrojem to asi nebude!!!
Toto jsem přehlédl, že to zkoušel - omluva
satam píše: Ale zdroj 5VSB je poměrně velmi měkký...
Dovolím si oponovat. Běžně mají okolo 2A a více
Takže topit by to mohlo i na samotné 5VSB
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“