K čemu je v mikrovlnkách tenhle odpor?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Fino97
Příspěvky: 78
Registrován: 14 srp 2012, 02:00

K čemu je v mikrovlnkách tenhle odpor?

#1 Příspěvek od Fino97 »

Zdravíčko a hezký večer,
preventivně tohle téma píšu už do HP, dotaz je to zatraceně stupidní..ale nedá mi to.....Už jsem viděl vnitřnosti spousty analogových mikrovlnek, a v dobré polovině z nich se na DPS filtrace a jištění nachází keramické výkonové odpory, okolo 10-20W..teď jsem rozebral další, no a bum, zase, a přitom pořádně nechápu, proč tam jsou..danyk má na svých stránkách tohle servisní schéma,a ten odpor je tam zase - tady má hodnotu 20W a 0R8 (přímo na desce Noise filteru)...proč tam je? Pro vybíjení kondenzátorů filtrace je tam už rezistor je, a pokud dojde k sepnutí "Latch switch A" a "Monitor switch" zůstane v sepnuté poloze, dojde téměř ke zkratu (odpor 0,8R připojen jen přes pojistku a filtraci na 230V není nic, co bych chtěl na svém kuchyňském stole )..Faktem je, že mikrovlnky (díkybohu) neopravuji, jen je používám jako zdroje VN součástek, takže nemám důvod vědět, proč tam ta součástka je, ale i tak mi to vrtá hlavou..Dík..

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Vždycky jsem si myslel, že je tam k omezení nárazového proudu při připojení toho trafa na napájení (soft-start).

Zrovna tady je zapojen tak akorát jako vyrážeč pojistky pro případ, že se přilepí "Latch switch A".
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Jeden výkonový odpor bývá zapojen jako "zkratovací", při jisté kombinaci sepnutí a nesepnutí časovače a dveřních kontaktů způsobí vyhození pojistky, dá se to ve schématu dohledat kudy ten proud projde, je to jedna z ochran když jsou "vyvrácená" dvířka a při pootevření by mohlo unikat silné záření, které poměrně "úspěšně" poškodí klouby na ruce...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od PotPalo »

Ten odpor je skratovací, teda aby to nešlo natvrdo do skratu, ale aby to "mäkko" vyhodilo poistky. Sú tam (na uzávierke dvierok) dva spínače a jeden prepínač, keď sa oba spínače zlepia, prepínač to istí a vyskratuje cez rezistor. Tiež to šetrí tento prepínač, skrat natvrdo by ho mohol poškodiť.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Monitor switch. Jde o to, že se ochranný koncáky neuváženým otevíráním dvířek během provozu opalují a může se stát, že zůstanou slepený. Tento poslední, co by jako rána jistoty sepne,pokud není zámek zajištěn. Definitivně znefunkční troubu. A aby nevylítaly všechny jističe v baráku, je nárazový zkratový proud omezen jen tak, aby vypálil pojistku v mikrovlnce.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Je to už hóódně let zpátky ale pamatuju si, na školení nám říkali že po závadě dvěřního mechanismu a zkratování bezpečnostního spínače se měl VŽDY měnit za nový i kdyby se tvářil že je OK. A má to logiku, je bezpečnostní!!
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Fino97
Příspěvky: 78
Registrován: 14 srp 2012, 02:00

#7 Příspěvek od Fino97 »

Ha, takže moje jediná teorie, proč by to tam mohlo být, byla správná. Dík.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#8 Příspěvek od sr71 »

monterjirka píše:když jsou "vyvrácená" dvíøka a pøi pootevøení by mohlo unikat silné záøení, které pomìrnì "úspìšnì" poškodí klouby na ruce...
ze zapnuté mikrovlnky mívám respekt, nìjak podvìdomì poodcházím radìji stranou, nedìlám si iluze že by x let stará MT nìjak zvlášt tìsnila tøeba v oblasti dvíøek, to co píšeš o tìch kloubech - je znám nìjaký pøípad z praxe? pøípadnì jak jednoduše detekovat únik záøení?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Za 20 let co MW dělám jsem měl dva nebezpečné případy úniku MW. Jedna MW po sejmutí krytu a zapnutí silně svítila okolo hliníkových lopatek, které měly za úkol rozhánět vlny po pracovním prostoru. Tento typ neměl otočný talíř, proto ta vrtule a únik okolo náhonu řemínku. To ale bylo až po odejmutí krytu. Tedy pro uživatele ne nebezpečné. Druhý případ byl že MW se skutečně dala spustit po otevření dveří. Důvod byl jednoduchý, majitel vložil do MW syrová vajíčka která po spuštění explodovala. Hmota z vajec se dostala i do mechanismu spínačů který kompletně zafixovala v provozním stavu. No a třetí případ je pouze případem lidské idiocie, kdy kutil přinesl ze SD MW s vadným ovl. panelem a s komentářem že na tom je hovno a že to opraví, propojil přívod přímo na VN trafo. Jinak jsem nezaznamenal větší úniky. Svítí v podstatě každá, hlavně okolo dvěří ale tak malým výkonem, že můžeš být v klidu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ta vlna by (vodivým) otvorem menším než 1/10 λ vlastně neměla vůbec "prolézt" - a pokud ano, tak dost zeslabená. A ty případné otvory jsou mnohem menší...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

A aby to z magnetronu "nelezlo po drátech", tak tomu brání dvě tlumivky a kapacita průchodky v tý hranatý krabičce ve spodu magnetronu. Jinak, když jsem viděl, co s tím dělají jistý hovada na internetu, tak docházím k přesvědčení, že může problémy způsobit přímý čučení do škvíry, nebo směrovanej paprsek. Nebo čučet do otevřený u-vlnky s vyblokovanýma koncákama za provozu. (pokud je chyba v ovládání, místo trafa připojím žárovku. Na odhalování závad ve VN části používám megmet a ohmetr)

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#12 Příspěvek od sr71 »

ZdenekHQ píše:Ta vlna by (vodivým) otvorem menším než 1/10 λ vlastnì nemìla vùbec "prolézt"
1/10 λ je pøibližnì 12mm, to je docela dost, takže tahle velikost platí pro kruhový otvor? a jak je to v pøípadì obdelníkové nebo nìjaké podlouhlé štìrbiny, záleží tam na polarizaci/natoèení magnetronu vùèi tomu otvoru?

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“