síťové trafo AUJ637-výkon

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

síťové trafo AUJ637-výkon

#1 Příspěvek od mi-ro »

Jen taková úvaha. Síťové trafo modulů AUJ 63x má střední sloupek 40x50mm. Je tedy pro výkon 400W. Proč jsou v zesilovačích s výkonem 100W tak předimenzovaná trafa?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Za to můžou usměrňovače. Když není odebíraný proud sínusový, roste poměr mezi efektivní a střední hodnotou, a maximum oteplení se dosáhne při nižším než nominálním výkonu.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

To jsi mě moc nepomohl. Jaký by měl být odebíraný proud než sinusový? Uvažuju tak,jmenovitý výkon zesilovače 100W, příkon cca 170W, +rezerva bych navrhoval tak 200W. Navíc je to zesilovač, tedy střední příkon zdaleka nebude jmenovitý. Tak mě to 400W jádro trafa nějak nevychází.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

Kdyby byl proud sekundáru sínusový, přes Graetz by tekl proud 10 ms v každé půlperiode. Na obrázku je nasimulováno, že teče jen 4 ms. A i když proud přes Rz je asi 2 A, přes Rv je efektivní hodnota víc než 3,6 A. Takže oproti sínusu je výkonová ztráta na vinutí (3,6/2)²= 3,24× větší. V zesilovači taková situace nastane jen občas, ale s nějakou rezervou se na to musí přihlížet
Přílohy
nesinus.png
(20.81 KiB) Staženo 80 x

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

To máš ale jednocestné usměrnění, nebo se mýlím?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

Jedna perioda při frekvenci 50 Hz trvá 20 ms. V grafu jsou dva kopečky proudu za dobu jedné periody, jde tedy o dvojcestné usměrnění. Ta mezera mezi kopečky je projev tzv. úhlu otevření diod. Dokud je na filtračním kondenzátoru vyšší napětí než právě na sekundáru před Graetzem, diody jsou zavřené a proud neteče.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#7 Příspěvek od Olchor »

Nedávno se tu řešilo, proč je ss zdroj po usměrnění a filtraci daleko měkčí, než by odpovídalo měření na trafu. Je to stejný efekt, proud diodami teče v pulzech kratších,než odpovídá sinu.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#8 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, mi-ro z Tvého příspěvku nepoznám, jestli Tě to zajímá "čistě teoreticky" nebo máš v úmyslu se inspirovat při návrhu a výrobě "svého" trafa. Ať tak, či onak, důvodů předimenzování bylo povícero - na co si vzpomenu:
Předimenzovávání většiny konstrukčních dílů (nejen elektro) byl takový folklór. Vývojář dal rezervu (aby mu to neshořelo), další rezervu přidal konstruktér, a další třeba výroba, aby nemuseli mít na skladě tolik různých dílů, drželi si jen ty "nejsilnější" a ty pak cpali i tam, kde to z technického pohledu nebylo nutné, ale třeba ekonomicky výhodné (nazývalo se to unifikace). Pokud to máš pro výrobu, spočítej to klasickým způsobem, stejně to taky předimenzuješ, protože jistě znáš sousloví "nevyskytuje-li se taková hodnota ve vyráběné řadě, použijeme nejbližší vyšší". Moje poznámka: studené trafo = trafo hodně předimenzované a tudíž nehospodárné. Dobrý návrh spočívá v rozdělení ztrát ve vinutí a jádru v poměru 1:1, kdy je účinnost trafa nejvyšší. Nač byly vyvíjeny stále lepší izolanty (kostřičky, proklady, laky) když by měly být v provozu studené? Provozní teplota 40°C je úplně v pořádku.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Ano, chci použít uvedená trafa k napájení jiných zesilovačů (D třídě). A tak mě to zajímá nejen teoreticky. S tím předimenzování máš asi pravdu i když je to pohledem na dnešní spotřební sráče nepochopitelné. Mám a používám totalitní -poctivé 500W koncáky ADJ 636 který bez problémů dají i 700W. A nemusím mít obavu zda mi u zesů klekne napáječ třeba při zakolísání napětí napájecí centrály když dojde benzín. Jóó něco za něco, 500W a hmotnost 32kg!!
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#10 Příspěvek od ZVUK2000 »

mi-ro píše:Ano, chci použít uvedená trafa k napájení jiných zesilovačů (D třídě)
Pro zesák klasy D je to zbytečné. Krabice bude stále velká včetně hmotnosti. To raději nějaký spínák.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

Spínáky už ze zásady nepoužívám. A už vůbec ne v audiu. Já vím, D zes je taky spínák...Už jsme to tady někde začali, prostě mě technologie D zesů zajímá páč s nima nemám žádné zkušenosti, chci je otestovat co umí a co vydrží. Fascinují mě jejich rozměry a hlavně rozměry chladičů při daném výkonu. A na to mi zatím stačí železná trafa. Kdyby to fungovalo tak jak uvádí dodavatel (China!!)
tak bych uvažoval i o alternativních napáječích
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

A to kdybys zkusil spínaný zdroj a nějaký 3 hladinový class H zesilovač, to taky není marné, bývá to i dost spolehlivé a účinnost slušná.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#13 Příspěvek od ZVUK2000 »

mi-ro píše:Spínáky už ze zásady nepoužívám. A už vůbec ne v audiu. Já vím, D zes je taky spínák...
Právě proto jsem to napsal :D A navíc nechceš tam dát ještě výstupák 100V? :wink:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

Tříhladinový H, nj to může fungovat ale asi to zas nebude tak jednoduchý a ani nic levného. To já mám modul velikosti krabičky cigaret v výkonem 350W do 2Ohm!! za 500,- To budete teprve koukat :D A já asi taky.
PS a výstupák? to bude další (poslední) fáze výzkumu, tím nahradím indukčnost výstupní tlumivky. :idea: Dost humoru, jen ten modul chci otestovat co opravdu dovede. Pak napíšu jak to dopadlo.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Spíš je to tím , že vznikly za bolševika . Tehdá se nešetřilo , to je to celé . Dnes by tam dal konstruktér poloviční . Tehdá se nekatovalo .....

Odpovědět

Zpět na „Teorie“