HDD z notebooku s win7

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jogo9
Příspěvky: 364
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

HDD z notebooku s win7

#1 Příspěvek od jogo9 »

Zdravím,
vybral som z Asus notebooku pôvodný klasický HDD rozdelený na C/100GB/win7 a D/zbytokGB/dáta. Na disku je ešte aj 15GB skrytá recovery partícia a tá malá 15MB partícia.
Z 15GB skrytej som pred vybraním urobil na flešku bootovaciu zálohu.

HDD som vložil do USB ext. boxu na ďalšie používanie.

Pred formátom ma dodatočne napadlo dokúpiť flešku a vyrobiť ešte jednu bootovaciu zálohu - ak by sa tá prvá stratila, pokazila a pod.. Lenže notebook asus už určite kvôli tomu rozoberať nemienim. A operácia zálohovania sa začína práve stlačením F9 na materskom Asuse.

Správne predpokladám že pripojením disku (ext. cez USB) ku stolnému PC už ohľadne vytvorenia bootovacej zálohy nič nevyriešim a tým spôsobom tá recovery partícia je tam nanič?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Ano, dokonce ani když z ní zkopíruješ všechna recovery_dvd.iso, nelze z nich nabootovat (tohle může mít u různých výrobců různou podobu), nicméně můžeš udělat zálohu té flešky, např. s free ImageUSB (bin), nebo USB Image Tool (img, ima) atd. Obrazy můžeš mít na HD bez potřeby dalších flešek. Hlavně ale vyzkoušej, na co se často zapomíná, zda z ní lze nabootovat a spustit instalaci - nejlépe na virtuálním stroji.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Petr-II
Příspěvky: 392
Registrován: 10 pro 2008, 01:00

#3 Příspěvek od Petr-II »

Využiji téma, Ať nezakládám nové.
to serviceman: Poradíš, jak co nejlépe provést následující záměnu? Chci v noťasu nahradit HDD za SSD a HDD dát pomocí adaptéru místo CD-ROM. Na HDD mám recovery partition, kterou bych rád použil jako OS systém na SSD. Snad jsem to napsal srozumitelně. Dík za rady, jak na to.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#4 Příspěvek od serviceman »

Mě se osvědčil Paragon Migrate OS to SSD. Za deset minut a běhu OS bylo hotovo. Pokud chceš novou instalaci, udělej si flešku jako nahoře, a z ní instaluj. Recovery asi nenajde recovery partition na druhém disku.
P.S. Než instaluješ OS na SSD, zkontroluj a upgraduj firmware.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
jogo9
Příspěvky: 364
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

#5 Příspěvek od jogo9 »

Ďakujem,

idem teda cez Správu diskov naformátovať oblasť C toho disku (tú 15GB recovery tam chcem radšej do doby, než vyrobím zálohu tej flešky, ponechať) - no v poslednom kroku pred formátovaním vypíše "The reques cannot be completed because the volume is open or in use." (translátor: ...zväzok je otvorený alebo používaný.). Len do pozornosti: po pripojení disku (už ako ext.) do PC známa funkcia "automatické otváranie" načíta D-čko v podstate hneď (má asi 35GB dát), ale C-čku to trvá pri tom istom objeme dát asi 8 minút! (je pravdou že C má mnohonásobne viac mini súborov, než D - ak by napríklad tento rozdiel mal mať na načítavanie vplyv)

Myslel som, že PC by mal pozerať na pripojený ext. disk ako na bežný dátový (napr. u XP, a samozrejme bez recovery, to tak vždy aj bolo). Čím to môže byť, že nejde naformátovať?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#6 Příspěvek od serviceman »

Naformátovat nejde právě proto, že je otevřený, navíc tam Windows rozeznají systém. Nabootoval bych z nějakého servisního CD jako Hiren's anebo nějaký free Partition manager a z něho bych to smazal bez dlouhého laborování.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
lacko1
Příspěvky: 36
Registrován: 24 říj 2006, 02:00
Bydliště: Košice

#7 Příspěvek od lacko1 »

jogo9 píše: Správne predpokladám že pripojením disku (ext. cez USB) ku stolnému PC už ohľadne vytvorenia bootovacej zálohy nič nevyriešim a tým spôsobom tá recovery partícia je tam nanič?
Dobry vecer,
neviem ci som spravne pochopil problem, ale recovery particiu z HDD aj externeho, je mozne pomocou tejto utility http://www.hiren.info/downloads/freewar ... ot-manager z Hirens CD pouzit na bootovanie aj inych bootovatelnych particii inak "neviditelnych" a inak nespustitelnych. Mne to zatial vzdy pomohlo, ale Asus som este nereparoval. Dufam, ze pomoze.
v.b.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“