Fréza na drážky pro kabely do zdi

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

Fréza na drážky pro kabely do zdi

#1 Příspěvek od Jirka »

Ahoj, potřebuju předělat rozvody elektriky v jednom bytě. Zdi jsou cihla a 1 - 2 cm omítky. Koukal jsem po drážkovačkách, dají se koupit docele levně.

Mám mysli něco takového
http://www.eva.cz/zbozi/39528/frezka-g% ... razkovaci/ (prý profi :) )
https://www.eva.cz/zbozi/41601/frezka-s ... 4-kotoucu/

Jaký máte zkušenosti s těmi levnými frézkami? Má to smysl kupovat nebo to je k ničemu? Vydrží to aspoň na 1 byt?
*****

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#2 Příspěvek od doktor365 »

Dělal jsem v loni celý byt synovi. Měl jsem půjčenou tuto
http://www.grandic.cz/frezky-drazkovaci ... cka-makita
Bylo tam taky tak 1-2 cm omítky,dělal jsem jen do omítky,protože cihla byla dutá 4 cm a kdybych ji prořízl tak by se to asi sesypalo. Na tu omítku určitě ta laciná stačí,to jde samo.

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/t ... 415.0.html

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Táta na drážky pro kabely vyrobil nástroj, je to kus plocháče cca 5x8cm, jedna delší strana je jednostranně nabroušená, k plocháči je mírně šikmo směrem od ostří do boku přivařena kulatina s držadlem. V levé ruce se to drží za držadlo ostřím na omítku a na plocháč se tluče kladivem. Takhle se odsekají kraje drážky, střed se pak vyškrabe už jen taháním nástroje v drážce, která je takto zhotovená přesná a lze ji udělat lichoběžníkovou rozšiřující se dovnitř, takže v ní dobře drží kabely. Proti majzlíku jde práce podstatně rychleji a pohodlněji. Plocháč je lépe udělat z nějaké lepší oceli, ta se ale trochu obtížněji sežene.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Funguje to moc pěkně. Já zkusil kousek drážky jen jednokotoučovou rozbrušovačkou a bylo by to bývalo bylo perfektní, nebýt ovšem tak strašného množství prachu, že jsem po chvilce neviděl nejen po místnosti, ale po čase ani na tu rozbrušovačku. Prach je všude v prostoru a po čase si sedne na všechno. Člověk pak vypadá jako Dědeček Mrazíček, všechny chlupy, vlasy, obočí, brýle jsou bílé jako od námrazy. Ještě po čase jsem smrkal omítku.
V holém rekonstruovaném bytě to tak nevadí ale dělat něco v zabydleném bytě by nešlo bez zaizolování upravované místnosti.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

Já to dělal dlouhým vidiákem ve vrtačce s příklepem hodně zešikma (sklíčidlo skoro na zdi). A vono to šlo kupodivu dobře a hlavně rychle :wink:
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#7 Příspěvek od Otkundes »

Nějak ti prodejci nezmiňují, že při práci bude vznikat velmi jemný stavební prach, který budete muset z té drážkovačky odsávat vhodným vysavačem. Samozřejmě, obyčejný vysavač na koberec, k tomu není vhodný, protože jeho filtr, se tím jemným prachem velmi rychle "ucpe". A po vyfrézování dvojice tenkých drážek, bude třeba prostor mezi nimi ještě odsekat.
Asi bude lepší ten majzlík a kladivo, nebo elektrické kladivo s plochým sekáčem. Při troše pozornosti, drážky pro kabely s tím jsou udělat taky a případná nepřesnost se po osazení vedení stejně schová pod omítkou a pod štukem.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#8 Příspěvek od bu2520 »

drážky jsem dělal jak drážkovačkou s kotouči a to je asi ta nejhorší varianta protože je od toho spousta prachu. Výborný byl takový otáčivý ježek pro Kango, poněkud horší potom žlábkový majzlík do pneumatické vrtačky.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

greedy píše:Nejlepší frézka do zdi je kladivo a majzlík. Ale musí se s tím umět dělat.
Přesně tak - je potřeba vhodné majzlíky na různé sekání, kladiva přiměřené váhy a hlavně "mít ten grif v ruce", pak to není ani moc velká dřina. Sekáč z plocháče jak píše Zaky je taky vhodný, má široký záběr při srážení hran ve spárách zdiva nebo při sekání v lehkých stavebních hmotách.
Do dutých cihel se po vyčištění spojů ukládají kabely zcela běžně i bez závažnějšího narušení stavební konstrukce. Svislá vedení lze udělat plochým kabelem nebo vyřezat flexou a drážku opatrně vysekat - vyštípat.

Na mechanizované sekání je vhodné spíš kango než drážkovačka ale vyplatí se až u velkého objemu drážek. Ovšem prach z omítek rozvíří taky.

Uživatelský avatar
alkom01
Příspěvky: 244
Registrován: 20 bře 2006, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od alkom01 »

Mám jednu takovou věc doma, Φ kotoučů 180, v cihle to moc neřeže, zastavuje se, je to těžké. Ještě je mi záhadou, proč se kotouče otáčejí obráceně než u mafla - vybíhá to z řezu.
Pivo v přírodě ničím nenahradíš!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

Nejlíp se drážkuje do siporexu- jsem si vyškrabal drážky velkým šroubovákem, pak jsem to jádro prostě vylámal.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Mne teraz robili kupelnu v panelaku a drazky pre elektrinu robili Makitou s majzlom. Islo im to celkom rychlo. Prach bol, ale myslel som, ze to bude horsie.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#14 Příspěvek od doktor365 »

Je pravda,že jsem měl na tu drážkovačku napojený vysavač,jinak nebylo vidět v celém bytě.Byt se rekonstrooval calý tak to ničemu nevadilo,jenom mně.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Jirka »

Tak byt je vyklizený. Vysavač použiju, bez něj to nepůjde. Ale bordelu tam bude stejně dost, nejdřív budou dělat topení, posouvat dveře..

Proč se ptám na drážkovačku? Nějak se mi nezdá, že bych zajel do omítky kladivem. Ta by šla asi dolů po "koláčích", ne?
I v paneláku kladivo dělalo 10cm širokou drážku, i když jsme tam chtěli jenom 1 kabel k zásuvce. A panel je jinačí matroš.
bu2520 píše: Výborný byl takový otáčivý ježek pro Kango, ...
Co tím myslíš? Můžeš dát odkaz nebo obrázek?
alkom01 píše:Mám jednu takovou věc doma, Φ kotoučů 180, v cihle to moc neřeže, zastavuje se, je to těžké. Ještě je mi záhadou, proč se kotouče otáčejí obráceně než u mafla - vybíhá to z řezu.
Neucpávali se drážky na kotoučích?
*****

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“