Brum v PC repro

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

Brum v PC repro

#1 Příspěvek od rnbw »

Dostali sa mi do ruk aktivne repro k PC - SurfSound "240W" - biele dvojpasmove repro, boli kedysi velmi rozsirene. Hrali velmi ticho a divne - bol zlomeny kabel v jacku.

Ale nepaci sa mi brum, ktory je dost pocutelny (nejde zo vstupu - je tam aj pri nulovej hlasitosti a skratovanom vstupe). Je tam nejaky integrovany koniec v DIP puzdre, napajany nesymetricky z 12V trafa. Filtracny elyt je 2200uF a je OK. Skusil som pridat 3300uF a nic sa nezmenilo.

K diodam v mostiku som pridal keramiky 10n a spojil som kostry potenciometrov so zemou. Trochu to pomohlo, ale brum stale pocut. Co by sa s tym este dalo urobit?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Jsou to konkrétně tyto? http://elektro.mybazar.sk/inz/predam-re ... 44007.html
Já je mám u starého PC taky, neměl jsem problém.
Nemůže tam být někde prasklina DPS? Zkus propojit silnějším lankem GND toho koncáku a GND filtračního elytu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#3 Příspěvek od Peterseal »

Nie su na DPS velmi blizko seba cesticky napajania a vstupneho signalu?

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#4 Příspěvek od ZVUK2000 »

Patrně to způsobuje síťové trafo. Nejednou pomohlo jen trafo pootočit o 90 stupňů.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Michal22: Ano, su to presne ony. Prasklina tam nebude, cesty su siroke a ten elyt je hned vedla koncaku.

K jednemu PC mam podobne, ale maju inu znacku a napisanych tusim len 75W - zato maju ale kvalitnejsi plast, vacsie trafo a 2x TDA2030. Tam som si brum nevsimol.

Navrhnute to vyzera byt slusne - najapanie ide z jednej strany plosaku a vstup z druhej.

Skusim to trafo.

Uživatelský avatar
pajap
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00
Bydliště: Kousek od Plzně

#6 Příspěvek od pajap »

Měl jsem stejný problém s brumem, po výměně koncového integráče (typ už si nepamatuju, koupil jsem ho v GES za pár korun) repráky hrajou čistě bez brumu.
Zdraví Pája...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

také mám stejné bedýnky, ale mě tam bručelo přímo trafo . . .
klepalo se a přenášelo se to mechanicky na bedýnku a je bylo to slyšet cca 2m daleko.
. . . velice nepříjemné.

Pomohlo až použití jiného trafa, ve formě adaptéru na zásuvce . . .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Trafo trochu pocut, ale len ked to mam rozobrate. Ked to zavriem, tak to nevadi. Len to nesmiem zapnut :D

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#9 Příspěvek od Spiral »

Bych žádné hifi nečekal, pokud je "Power 240 Watts" a napájení 12V.
Zkusil bych zesilovač z aktivní bedýnky připojit k jiné pasivní reprobedýnce a buď je chyba v elektronice nebo se plastová ozvučnice rozhodla rezonovat na 50Hz a někdy se k tomu přidá i stůl, tedy jinými slovy platí to, co psal ok1hga.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Pri otacani trafa sa brum trochu meni, ale nenasiel som nejaku vyrazne lepsiu polohu. Takze to necham tak.

Nie je to az tak dobre navrhnute. Vystup jedneho kanalu je hned pri privode z trafa. Tento kanal brumi trochu hlasnejsie ako druhy.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#11 Příspěvek od helios »

To buď ešte rád, že to napájacie trafo nemá za prevádzky (aj pri minime hasitosti) okolo 90°C, ako som sa stretol ja. Známy mi ho priniesol, že je reprák zvonku stále teplý, aj keď ho vypne vypínačom na bedničke. Bodaj by nie, keď bol blbo navrhnutý trafák a vypínač bol na sekundári trafa. Trafo som vyrazil a napájanie som urobil zvonka adaptérom, odvtedy bol kľud. Inak aj ten pred úpravou potichu brumel... 8O
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
jinovak55
Příspěvky: 170
Registrován: 20 led 2007, 01:00
Bydliště: Ústí nad Labem

#12 Příspěvek od jinovak55 »

Zkus trafo odstínit, nebo vinutí ,slábý měděný plíšek okolo vinutí a spojit s kostrou.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#13 Příspěvek od Peterseal »

helios píše:To buď ešte rád, že to napájacie trafo nemá za prevádzky (aj pri minime hasitosti) okolo 90°C, ako som sa stretol ja. Známy mi ho priniesol, že je reprák zvonku stále teplý, aj keď ho vypne vypínačom na bedničke. Bodaj by nie, keď bol blbo navrhnutý trafák a vypínač bol na sekundári trafa. Trafo som vyrazil a napájanie som urobil zvonka adaptérom, odvtedy bol kľud. Inak aj ten pred úpravou potichu brumel... 8O
Tu ani nebol hlavny problem ze trafo bolo stalo na sieti, keby nebolo poddimenzovane. Cize male prierezy vinuti, nekvalitny magneticky obvod, nekvalitne oddelene trafoplechy. Kvalitne trafo moze byt kludne prirpojene na siet trvalo. Aj ked tiez mam radsej , ze ked vypnut, tak vsetko.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#14 Příspěvek od helios »

Bohužiaľ sa už pár rokov stretávam s tým, že trafáky v čínskej elektronike sú čoraz oklamanejšie a šmejdovo vyrobené. Nedávno som skúšal rádio od číňana, po cca troch hodinách zapnutia v sieti začalo rádio smrdieť a začal sa taviť plast rádia od vysokej teploty trafáku. Keby som ho včas neodpojil, možno by to skončilo až požiarom, nakoľko tepelnú poistku by ste hľadali na trafe márne. 8O
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Tu je tiez vypinac na sekundari, ale trafo sa velmi nehreje.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“