Identifikace rádia Tesla

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

Identifikace rádia Tesla

#1 Příspěvek od Milan »

Kamarád mně donesl dárek - od myší a koroze sežrané rádio ,které však nejsem schopen identifkovat - viz obrázky . Vypadá to,jako by bedna byla
Pionýr 504U nebo 505U ,ale šasi asi pochází z něčeho jiného,z elektronek tam byla EBL21 a AZ11,magioko jsem ven zatím nedostal kvůli rezi .Zaráží mě ale též kladky lanka stupnice - to zase na 504,505 nevypadá stejně jako hnací kotouč lanka na ladícím kondu z textitu a ne z plechu.Trafo nad síťovým vypadá jako nějaké žhavící trafo,ale je zapojeno jako výstupák. Štítek a zadní stěna jako obvykle chybí . Tak opravdu nevím, snad někdo poradí ,jestli to mám vyhodit hned nebo až potom.....
:D . Díky za postřehy - příp.identifikaci šasi .
Přílohy
P1260604.JPG
(99.6 KiB) Staženo 141 x
P1260603.JPG
(102.55 KiB) Staženo 113 x
P1260600.JPG
(99.18 KiB) Staženo 100 x
P1260599.JPG
(100.66 KiB) Staženo 125 x

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ukázkový bastl, řekl bych :wink:

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Je to Tesla 504U-II "Pionýr", uvnitř Talisman.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#4 Příspěvek od Milan »

Šasi Talisman to nebude,chybí tam díra na patici UY1N a válcový srážecí odpor v pravém rohu šasi,je jiný ladící kond a cívky,zespodu je to úplně jiné.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

Máš pravdu, šasí je jiné (neoriginální), nevšiml jsem si toho síťového trafa.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#6 Příspěvek od kokun »

Milan píše:... Zaráží mě ale též kladky lanka stupnice - to zase na 504,505 nevypadá stejně jako hnací kotouč lanka na ladícím kondu z textitu a ne z plechu. ...

To textitové kolo taky nebude origoš - někdo ho tam přišrouboval na to původní.
Jeho větším průměrem chtěl "nahnat" tu delší škálu neoriginální bedny (jejíž je ta stupnice součástí) :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Stupnici bych tipoval z Romance .

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#8 Příspěvek od Milan »

Zatím střelba mimo terč :D .
To kolo má,podobně jako plechové u univerzálů,dvě části - menší bubínek , to černé ,je na provázek od hřídelky knoflíku ladění,to větší je na lanko s V zářezem na obvodu na ukazatel stupnice ,a provedení vypadá továrně a dobově (soustružení,frézování zářezů) . Ovšem ty velké 3 kladky na lanko není vidět u žádné Tesly.

Stupnice Romance je aspoň o třetinu delší a má úplně jiný potisk.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#9 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, řekl bych, že nejblíž se trefil Lukas-Peca, že je to bastl. Podle elektronkového osazení to jistě nebude univerzální přijímač, čili žádný Pionýr.
Potvrzuje to i přítomnost síťového transformátoru. Filtrační elektrolyt byl podle kódu vyroben v Červenci 1951. Bedna se sice Pionýru podobá, velmi podobnou měl přijímač fy Telegrafia C-dur, avšak dřevěnou.: https://www.google.cz/search?q=telegraf ... mpkNzaM%3A
Podle mě je to bastl z první poloviny padesátých let s využitím dílů z několika různých dobových rádií, které měl "pachatel" k dispozici. Na fabrický výrobek kterékoliv továrny to nevidím.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#10 Příspěvek od Milan »

Určitě v tom někdo řádil,zřejmě vzal nějaké šasi z univerzálů a předělal to na elektronky E . Ovšem u všech mně známých univerzálů je v šasi díra na patici usměrňovačky,tady však není,jsou jen 3 díry (asi 2x ECH21 a EBL21). AZ11 byla asi doplněna s trafem nad výstřih původního potenc.hlasitosti .
Takže to mě mate.

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Franta »

Bakelitová skříňka, stupnice a reprák jsou z vývozní verze přijímače Tesla Pionýr, označované jako 403U PIONEER, zvláště tomu nasvědčuje plech pod stupnicí s průhledem a držákem pro magioko, ten "obyčejný" Pincek 504U-II nemá magioko, viz fotky zde, především pohled dovnitř rádia:
http://nostalgyradio.cz/moje-sbirka/tesla/403u-pioneer

...i když ta stupnice není vývozní provedení, má "naše"rozsahy a asi je z obyčejného Pincka.

Ty dvě kladičky jsou u obou verzích Pionýra původně na jedné osičce, bastlíř dal jednu na konzolku u repráku.
Šasi tu není vyfocené celé, takže podle takových fotek určit co to je dost dobře nejde. Ale ta vertikálně uložená cívkárna vlevo a hranaté kryty mezifrekvencí vzbuzují podezření, že pro stvoření této hrůzy použil bastlíř části z amatérské stavebnice pro Super 254E, viz pohled na hotové rádio 254E před vložením do skříňky zde:
http://nostalgyradio.cz/moje-sbirka/rad ... lerie/1100

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#12 Příspěvek od Milan »

Díky za příspěvky, nechám to na náhradní díly .

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“