Brum gramofonu NC 470

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

Brum gramofonu NC 470

#1 Příspěvek od cputakt »

Zdravím,dostal jsem tento gramofon i s původní přenoskou (Nějaká VM štítek chybí) a po vyčištění a seřízení si nevím rady s brumem a to když se dotknu rukou kovové trubky ramínka.U Handshellu je šroubek na kterém je zemnící vodič který je spojený s jedním kolíkem na konektoru ramena ale i tak je trubka jako anténa.Dá se to nějak vyřešit? Gramofon nemusí být ani zapnutý dokonce nemusí být ani zapojen na 230V.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Zkontroloval bych země až na konektor. Tady je už o gramofonech vlákno. O brumu NC 470 se tam něco píše.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od cputakt »

Díky přesně tohle co tam píše Cust jsem udělal.Místo kabelu s pětikolíkem jsem dal cinche a země cinchů jsem spojil protože jsou spojené i země z přenosky jak vychází drátování s ramene. Zkusím tedy země od sebe oddělit a oddělit i uzemění kovového šasi které je taky spojeno se zeměmi z vložky a dát ho na samostatný zemnící šroubek.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, dovolím si malé technické upřesnění. NC 470 je gramochassis bez zesilovače, čili není to gramofon. Gramofony (se zesilovačem) mívaly označení NZC xxx.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

TubeGuru píše:Zdar, dovolím si malé technické upřesnění. NC 470 je gramochassis bez zesilovače, čili není to gramofon. Gramofony (se zesilovačem) mívaly označení NZC xxx.
Kecáš.
GRAMOFON je terminus technicus pro gramochassis umístěný ve skříni a případně opatřený nožičkama a krytem talíře a ramínka. Samotný gramochassis alias "šasí" se dalo i samostatně koupit jako náhradní díl a byla to jen horní deska s uloženým motorkem, převodem na subtalíř s talířem a s ramenem přenosky spolu s ovládacíma prvkama pohonu, změny rychlosti a případně zvedáčku přenosky, opatřená dole pružinama pro osazení do skříně. Nebyla v něm vložka ani další elektronika, jen síťovej přívod 2-žilovou Flexošňůrou. I označení bylo jiný než uvádíš - šasí použitý v GRAMOFONU Tesla NC-470 (alias NAD 5120 jako exportní verze s odlišným ramínkem a jinou mechanikou podmíněnou provozem na síť 110V/60Hz) má například označení "Tesla HC-47".
Pokud bylo do stejný skříně nainstalovaný i nějaký zesilovací "ustrojstvo", nazýval se takovej stroj GRAMOFON SE ZESILOVAČEM a ten měl skutečně označení NZC-xxx, kde první dvě čísla souhlasily s číslama typovýho označení šasí a poslední číslice rozlišovala podtypy nebo různý konstrukční provedení skříně.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#6 Příspěvek od Jimmi2 »

Gramofon bylo i to na kliku s troubou. Jenom se to psalo trochu jinak 8-)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

TubeGuru píše:Zdar, dovolím si malé technické upřesnění. ....
Gramofony (se zesilovačem) mívaly označení NZC xxx.
Hm, a takový Victor, to je NZC kolik? :lol:

http://www.auxetophone.com/Cabinet_Styles.html
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Mám haluz, nebo tam je fakt kompresor ze vzdušníkem? (že by pnuematický zesilovač :-O )

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

A co by to bylo jiného? Gramofon se zesilovačem, tedy asi NZC :)


https://www.youtube.com/watch?v=J7SV65DFNy8
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Moc se o tuhle problematiku nezajímám, proto mě spojení pístového kompresoru a "gramophonu" překvapilo. Mezitím jsme si o tom něco našel. Na tom videu je ten kompresor snad i hlučnější, než ten šroubový kompresor, co nám v práci zajišťuje stlačený vzduch :-)
Takže stlačený vzduch prochází přes nějaký proměnný škrtící ventil přímo do toho "trombónu". Škrcení se ovládá gramojehlou.
Ale co už. Každý začátek je těžký, když ještě nebyly k mání "flašky".
(možná by stálo za to zde tuto technologii přesunout do "kuriozit").

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Tak možností mnoho nebylo, jak zesílit zvuk, a těch výrobců bylo víc. Pěkné je i pokus o amplifikaci hudebního nástroje.

http://www.douglas-self.com/MUSEUM/COMM ... xetoph.htm
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#12 Příspěvek od fredis »

Úžasný NZC xxx :lol: .

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od cputakt »

Tak jsem rozdělil země na každý kanál zvlášť a pořád brum. Tak jsem sundal rameno a měřil na konektoru ve sloupku a zjistil jsem že konektor pro přenosku je v ložiscích otočený o 180° takže uzemnění ramena mi šlo na živý, nechápu že i když byly přehozené živý/zem že to hrálo.
Teď už to je v pořádku i když trošku bzučení je slyšet ale to je slyšet jen bez desky na dost vysokou hlasitost.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Jenys »

Využiji tohoto vlákna, mám dotaz ohledně nastavení tlumení ramínka gramošasí NC 470. Potřeboval bych nastavit seřizovací šroubek, uprostřed stupnice svislé síly hrotu. Jak ho uvolnit bez destrukce, je to něčím zalepené, nejde s tím pohnout a nechci tu urvat. Měl by prosím někdo z Vás co s tím máte letité zkušenosti radu jak to nedestruktivně uvolnit :?: Moc děkuji.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od cputakt »

Taky jsem měl tento problém. Asi to zalepí ten vyzlínaný olej. Kápnout kontox nebo trošičku WD a nechat den působit. Potom maličký šroubováček amělo by to povolit. Zeptám se proč to chcete měnit? Já to nastavoval podle seřizovací desky s různými frekvencemi ana jedné se mi raménko jakoby rozhoupalo. Ale já měl NAD 5120 kde bylo to pružné pertinaxové raménko. To trubkové by mělo být pevnější.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“