Monitor Acer prestal fungovat, jen blika led (opraveno)

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

Monitor Acer prestal fungovat, jen blika led (opraveno)

#1 Příspěvek od cigarkow201 »

Zdravim mam problem s monitorem acer blika pouze ledka zelema signalizujici zapnuti odhaduji problem ze je ve zdroji uz jednou jsem daval novy le. kondik ted tam byly zase spatne jine dva el. kondiky ale stale nejde a pri blikani to i trochu cvaka tedy nezda se me tranzistor s oznacenim U401 a druhy D1805 cim by se daly nahradit? nejsem si jistej jestli je tam teda vada jak by se to dalo zmerit jeste presneji? jde o zdroj 715G1492-1-ACR nebo nahodou uz nekdo neresil takovou zavadu? dekuji za rady.
Naposledy upravil(a) cigarkow201 dne 28 úno 2016, 23:46, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Vyměň ty elyty všechny, obzvlášť pokud nemáš čím je změřit.
No a pokud to nepomůže, tak měř dál, na to ti stačí multimetr.
Pokud ti LED bliká, tak by mohl být zkrat na některém z výstupních napětí. Nebo i další elyt někde mimo zdroj.
V mém monitoru Acer byla stejná závada způsobena jen těmi elyty. Ale stejně jako ty tajíš model monitoru, tak i já nedokážu říct, jaký mám já, protože jej nemám u sebe.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od cigarkow201 »

el kondiky jsem zmeril a spatne vymenil uz hned jak jsem to rozdelal acer AL1716 nevim co bych mel jeste zmerit.

Uživatelský avatar
lixis
Příspěvky: 34
Registrován: 08 bře 2012, 01:00

#4 Příspěvek od lixis »

Zmerit jestli mas vsechny potrebne napeti.. napajeni, adjust, power on.. zmerit takovy ty nachylny diody, tranzistory. Zatim to muze bejt cimkoli :-)

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od cigarkow201 »

nemam k tomu zadny schema ani manual abych vedel kde ma byt jake napeti. diody jsem meril csechny a ty vypadaji v pohode tranzistory vevim jestli merim dobre.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Kéž by se ke každému el. výrobku dal sehnat tak pěkný manual...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od cigarkow201 »

Aha no dekuji ale tomu nejak nerozumim stejne tomu manualu a v tom schematu se nejak neorientuji. Nevim teda co bych mel zkusit kde zmerit?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Michal22 »

Když je to s tebou takhle, tak ti doporučuji, abys to dal někomu, kdo se v tom schematu orientuje.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od cigarkow201 »

no dekuji za radu nevim o nikom. myslel jsem ze me nekdo poradi na co se zamerit cim by to mohlo bejt co tam tak odchazi jeste a tak. Jestli treba uz nekdo nemel stejnou poruchu jako je u me a dal me typ na co se mam podivat a zmerit. dekuji jinak.

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od cigarkow201 »

Jinak jsem teda meril na tom vystupnim konektoru CN902 pin 3 ma 13-14V pin 5 ma 5V takze tam zrejme zkrat nebude.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

A není trochu divné těch tvých 13-14V, když tam má být pěkných 12V?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od cigarkow201 »

no nevim tak to je teda spatne? a na co se mam podivat teda? no kdyz by tam byl zkrat tak by tam byla nula ne? takze kdyz je tam o trochu vic je to spatne to jsem netusil proto teda blika ta ledka a cvaka to v tom zdroji?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

Ve zdroji cvaká obecně proto, že nějaká ochrana zjistí nesoulad mezi požadovaným a skutečným napětím na výstupu. Což v tvém případě může být těch 13-14V místo 12V. Zkus se podívat, zda se ti nepodařilo při výměně elytů na desce zdroje omylem odpájet nějakou jinou součástku, zda nemáš prasklou cestu na DPS a pod.
Nejlepší by bylo si na výstup zdroje pověsit nějakou žárovku a měřit.
Ale pozor, na primáru je nebezpečné napětí!
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od cigarkow201 »

no desku jsem prohlizel jelikoz se to hreje jestli tam neni nejaky studeny spoj a pri vynene kondenzatoru jsem odsaval pouze cin od dratu kondenzatoru mam odsavacku s ohrevem takze jsem nic nemohl navic odpajet. Nepochopil jsem jak si to myslel stim zapojenim zarovky myslels na ten vystup 12V aby to bylo zatizene trochu nebo proc? a co merit dal? na desce jsem nic nenasel vse vypada v poradku.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od Michal22 »

Ano, když zdroj odpojíš od mainboardu a na výstup +12V připojíš tu žárovku, tak hned uvidíš, jak na tom je zdroj sám o sobě. Bez vlivu ostatních částí monitoru. Zároveň můžeš na té žárovce měřit reálné výstupní napětí.
Pokud tam nebude 12V, ale nějaká vyšší hodnota, tak musíš prozkoumat součástky kolem zpětné vazby zdroje (ZD094, D923, R931, R932, R933, IC902, IC903...).

Ono by to tady nemělo být o tom, že tě budu vodit za ruku a ty si zadarmo opravíš monitor. Měl bys mít sám nějaké reálné znalosti a začít třeba tím, že trochu lepší češtinou zapíšeš do schematu zdroje naměřená napětí a dáš to sem jako přílohu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“