Polyswitch, určení hodnoty v obvodu

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

Polyswitch, určení hodnoty v obvodu

#1 Příspěvek od Michal22 »

Potřebuju jistit stabilizátor s LM2596, Uin=24V, Uout=12V, Iout max= 2A. Výhledově se ale možná bude měnit napájení na 48V, tím pádem by proud byl poloviční.
Abych pokryl i možnost selhání vlstního stabilizátoru, chtěl bych jistit na vstupu, takže Iin max bude cca 1,2A. V nejhorším případě.
Klasická pojistka trochu nevyhovuje z důvodu nepřístupnosti, proto ten polyswitch. Ale nikdy jsem s nimi nepracoval, tak si nejsem jistý, jak zvolit správnou hodnotu.

V TME jsem našel tyhle dvě:

Pro 24V:http://www.tme.eu/cz/details/30r135uu/p ... ittelfuse/

Pro 48V: http://www.tme.eu/cz/details/ra075-60/p ... -ra07560z/

Bude to optimální? A bylo by lepší dát i na výstup?
Vycházím z toho, že pokud bude jen na vstupu, tak při poklesu napětí výstupní napětí stabilizátoru padne k nule, po chvíli, až se polyswitch zase ochladí, tak se výstup zase sepne a znovu půjde do zkratu. Čili to bude nějak oscilovat.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Polyswitch má do chování klasické pojistky dost daleko. Rozpíná dost pomalu. Po pozepnutí se už nesepne na původní odpor, ale vždy na o trochu větší, takže s počtem rozepnutí klesá vypínací proud. Je to tedy už v principu kurvítko. Je tedy potřeba jej dimenzovat na proud dostatečně větší, tak aspoň 2x. Taky pozor na nabíjení velkých C přes polyswitch, tím životnost může utrpět výrazně. Spínaný zdroj by měl mít softstart. Je lepší použít větší pouzdra, většinou vídám selhané miniaturní verze.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Polyswitch jsou opravdu nevyzpytatelné, použil jsem je v jednom zapojení a byla dost dřina najít vhodný typ, aby vůbec vypínaly. Nakonec jsem je nahradil SMT elektronickou pojistkou, ale ta zase potřebuje konstantní napětí, většinou se dělají pro 3.3V nebo 5V.

Ale LM2596 je sám o sobě zkratuvzdorný, maximálně cívka kvičí strachy...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Hm, tak úplně jste mě nepotěšili, ale aspoň jsem zas o něco chytřejší. Zkusím to s těmi, co jsem dal, hlavně mi jde o to, aby to někde nezačalo hořet plamenem, až se procvakne kábl.

Jak to tak sleduju, tak nejspolehlivější vratné pojistky byly ty bimetalové ve vláčkotrafu FZ1.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#5 Příspěvek od ZVUK2000 »

Mé poznatky a praxe zase říká že četnost vypnutí nadproudem nemá tak zásadní vliv na jeho poruchovost. Ale většinou jsem je měnil že byly blízko zdroje tepla (chladič, trafo....)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Vadny polyswitch som zatial videl len jeden - niekto polamal predne USB porty na PC a bol tam trvaly skrat niekolko mesiacov, mozno rokov. Polyswitch sa spalil a plosak okolo zmenil farbu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Taky je důležité používat kvalitní značkové polyswitche. Objevuje se lecjaký šmejd.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Nejčastěji je vídám odešlé na TCONech, výrobci místo nich začali zase používat normální smd tavné pojistky, asi vědí, proč. V jedné konstrukci takového laboratorního měřiče/ovladače jsem použil polyswitche na ochranu fetů výkonových výstupů, zařízení používají chemici a ti se jen tak něčeho nebojí :-) Pokud je mi známo, zatím neshořel ani žádný fet ani nevyplivul polyswitch, většinou je ale odebíraný proud z výstupů tak pod třetinou proudu polyswitchů. Čili jako ochranu před ohněm při zkratu polyswitch určitě použít půjde dobře.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#9 Příspěvek od Victronix »

Mám jich několik doma, ale nevím pro jaké aplikace se hodí. Kam je dáváte?

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#10 Příspěvek od ZVUK2000 »

Je to super ochrana výškového reproduktoru. Protože ochrana žárovkou se hodí jen u profi beden ale ne pro domácí Hi-Fi.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak jsem zjistil, že v některých aplikacích jsou to potvory zákeřný.

Oživujete prototypovou desku a najednou nejde přeprogramovat procesor. Komunikace funguje, procesor se "ozve", vrátí ID, ale odmítne smazat flash. A to všechno proto, že se polyswitch po půl hodině rozhodl, že se ohřeje a sníží napájecí napětí obvodů tak, aby z toho procesor začal blbnout.

Za trest byl nahrazen kusem drátu, i když se to nemá.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Tak třeba u 3D tiskáren na desce pro drivery RAMPS 1.4 jsou v napájení polyswitche dva. Obecně se doporučuje ihned po koupi je vykuchat a dát pojistky s drát vývodama. Jinak to je nejmíň spolehlivej prvek na celý 3D tiskárně. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Provozujeme asi 60 přístrojů, každý obsahuje nejméně 8ks polyswitchů a jejich poruchovost je nulová. Kde udělali soudruzi v 3D tiskárně chybu? :roll:
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dali tam příliš "slabé" typy. Já jsem při návrhu udělal ten stejnej omyl.

Deska má maximální spotřebu 200mA, dám tam SMT polyswitch na 200mA 1206 a tím si vyrobím problém. Jenže když tam dám 500mA, tak nevypne v podstatě nikdy kromě požáru a tvrdého zdroje.

Hlavně mají blbou charakteristiku, alespoň ty SMT.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mimochodem, já jsem předpokládal, že ta charakteristika je daleko strmější, ale alespoň ty moje se chovají spíš jako obyčejné pozistory, což je nanic.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Součástky“