Neznámy aktívny ozvučovací stĺp TESLA, info?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
ravenman
Příspěvky: 23
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Martin,Žilinský kraj, Slovensko

Neznámy aktívny ozvučovací stĺp TESLA, info?

#1 Příspěvek od ravenman »

Kamarát zachránil tento asi PA systém TESLA o ktorom nemôžno dohľadať žiadne informácie, tak sem napíšem moje zistenia

Vonkajší rozmer 72,5 x 139,5 x 53 cm (š. v. hl.) Váha cez 80kg
Vo vrchnej časti je reproduktorová časť, vysoká cca 83 cm, ktorá obsahuje :
4ks basových repro ARO 711 / 6 Ohm
4 + 1ks stredových repro ARE 512 / 12 Ohm
a 1 ks výškový ART 481.
„Výhybku“ tvorí kondenzátor s hodnotou 3uF, pred prispôsobovacím transformátorom ART 481 je ešte jeden kondenzátor 0,1 uF a to je všetko !
Pod reproduktorovou časťou je skrinka s dvomi elektronkovými zosilovačmi.
Jeden napája samostatne iba jeden ARE 512, umiestnený v strede pod výškovým ART 481.
Druhý výkonový zosilovač napája „zvyšok“ reproduktorov (teda celkom 9ks !).
Nápodobne sú riešené aj dva oddelené vstupy. Môžem len špekulovať či ide o mikrofóny vstup a doprovod... ak by ste niekto vedel, smelo napíšte.
Zosilovače fungujú !!! majú svoj šum a pri vyššej hlasitosti začínajú skresľovať... ale po tých rokoch...
Vďaka hrubšej krycej tkanine (ktorú som musel pracne odstrániť, bola pribitá klinčekmi, ktoré skorodovali a tým poškodili tkaninu), zostali reproduktorové membrány bez zmeny farby, takže sú „ako nové“... pekné čierne s výraznou stredovou kopulkou tehlovej farby... iba na jednom basovom reproduktore je maličké poškodenie membrány mimo záves (cca 10 x 5 mm, zrejme pozostatok prvotnej montáže od výrobcu...)
To čo ma zaujalo, je netradične riešené zadné výko reproduktorovej časti. Nie je to iba obyčajná doska... Je riešená ako rezonančná bedňa hlboká 205 mm s dvomi samostatnými otvormi/vstupmi ( 130 x 190mm), s rámom a tromi vnútornými priečkami z masívu, ktoré tvoria dva rozdielne labyrinty zakrytované 10mm hobrou. Hobra je použitá aj vo vnútorných labyrintoch, kde robí „nábehy“ v rohoch (uhol 45° !). Veľmi pokrokové riešenie na tú dobu, mohli by sme sa aj teraz priučiť...

Upresňujem rozpis elektróniek v zosilovačoch.
V hornom zosilovači, veľká AZ 4 (II-63), potom dve EBL 21 a štyri EF 22.
V dolnom zosilovači dve 6Y50, ďalej dve 6L50 (33) s „čiapočkami“ a dve malé, ale rozdielne...
6 CC 42 a EF 86.
Pripájam fotografie.

Prosím, ak by ste vedeli nejaké podrobnosti k roku výroby, účelu použitia a podobne,vyjadrite sa.

Ďakujem
Přílohy
009.JPG
(123.71 KiB) Staženo 215 x
001.JPG
(252.22 KiB) Staženo 188 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Opiš z těch elektrolytů a krabicových kondů kód data výroby, z toho se dá usoudit na rok výroby. Elyty mohou být měněné, krabičáky asi ne.

Vzhledem k typům repro to bude docela mladé. Typový štítek není ani na zesilovačích?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Thales »

Nevím o tom že by Tesla kdy něco takového vyrobila. Buď se jedná o amatérskou konstrukci a nebo nějakou speciální zakázkovou výrobu. Docela by mě to zajímalo.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

sákra . . .
. . . nádherný kus nábytku.

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Thales »

Je to zajímavé dílo, jen poslouchat bych to na normální provoz nechtěl protože to porušuje snad všechny možné zásady jak to má technicky správně vypadat.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

myslíš, že tenkrát někdo ty zásady znal ?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Bojím se, že to "tenkrát" nebude tak vzdálený do minulosti, jak se to snaží vypadat. Bastlil to někdo, kdo neměl ani ponětí o difrakčních jevech - protože jinak by ty repra přišrouboval na tu horní prohnutou desku ZVENČÍ (nebo by zkosil hrany děr, ke kterým repra přišrouboval zevnitř).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Thales »

ok1hga píše:myslíš, že tenkrát někdo ty zásady znal ?
Minimálně některé ano, ale to je celkem jedno. Já psal o dnešním poslechu.

Viděl bych to někdy na 60. leta,

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Já si vzpomínám, že něco trochu podobného se válelo ve skladu jednoho 🤐 a bylo to ozvučení k varhanám z obřadní síně.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

ravenman
Příspěvky: 23
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Martin,Žilinský kraj, Slovensko

#10 Příspěvek od ravenman »

Pridávam album fotiek + štítok

https://goo.gl/photos/7eXEfUfeMsRQF4FY8

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

Co si matně vybavuju, tak něco podobnýho bylo u nás v kavárně k Jukeboxu. Osmdesátá léta.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

po prohlédnutí fotek si myslím že je to ze začátku šedesátých let
na štítku je první číslo "61"
docela zajímavé jsou plné koše těch "střeďáků" . . . takové jsem ještě neviděl . . .

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Thales »

Díky za fotky, velice zajímavé!

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Yarda1 »

Na štítku je typové číslo (pokud to čtu správně)
5AN63816.
Typová čísla začínající pětkou se používala v kolínské Tesle. Já jsem tam pracoval od roku 1974 do rozpadu Tesly. Nevím o tom, že by se v té době tam dělalo sériově něco podobného - připouštím, že by se to tam mohlo vyrobit jako kusová zakázka, aby se kdosi komusi za cosi zavděčil.
Pokud si vybavuji, typová čísla odtamtud začínala 5F (telekomunikace), 5X(systémy k obráběcím strojům) nebo 5Q (psst, to bylo tajné).
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Yarda1 píše:Na štítku je typové číslo (pokud to čtu správně)
5AN63816.
Typová čísla začínající pětkou se používala v kolínské Tesle. Já jsem tam pracoval od roku 1974 do rozpadu Tesly. Nevím o tom, že by se v té době tam dělalo sériově něco podobného - připouštím, že by se to tam mohlo vyrobit jako kusová zakázka, aby se kdosi komusi za cosi zavděčil.....
Podle tvaru těch repráků mají slitinový magnety a tvar košů používanej někdy do začátku 60. let - v 70. letech už se používaly slitinový magnety se zakulaceným "vrchlíkem" vzadu nebo ferity, ne tyhle válce s viditelným svarem držícím zadní čelo po straně magnetu. Buď to je celý podstatně starší než z těch 70. let, nebo to sice někdo vyrobil v pozdější době, ale využil ke stavbě starý repráky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“