Delonghi ESAM 5500

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirkad
Příspěvky: 4
Registrován: 21 bře 2016, 01:00

Delonghi ESAM 5500

#1 Příspěvek od jirkad »

Rád bych požádal o radu jak resetovat tento kávovar. Závada byla v zaseknutém mechanice spařovače, která byla opravena. V testovacím módu fungují veškeré komponenty a i měřením bylo ověřeno, že je vše v normálních hodnotách. reset ON + P na tom nic nezmění.
Děkuji

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Resetting factory default values (reset)
This resets all menu settings and programmed quantities back to the default values.
1. Press the P button to enter the settings menu;
2. Turn the selection dial until "Default Values" is displayed;
3. Press the button to confirm;
4. The message "Confirm?" is displayed.
5. Press the button to confirm and exit (or the button to cancel the operation).
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
jirkad
Příspěvky: 4
Registrován: 21 bře 2016, 01:00

#3 Příspěvek od jirkad »

Děkuji za odpověď. Zapomněl jsem napsat, že ihned po zapnutí hlásí general alarm, takže se do menu nedostanu.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#4 Příspěvek od ohryzek36 »

Dostal jem od tebe i SZ, ale napíšu to klidně tady, protože tento resetovací postup není až tak moc tajný, jako složitý (v servismanuálu se, podobn jeko mnoho jiných věcí, neuvádí - při této chybě se mění desky elektronik).

Jednoduše - sežeň si programátor na MCU od microchipu (v této elektronice je PIC18F452), tím tento řídící obvod na silové elektronice vyčti (klidně 2x i s ověřením), hex si ulož do PC, PIC vymaž a znovu do něho nahraj program bez EEPROM dat. Při dalším spuštění bude presso fungovat jako při úplně prvním spuštění, neboli bude požadovat italsky trysku a vodu na první proplach a bude mít 0 káv ve všech statistikách.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Pro jistotu vysmahni jiný PIC, kdyby se nepovedlo vyčtení a po přehrání to nefungovalo, stále máš ještě další pokusy, jak si PIC smažeš a vyčtení nebude OK, game over...

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#6 Příspěvek od ohryzek36 »

Přinejhorším mám ten HEX někde uložený, akorát bych potřeboval vědět číslo ze štítku desky.

Program se nejjednodušeji vyčte pomocí programovacího ICSP konektoru, co je kousek od procesoru - zapojení ale už nevím (programovací kabel jsem si dělal už před pár lety a teď je komplet zabužírkovaný) a stejně bude asi potřeba pájet - je to šestipinový MICS konektor a protikus (MICA) není většinou po ruce, takže bude potřeba si odvodit, co je který pin a zapájet dráty z programátoru rovnou do desky (pořád je to lepší, než vytahovat z desky PIC v TQFP pouzdru).

Uživatelský avatar
jirkad
Příspěvky: 4
Registrován: 21 bře 2016, 01:00

#7 Příspěvek od jirkad »

super, moc díky za odpověď.

Uživatelský avatar
jirkad
Příspěvky: 4
Registrován: 21 bře 2016, 01:00

#8 Příspěvek od jirkad »

Kávovar funguje moc díky za pomoc

Uživatelský avatar
martinero
Příspěvky: 60
Registrován: 08 lis 2017, 01:00

#9 Příspěvek od martinero »

tak toto ma dosť zaujalo. Mám totiž 2x Perfecta 5500. Videl som taký istý typ a mal aj slovenský jazyk čo môj nemá. Myslíte že by sa dal niekde hex s SK/CZ mutáciou zohnať?

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#10 Příspěvek od ohryzek36 »

No, pokud napíšeš přesný typ, co je napsaný u nádrže (něco jako 215093AB05111256987) a opíšeš kódy, co jsou na nálepkách obou elektronik (něco jako 5313214851), tak by se s tím teoreticky mohlo něco dělat, ale nic neslibuju - většinou jenom přehrávám silové elektroniky (zadní) a jazyk je uložený v ovládací elektronice (přední) - musel bych si s tím trochu pohrát ale nevím ani jestli ten MCU v přední elektronice přečtu.

Uživatelský avatar
martinero
Příspěvky: 60
Registrován: 08 lis 2017, 01:00

#11 Příspěvek od martinero »

takze pri nádrži: 215036 AB 080520 40282
silova elektronika: 5213210131
displej elektronika: 5513210361, eeprom EE_021

a neviete náhodou kde sa dá objednať ten protikus konektor lumberg mica06?

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#12 Příspěvek od ohryzek36 »

Vidím, že typ ESAM5500.M, verzi "INT", zatímco potřebuješ verzi "EU". Obě verze se liší jenom ovládacíma elektronikama - INT má momentálně objednávací číslo nejnovější verze elektroniky 5213211151, zatímco EU má 5213211161. Zkusím zjistit, jak je to s tím přehráváním elektronik, ale hned to nebude.

Uživatelský avatar
martinero
Příspěvky: 60
Registrován: 08 lis 2017, 01:00

#13 Příspěvek od martinero »

takže ovládacej eletronike je jedno aky displej s akým firmverom pripojím, však? škoda že procesor je pod displejom, neviem aky je tam typ. Rozoberem to až ked bude nejaky hex k dispozicii. Vieš to zistiť pls? Kupim taky čip, ked bude hex tak to tam rovno napalim. Zatiaľ dakujem.
Apopo, dnes som menil špiralu na kavovare Orava Pegasus ak-1000. Ten čo navrhol ten stroj to isto nemá v hlave v poriadku. čo šrób to norma a je ich tam neúrekom..... Aspoň že náhradný diel stál len 15€.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#14 Příspěvek od keemo »

orava=čína jak sviňa. ešte sa čuduješ?

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#15 Příspěvek od ohryzek36 »

Ty ovládací elektroniky se praktcky liší jenom v tom, že každá má v paměti uložené jiné věci, co posílá na displej - vše ostatní by mělo být stejné.

Mám problém - tu potřebnou elektroniku jsem našel, ale nedaří se mi z ní vyčíst ani ň - ani typ procesoru, ani nic jiného. Podle některých poznámek by tam měl být PIC16F916, který asi můj programátor nezvládá. A já to popravdě nemám čas (a popravdě ani moc náladu) řešit.

Pokud by někdo měl soft, který vyčte tento procesor přes (mírně upravený a vylepšený) JDM programátor, tak ať mi dá vědět - zkoušel jsem to s winpicem (který by to teoreticky měl dát) a moc se nechytal. O ničem jiném nevím.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“