Permanentní magnet

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

Permanentní magnet

#1 Příspěvek od samponek »

Jak to je s permanentními magnety ? Když se dva odpuzují, nebo přitahují, konají práci, nebo ne ? A kdo do nich tu sílu dal, že třeba v tátově dílně na takových velkých magnetech drží polička už strašně moc let ? :roll:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od pajosek2 »

Tu práci do nich uložíš ty v momentě,kdy se snažíš překonat odpudivo sílu nebo naopak přitažlivou. Ve chvíli,kdy se začnou pohybovat zpět konají práci,ale tu jsi nejdříve do nich uložil ty. Je to jako,když stlačuješ pružinu,která se pak vrací do původní polohy.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#3 Příspěvek od samponek »

A co je ta přitažlivá síla mezi magnetama, když je přiblížím, tak práci nekonám a magnety se přitahují a co je mezi nimi, nějaké částice tam lítají ?
U elektromagnetu to chápu, do cívky jde proud a žere, ale permanentní magnet nežere.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Zkusil bych hádat. Když dva magnety na sebe působí silou, ale jsou upevněné, že se k sobě nemohou přicucnout, tak bych to viděl na potenciální energii, když se uvolní a blíží se k sobě, tak se ta potenciální energie mění na kinetickou (hmotnost magnetů x rychlost) a když do sebe narazí, tak se ta energie změní - no třeba na tepelnou, že při nárazu se magnety trochu zahřejí.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

samponek píše:na takových velkých magnetech drží polièka už strašnì moc let ? :roll:
Tie magnety nekonaju ziadnu pracu. Rovnako tu policku mozes polozit na konzolu, ta tiez ziadnu pracu nekona.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Lukas-Peca »

samponek píše:A co je ta přitažlivá síla mezi magnetama, když je přiblížím, tak práci nekonám a magnety se přitahují a co je mezi nimi, nějaké částice tam lítají ?
U elektromagnetu to chápu, do cívky jde proud a žere, ale permanentní magnet nežere.
Elektromagnet ze supravodiče taky nežere.
Práce = síla x dráha.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#8 Příspěvek od Victronix »

To by mě nenapadlo šamponku, že zrovna ty budeš klást otázky pro školáky ze 6-té třídy. Teda já jsem v šesté třídě měl ve fyzice magnetismus.
Hlavně si zjisti, kdy se koná práce. To je základ. Pak Ti dojde, že magnet permanentní žádnou práci za nikoho nevykoná.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Ahoj Šampóne. Z magnetem je to stejný (projevy), jako ze zemskou gravitací. Pokud máš něco položenýho na zemi, zem nekoná žádnou práci, když to tam leží. práci to vykoná, jen když to na zem padá. Když se snažíš něco udržet těžkýho v půl metrové výšce, musíš tíhu překonat svaly, což je po delší době unavující, ale když Ti tu věc podložím třeba stoličkou, mužeš ji pustit a ona zůstane v tý výšce dál a Ty můžeš jít na čouda. Svým způsobem jsi do toho předmětu uložil jakousi energii tím, že jsi jej ze země zvedl a položil na stoličku. Ta se uvolní, když Ti ten předmět spadne na nohu. S elektrickým proudem jdoucí elektromagnetem je to kupodivu tak, že se ten elektrický proud mění v teplo na ohmickém odporu vodiče. Pouze při zapnutí bude "opožděný nárust proudu", protože se energie ukládá do magnetického pole. Po vypnutí Ti energie pole udělá "jiskru", popřípadě Tě pokope. U Výkonných elektromagnetů antiparalelní dioda způsobí po vypnutí "zacyklení" proudu. projevuje se to pozvolným zanikáním magnetického pole, který se "mění" v teplo v ohmickém odporu vinutí. proto se u výkonových elektromagnetů používají složitější "mařící" obvody, kde se energie spaluje na externím odporu.
U supravodivého elektromagnetu se při "nabuzení" vyzkratuje napájení a ten proud tam obíhá furt a furt dokola. Elementární částice magnetu (doména) se chová právě jako ten supravodivý magnet (je to shluk ferromagnetických atomů, který díky "kroužícím elektronům" mají magnetizmus odjakživa.) Vnějším polem je jen seřadíš většinu stejným směrem.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Ale co se týká vlastností a popisu pole , je v podstatě stejné , jako u elproudu , jen se jim jinak říká a mají pro podobnou vlastnost pojmenování jiného myslitele , který se těmito hodnotami zaobíral . A dovolím si jedno kacířské prohlášení - je dobře , že do této soustavy ještě nevešel člověk . Když si jen představím , že by někdo mohl kus např. Země odeslat tlačítkem do mezihvězného prostoru , ani trochu se mi to nelíbí . Ještě , že Einstan skončil tam , kde skončil .

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#11 Příspěvek od samponek »

Mám dva magnety z repráků. Přemýšlím nad tím co je mezi, když je nasadím na tyčku, tak ten horní visí kousek nad tím spodním. Kdo tam dal energii na to visení. Běhá mezi tím něco neviditelnýho, ale něco tam být musí. :roll:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Něco podobnýho jsem dělal taky: Vzal jsem několik těch magnetů z několika mikrovlnek a nasázel jsem je na dřevěnou tyčku od čehosi. všechny ty magnety se "vznášely", tyčka bránila sesmeknutí, magnety se o ní opíraly. Považuj jakýkoliv pole za nějakou formu hmoty a máš to nejjednodušší (i když to možná není správný pohled, ale normálně na pochopení běžně viditelných projevů to stačí). Vlastní pole nekoná žádnou práci. Ty jen do toho pole můžeš uložit energii - Do pružiny taky uložíš energii, do hodinovýho péra, do vzduchové jímky kompresoru, do já nevím, čeho ještě.. Ve výsledný projevu je to skoro stejný, i když fyzikální principy jsou rozdílný..
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 03 dub 2016, 15:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Zde meří podobné , trochu ke čtení do základů .: http://www.fm.tul.cz/files/autoreferat_mikolanda.pdf

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »


samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#15 Příspěvek od samponek »

Takže mezi visícím a spodním magnetem běhají elektrony ? :roll:

Odpovědět

Zpět na „Teorie“