ochranná dioda ventilátoru

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Janek18
Příspěvky: 7
Registrován: 10 dub 2016, 02:00

ochranná dioda ventilátoru

#1 Příspěvek od Janek18 »

Zdravím. Chtěl bych se zeptat, zda jsou z hlediska ochrany zdroje proti přepětí vznikajícím na ventilátoru tahle dvě zapojení rovnocenná. (Obvyklý je druhý způsob, ale já potřebuji ventilátor zapojit podle prvního schématu.) Co myslíte vy?
Přílohy
ventilator.png
(2.93 KiB) Staženo 107 x

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Pokud je ten ventilator na stejnosmerne napeti, tak hornim zapojenim osetris akorat to, ze se prepolovanim na vstupu zarizeni nerozbehne a motor neroztoci.

A u spodniho zapojeni neni ve schematu dioda k nicemu, pokud nebude "zapájená". :)

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#3 Příspěvek od Jirka525 »

Nejsou rovnocená.
Horní zapojení brání reverzaci motoru (předpokládám, že se bavíme o stejnosměrném motoru)
Spodní zapojení se skutečně nechá použít, jako ochrana proti přepětí při vypnutí motoru, tedy jak psal Cowley, když se připojí
Jirka

Uživatelský avatar
Janek18
Příspěvky: 7
Registrován: 10 dub 2016, 02:00

#4 Příspěvek od Janek18 »

Asi v tom už mám jasno. Musel jsem si to ale nakreslit, kudy tečou proudy. Pokud při vypnutí ventilátoru na něm vznikne napětí opačné polarity, dioda zapojená v sérii nepomůže. Díky.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Nie je to nahodou ventilator s elektronikou, ako napr. v PC?

Uživatelský avatar
Janek18
Příspěvky: 7
Registrován: 10 dub 2016, 02:00

#6 Příspěvek od Janek18 »

rnbw píše:Nie je to nahodou ventilator s elektronikou, ako napr. v PC?
Ano, je to počítačový ventilátor na 12V - napájím jej 5V a dioda v sérii slouží ke snížení o dalších cca 0.7V. Mám jej v pájecí stanici vlastní výroby. Rozběhne se spolehlivě a je naprosto nehlučný, otáčky hlídám třetím vývodem. Leč byl bych nerad, aby mi případné přepětí zničilo eletroniku, proto to řeším.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#7 Příspěvek od Eleman »

Takový ventilátorek ti přepětím nic nezničí.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Eleman píše:Takový ventilátorek ti přepětím nic nezničí.
To je poněkud divná věta, ne?
Není lépe napsat, že přepětí je malé a proto není nebezpečné? :wink:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

V tom ventilátoru je taky elektronika, takže přepětí od cívek je už pořešeno v něm. když chceš omezit rázování proudu vzniklé komutací cívek uvnitř ventilátorku a nedostatečně tvrdým napájením, dává se k větráčku paralelně kondenzátor.
Jo, na těch 5V pozor. U většiny větráčku, co jsem tu měl na 12V to bylo hraniční napětí, při kterým fungoval tzv. Hallův spínač, který se stará o přepínání dvou skupin cívek v závislosti na poloze rotoru. Pod 5V se větráček již nechtěl točit.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#10 Příspěvek od Eleman »

masar píše:
Eleman píše:Takový ventilátorek ti přepětím nic nezničí.
To je poněkud divná věta, ne?
Není lépe napsat, že přepětí je malé a proto není nebezpečné? :wink:
Pravda mohl jsem to doplnit "...protože na jeho svorkách žádné nevzniká. O jeho omezení se postará vestavěná elektronika." Je to sice dlouhý, ale výstižnější. Myslím., že i původní stručná verze byla jasná 8-) .
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

Mně ano, ale laikovi (tím teď nemyslím nikoho konkretního), nedává smysl.
Přepětí tam buď je, pak může být hrozbou, nebo není.

Uživatelský avatar
Janek18
Příspěvky: 7
Registrován: 10 dub 2016, 02:00

#12 Příspěvek od Janek18 »

masar píše:Mně ano, ale laikovi (tím teď nemyslím nikoho konkretního), nedává smysl.
Přepětí tam buď je, pak může být hrozbou, nebo není.
Obával bych se i jen samovolných resetů MCU od automatického vypínání/zapínání ventilátorku (které se naštěstí nekonají). Jenže těch 5V, z kterých ventilátor napájím, je napájení úplně všeho v pájecí stanici, včetně drahého obvodu převodníku termočlánkového napětí, proto to řeším. Tu paralelní diodu tam raději pro jistotu dám. :-)

Uživatelský avatar
Janek18
Příspěvky: 7
Registrován: 10 dub 2016, 02:00

#13 Příspěvek od Janek18 »

Artaban001 píše:Jo, na těch 5V pozor. U většiny větráčku, co jsem tu měl na 12V to bylo hraniční napětí, při kterým fungoval tzv. Hallův spínač, který se stará o přepínání dvou skupin cívek v závislosti na poloze rotoru. Pod 5V se větráček již nechtěl točit.
Také mne to překvapilo, ale tenhle typ má hraniční napětí někde pod 4V. Používám to takhle už asi měsíc a prozatím se roztočil vždy spolehlivě. Kdyby ne, poznal bych to, nehřálo by mi pájecí pero, protože by z ventilátoru "nešly pulsy". :-)

Odpovědět

Zpět na „Teorie“