Schodišťový automat - náhrada za SA-10

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Schodišťový automat - náhrada za SA-10

#1 Příspěvek od drabek06 »

Marně na netu hledám funkčně stejnou náhradu za starej schodišťovej automat SA-10. Jde mě o funkci prodloužení času. Lépe řečeno, pokud je automat nastavenej na 3 minuty svícení a já přijdu do baráku a již světlo svítí protože ho někdo přede mnou rozsvítil a já nevím jak dlouho ještě svitit bude, tak zmáčknu spínač světel a on začne odpočítávat znovu ty 3 minuty. Tuhle funkci jsem u novejch, elektronickejch automatů nenašel. Pouze funkci, že pokud je nastavenej čas třeba na 3 minuty a podle toho kolikrát zmáčknu spínač světel, tolikrát se ty 3 minuty znásoběj. Nevíte o nějakým automatu co umí to co popisuju nahoře a nahradí to funkčně starej SA-10 ?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od PavelFF »

Nedávno jsem nahražoval SA-10 multifunkčním časovým relé MCR ( koupil jsem ho levně na Aukru, to moje už se nevyrábí ale jsou funkční náhrady).

Ale není "pinově kompatibilní" s SA10 (kterému stačí připojit jen 3 vodiče), protože je nutno přivést navíc ještě fázi a nulák. Ale funkci co požaduješ, aby se po stisku(ve skutečnosti ale po uvolnění) tlačítka začal nový odpočet, má.
Řekl bych, že je to funkce F3 nebo F1 u typu MCR- MA, v datašítu: http://www.oez.cz/uploads/oez/files/ks/ ... _cz_sk.pdf
Přílohy
MCR vs SA10.JPG
(160.96 KiB) Staženo 222 x

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Ten starej nejde spravit? (Rozdělat, vyčistit válec a píst, lehce namazat a složit). Já tady jeden udržuju v chodu a zatím vydržel dýl, než ty nový "CRM", který po spálení žárovky chcíply.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Tam je problém gumička . Mám jich z SD několik , ale jestli jsou funkční ? Ono jak odcházela gumička , tak obsluha stále utahovala , až došlo ke zničení ...

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

Tu SA-10 ponúkajú ( asi pozlátené :roll: )

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Stačí jen ten pístek .......

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#7 Příspěvek od procesor »

Apropo, v zime mi to chodí podstatne dlhšie. Dá sa niečím namazať ten piestik?
Rozobraté som to ešte nemal. Teraz pozerám, že je to vzduchom,...myslel som si, že je olejový a teplom mení viskozitu.
Chodí to (tak trochu blbo) už 35 rokov. :D

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

Ten náš se taky po čase začal chovat nedefinovatelně. V zimě se interval hodně zkrátil a lidi frflali. Bohužel se ale při dotažení po nastavení a několika pokusech choval jinak než za hodinu po delší nečinnosti. To pak třeba svítil pětkrát déle. V návodu je, že se má rozebrat a těsnění zakápnout olejem. Ale neměl jsem asi správný olej. Ale spíš se poškodí neustálými pokusy ta štěrbina,kudy utíká vzduch.
Jelikož jsem to MCR měl doma, dal jsem ho tam. Ale jestli ho zničí prasklá žárovka, tak to je blbé.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Funkci prodloužení doby sepnutí během časování má třeba automat CRM42 nebo CRM42F. Možná budou i další - ze stručného popisu to někdy není jednoznačně jasné.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

Artaban001 píše:.... Já tady jeden udržuju v chodu a zatím vydržel dýl, než ty nový "CRM", který po spálení žárovky chcíply.
Nedá mi to. Jak chcíply? Uvnitř není triak ale mechanické kontakty. Po spálení žárovky odejdou kontakty relé?
Spíš bych čekal, že se časem postupně odpaří srážecí kondenzátor a elektronika přestane fungovat, ale že by relé odešlo při zničení žárovky...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

V smejdovych lampach s pohybovym senzorom bezne rele odchadza spolu so ziarovkou. Kontakty sa zlepia a svieti to potom stale.

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#12 Příspěvek od DELONG »

Ja som to "prasa SA-10 " nahradil CRM-4 funguje už pár rokov bez problémov :wink: .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Inu jde tam o dráty .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Koukám, že ty automaty zase podražily: ty první SA10 jsem kupovával za tuším 78 korun, to ještě byly československé. Vzal jsem tenkrát tři navíc, tak jsem z těch vyměněných po jejich odchodu dlouho vždy poskládával fungující, a těch 11 zapojených kousků nám časovalo přes 20 let, vlastně některé ještě fungují, to máme 27 roků.
Pak došly díly a byl jsem na omytí, když na mě vybafli cenu za písťák 475 Kč, a ten byl po roce provozu dvakrát do měsíce spečený nebo pro změnu nevedl kontakt k tlečítkům.
Za 625 Kč byl elektronický SA10E. Tak jsem zatím dva nahradil jimi (drží jeden 6 a jeden 5 roků) a zbývající pneumatické ještě opravuji z dárců orgánů. Jen jsem nedávno zjistil, že se mi odlepily štítky na krabičkách z Nedisu a nevím, která vazelína je silikonová na ty pístky, a která je na mazání mechanik kov - plast. Jak voní, si nepamatuji, a vypadají i mažou se úplně stejně... ale to se uvidí, až si některou z nich vylosuju a použiju.
Teď už to vypadá, že SA10 i SA10E jsou přinejmenším uvnitř zlacené a kontakty makají v ochranné atmosféře, nebo v čem. Alespoň podle jejich ceny.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#15 Příspěvek od pepik9 »

Bastlířské náhrady byly popsány v amáru 11/99, 10/99, 4/89+7/89, 3/77, ale jak je to s "legálností" v bytovce nevím.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“