jak zkontrolovat teplotu pájecího hrotu?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

jak zkontrolovat teplotu pájecího hrotu?

#1 Příspěvek od jirkati »

Nemáte někdo nějaký rozumný domácí způsob na kontrolu teploty pájecího hrotu? Nějak mi na mé Lidl pájecí stanici nefungují původně dané teploty.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »

Ta páječka z Lidlu má jenom triakovou regulaci BEZ termostatu a bez termočlánku, ne? Tam teploty sedět nebudou.
Přílohy
parkside-regelbare-loetstation-pls-48-c1-zoom.jpg
(98.76 KiB) Staženo 38 x
parkside-regelbare-loetstation-pls-48-b1---.jpg
(221.9 KiB) Staženo 26 x

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#3 Příspěvek od ohryzek36 »

Vypadá to tak - už na to přišli i Poláci a na EEVblogu to ne-moc-šťastný majitel zhodnotil slovy: "It's a very well made absolutely crap station.", což sice přeložit můžu, ale je snad jasné, že to stojí za h*vno z více důvodů - nemožnost nastavování teploty je jen třešnička na dortu :) .

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#4 Příspěvek od jirkati »

Že v Lidlu nekoupím zázrak samozřejmě vím. Ale pro mé dvě malé DPS za rok to stačí. Svářečskými křídami na 180 a 220 °C jsem si opakovaným zapínáním ověřil, že tyto teploty se vždy stabilizují na stejné hodnotě. Jenže křídy mi v posledním roce podražili o 200%, tak se mi nechce jednu za skoro 500 Kč pro potřebné dvě teploty dokupovat. Čekal jsem radu typu jednoduchý dotykový teploměr, ale zřejmě se mýlím.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#5 Příspěvek od PeteBurns »

Teplota ti aj tak v samotnom principe bude prakticky nanic - kvalitny spoj zavisi od mnozstva dalsich okolnosti, aby nebol ani studak, ani prepaleny, takze teplotu si treba nastavit podla toho, co sa ide spajkovat, na to netreba ani display, ani kalibrovanu teplotu ;) Display je dobry na to, ze vidno konkretnu hodnotu a da sa ku nej hocikedy presne vratit, no pri pajkovani ju treba aj tak menit podla potreby, takze je jedno, ci natukam viac alebo menej stupnov, alebo pootocim potenciometrom dolava ci doprava, vysledok je rovnaky, o to viac, ak pajkujes parkrat za uhorsky rok :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

Ono je hlavně třeba rozlišovat mezi řízením a regulací. V případě té Lídlové pájecí stanice se jedná o pouhé řízení výkonu, na kterém je teplota závislá.
Jenže teplota je stejně tak závislá i na odběru tepla z topného tělesa a tohle může řešit pouze regulace. :wink:

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#7 Příspěvek od PeteBurns »

To je pravda, ale co potom take pajkovacky, ktore nemaju ani riadenie vykonu, ani regulaciu :D A pritom aj s nimi sa daju urobit kvalitne spoje, hlavne vdaka moznosti vysuvania ci zasuvania hrotu do telesa :lol:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Samozřejmě, že pájet se dá i ohřátím měděného "kopáče" v plameni.
Ale o čem se tu bavíme? :wink:

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#9 Příspěvek od PeteBurns »

O uplnej zbytocnosti nejakej "kalibracie" teploty pajkovacky bez regulacie so spatnou vazbou, plus nariekani aka je nanic, pritom sa da pajkovat aj s ovela vacsim smejdom :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

O tom byl můj první příspěvek, k tomu nemám co dodat. :wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Tymto smejdom som nespajkoval, ale viem si tu "kvalitu" predstavit. Raz som mal tu "cest" trafo spajkovackou z Lidlu a je to totalne, ale totalne nepouzitelny smejd. Ocko bolo z drotu hrubeho asi 3 mm a material odpodzoval cin. Po chvili bol rozzeraveny do cervena. Potreboval som prispajkovat jeden odpadnuty drot a bolo to takmer nemozne.

Spajkoval som uz aj SMD klampiarskou 100W "TYP 238" - uplna parada oproti tomu kramu z Lidlu.

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od taz »

jirkati píše:Nemáte někdo nějaký rozumný domácí způsob na kontrolu teploty pájecího hrotu? Nějak mi na mé Lidl pájecí stanici nefungují původně dané teploty.
jelikož každý dal podnětnou radu na tvůj dotaz, tak já dám odpověď zcela mimo. Dej na hrot trochu větší kuličku cínu a do ní zastrč nějaký čidlo typu K, co se používá k multimetrům, cím se toho nechytá a +/- na 5-10°C to změříš, už sem to tak dělal, funguje to..

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#13 Příspěvek od jirkati »

Taz díky, to je to, jsem potřeboval.

Uživatelský avatar
Stribrnak
Příspěvky: 420
Registrován: 06 srp 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od Stribrnak »

Mimochodem, jaké jsou ty správné teploty?
Kdysi jsem to hledal a už si nepamatuji, že bych našel.
Prostě stručně shrňte na bezolovo mám tolik stupnu a na olovo tolik :D

Dik Stribrnak

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#15 Příspěvek od starecd »

Já jsem kdysi v Lídlu kupoval pájecí pero, za 80Kč a jede dodnes. A mám jedno náhradní hrot přistrouhnu z mosazné kulatiny, pocínuju a jedeme. Fakt, že zas nenapájím stovky spojů, tak mě vydrží a jsou lepší, než ty kupované.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“