Azbest

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Azbest

#1 Příspěvek od Lukas-Peca »

V jednom objektu jsem nalezl foukanou izolaci na podhledu. Je to taková hustá bílá vata, tvoří to chuchvalce. Sypou se z toho "mikročástice". Hoří to, ale zůstávají po tom nespálené zbytky. Mám podezření, že je to azbest. Dá se nějak rozpoznat od obyčejné skelné vaty?

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#2 Příspěvek od vladodyno »

Azbest je nehorľavý.

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#3 Příspěvek od vladimir »

samozøejmì by pomohl mikroskop - https://cs.wikipedia.org/wiki/Azbest
skelná vata vypadá jinak, navíc azbest který se používal mìl vìtšinou svìtle šedou barvu

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

Asi je to trochu do šeda. Možná to původně byly lisované desky s příměsí nějakého organického materiálu, které se rozpadly. Nikde jsem totiž nenašel zmínku o azbestu v takovéto "netkané" podobě.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

u nás v dílně je to v pohledech taky, ale napytlovaný v igelitových pytlech. Jak je ten objekt starý?
To může být nějaká kousavá skelná, či jiná minerální vlna a to co se z ní sype jsou "nezvatovaný části" podobně, jakou jsou na cukrový vatě nerozpuštěný krystalky cukru.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

Barák je hodně starý, ale toto je nepůvodní úprava možná z 70. či 80. let. Podhledy jsou z hobry, na tom leží igelit a na něm je to svinstvo.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#7 Příspěvek od Jodr »

Docela jistě tam asbest bude. Cpalo se to téměř do všeho a dodnes jsou eternitove šablony a vlnité desky na střechách, dnes již značně vypelichané. Po dešti se pod vyvody okapů válí chuchvalce toho svinstva. Co sfoukne ze střechy vítr vidět není, ale je toho mezi námi stále dost. V bývalé NDR při likvidaci střechy na paneláku, dělníci používali přetlakove oděvy a masky. Likvidace byla sakra drahá záležitost. U nás vlňák jednoduše házeli ze střechy na zem. Taky řešení...
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Lukas-Peca píše:... foukanou izolaci na podhledu...
Foukaná izolace s azbestem?

To mě nejde moc do sebe, azbest byl podle mě zakázanej mnohem dřív, než se přišlo s technologií foukané izolace. Není ta přísada třeba čedič (něco jako "kamenná vlna" - Rockwool atd) ?

BTW, Rockwool je nehořlavej.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od xsc »

Ve světě byl zakázaný v 70. letech, u nás až v 80. Existují školy, ale i jiné budovy, kde je to použito jako izolace ve fasádových panelech. Dokud se do toho nehrabe, tak to moc nevadí.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Michal22 »

Zdeňku, i ta kamenná vlna je hořlavá. Záleží veskrze na teplotě. Viz požáry domů, kde pro zateplení byla použita právě vata.

Jinak s azbestem mám letos jednu zajímavou zkušenost- volala mě máti, že bude sběr nebezpečného odpadu, že jestli bych jí tam odvezl nějaké věci. Tak jsem to naložil, nahoru hodil tři vlnovky z eternitu. Dojel jsem ke kontejnerům, pracovníci sběrné firmy mě hned upozorňovali, že tohle neberou, že je to nebezpečný odpad.
V úžasu jsem ukázal na bok kontejneru, kde bylo napsáno "Nebezpečný odpad".
Tak se potom začali vymlouvat, a že to musím odvézt na příslušný sběrný dvůr.
Tak nevím.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#11 Příspěvek od Achab »

Za porušení předpisů o nakládání s azbestovým odpadem taky mohou být tučné pokuty. V okolí byla přizvaná "specializovaná firma" na likvidaci sutí z několika budov zrušeného JZD - pár zbytků azbestové krytiny naházeli do drtičky s ostatním odpadem. Celkem nic se nestalo ale opřel se do toho jeden "ekoterorista" a přes odbor ŽP z toho udělali málem jadernou katastrofu.
Pokuta pro firmu byla přes 1,5mil Kč, pro obec několik set tisíc. Starosta kvůli tomu nebyl znovu zvolen ačkoliv o problému zřejmě ani nevěděl a spoléhal na zmíněnou "specializovanou firmu".

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#12 Příspěvek od Hydrawerk »

Azbest je zlý pán.
https://en.wikipedia.org/wiki/Asbestos
http://zpravy.idnes.cz/vrazedny-azbest- ... anicni_ash
Pro oběti a jejich příbuzné je zahájení procesu vítězství. "Někteří lidé za to bojovali více než 20 let," řekla agentuře AFP Elisabetta Dorato, která žije v nejvíce postiženém městě Casale Monferrato, kde zemřelo na patnáct set lidí, a která přihlížela tomu, jak umírá její matka a teta.
"Bude to trvat ještě třicítku let, zemřeme všichni," podotýká. Taková je inkubační doba mezoteliomu, někdy označovaného jako azbestová rakovina. Je to agresivní forma zhoubného nádoru plic, pobřišnice nebo osrdečníku.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Lukas-Peca »

Možná jsem použil nepřesný výraz, ta izolace spočívá v tom, že je ten bordel volně nasypaný na igelitu.

Kdyby to teda azbest byl, jak se vůbec má likvidovat? Je nutné zaplatit certifikovanou firmu, nebo ho můžu odstranit sám a následně jej uložit ve sběrném dvoře? Podle zákona jsem povinen zabránit rozšíření do okolí - když je to uvnitř budovy a žádné další stavební úpravy nebudou prováděny, je to snad moje věc.

Jinak mi přijde, že se z toho dělá kovbojka a pár firem z toho má prima kšeft. Pokuta 1,5 MKč za kus eternitu asi mluví za vše. Nebo si pamatuju zprávu TV Nova, že obyvatelé nějakého pražského sídliště jsou v ohrožení, protože se pod chodníkem našel zakopaný kus nějaké azbestové krytiny.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od xsc »

Pokud by to byl azbest, tak je potřeba s tím nakládat jako s nebezpečným odpadem - tedy specializovaná likvidační firma. Ve sběrném dvoře by ho nevzali.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Lukas-Peca »

Nebezpečný odpad sám o sobě není důvod volat firmu. Televize je taky nebezpečný odpad a třeba eternit u nás při svozu běžně berou.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“