Miluje GPS rychlost?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

Miluje GPS rychlost?

#1 Příspěvek od MetalGod »

Děvčátka a chlapci,

vrtá mi hlavou jedna věc - přesnost GPS v závislosti na rychlosti.
Ňákej ten pátek dělám mapy, pár let to bylo pro Googla, teď jsem ho poslal do řiti (kvůli 🤐 restrikcím a miliónu bugů v editoru, na který nikdo nešáhne) a věnuju se mnohem pokročilejším OpenStreetMap (OSM).
Je tam možnost upnout GPX soubor, tedy záznam trasy z GPS, a podle něj kreslit/dolaďovat trasu. Moc šikovná věc.

Ale všiml jsem si jednoho paradoxu:
* Když zaznamenávám pěškobusem, záznam je nepřesnej, body lítaj vocamcaď pocamcaď, klidně 15m šejdrem. Nepoužitelný.
* Když zaznamenávám během pomalý jízdy, třeba kolem třicítky, body lítaj tak 5-10m šejdrem
* Ale když tomu dám na prdel, deviace je kolem 2 metrů.

To jsem si před chvílí vyzkoušel - dal jsem 2 průjezdy jednou lesní cestou, tam a nazpátek, 4m šířka, válcovanej jemnej štěrk, chtěl jsem co nejvyšší přesnost. Co se stalo? Čáry kolikrát 5m od sebe, někde se křížily, i když neměly (snažil jsem se, aby byl telefón, co to zaznamenával, uprostřed cesty). I nasral jsem se, probudil v sobě Šumachra a dal si se svým kombíčkem lesní rally - až 80km/h na rovině, zatáčky přes ručku, opět jedna cesta tam, druhá nazpátek. Výsledek? Ty čáry byly tam, kde měly bejt, skoro na sobě, chyby minimální.

Tak mi vysvětlete ten paradox, proč je GPS přesnější při vyšší rychlosti, než při rychlosti pomalý?

Zejtra budu mapovat cyklostezku, tak snad pumpičkáři uskočej :twisted:.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Nemůže to být tím, že při vyšší rychlosti a určité "rychlosti snímkování" ti vyjde výsledný vektor o něco "štíhlejší"?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#3 Příspěvek od Standa99 »

Všechno bude záležet od kvality HW, kde bude rozhodující odchylka daného GPS chipsetu atd.
např. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/GPS_Chipset
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Nevím, co ten krám má v sobě za GPS modul, ale tak logika říká, že když tam mám nastavenou nejvyšší frekvenci získávání pozice, tak čím pomalejc se s tím budu pohybovat, tím víc bodů na jednotku dýlky získám, a i když ty body budou rozsypaný, budu moct aproximovat. Ale to je prd platný, když můžu nastavit záznam nejdřív po metru, ale i tak je to k ničemu, jdu ulicí do tvaru L, telefón nad palicí, abych ho moc nestínil, dbám na to, abych ostře odbočil, ono to nakonec ale vykreslí C 8O.
Ale za rychlý jízdy s dodržováním tvaru trasy potíže nejsou. Jedině snad, že by to fungovalo na Dopplerově principu, jenže co vím, ten se u současnejch GPS nepoužívá.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Trochu jsem si hrál s jedním softem, co počítá GPS polohu a moje dojmy (jsou to jen dojmy, třeba to tak vůbec není) jsou, že přímo z dat ze satelitů spočtená poloha na rychlosti vůbec nezáleží, ale je nepříliš přesná, něco vypovídá parametr GDOP. Máme tedy vypočtenou polohu, která má rozptyl řekněme kolem 15 m, možná i víc. A teď přichází na řadu další počítání, jak z těch přijatých dat udělat něco přesnějšího. Pokud se GPS pohybuje, dá se na základě směru a rychlosti predikovat, kde asi tak má ležet další bod a tím zaznamenanou dráhu korigovat, pokud se udělá předpoklad, že to, co se pohybuje, má taky nějakou hmotnost a tudíž setrvačnost a tudíž to nemůže neomezeně rychle měnit směr, vychází z toho, že čím rychleji se bude to něco pohybovat, tím méně to může zatáčet a tím více můžeme provádět korekci dráhy do přímky. Řekl bych, že právě tyto zpřesňující algoritmy se budou velmi zásadně podílet na výsledném dojmu z přesnosti GPS. Je to i o tom, co dokáže použitý CPU při svém výkonu (a elektrickém příkonu) všechno v reálném čase upočítat.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

Něco na tom asi bude. No, jedná se třeba o tuhle zatáčku - při pomalým průjezdu byl právě v ní obrovskej rozptyl. Při jízdě dolů (doleva) byla lajna posunutá na sever, to Učko bylo mělký, opačným směrem byla posunutá zase na jih, na jižní části zploštělá. A to, co je na mapě, je rychlej průjezd driftem - lajny od sebe nebyly dál jak metr, bez deformací tvaru. Dost podobně tomu bylo u silničky 33755. Původně jsem ji zakresloval, když jsem po ní šel pěškobusem, zejména ty klikatice byly totálně šejdrem, 10m sem, 10m tam.

Teď mě napadla jedna věc - nemůže v tom mít prsty akcelerometr? Že pomocí něj by se dala teoreticky páchat predikce směru a rychlosti :idea:.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Může, akcelerometr, gyro, kompas, cokoli je k dispozici, může být použito ke zpřesnění. Některé navigace se tak docela obstojně vypořádají i s tunely.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

Gps pre bezne ucely ma okresanu presnost. Zozen si merac pre geodetov a budes to mat presne. Pri akej kolvek rychlosti

Uživatelský avatar
Prochy
Příspěvky: 287
Registrován: 12 lis 2011, 01:00

#9 Příspěvek od Prochy »

Myslím si, že to je tak, jak říká Michal, že když jdeš pěšky, tak dostaneš daleko víc bodů pro jedno místo, takže to budeš mít podle mě víc rozházený. A hlavně GPS signál pro běžné uživatele je záměrně změn, aby tam byla nepřesnost +- 10 metrů. Myslím si, že pouze geodeti a vojenské síly mají přístup k nepozměněným datům GPS, kde nepřenost je většinou v centimetrech.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#10 Příspěvek od Standa99 »

Pokud je přístroj pro geodety přesný, tak má bud lepší HW, nebo umí korigovat schválně vloženou nepřesnost? Tipuju to první, protože ta nepřesnost by šla SW odstranit všude. Dnes jde použít GPS+GLONASS (časem i Galileo), kde ta EU varianta by měla být nejpřesnější (dokonce má být placená verze +- 1cm) http://wiki.cs.vsb.cz/images/8/88/Gis_lap028.pdf .
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#11 Příspěvek od Olchor »

Stejně mi není úplně jasný, jak je ta nepřesnost generována. GPS je jen přijímač, takže základní signál musí obsahovat přesnou informaci pro všechny. Asi zároveň nese nějaký kód, který zhoršuje přesnost běžných GPS. Při znalosti tohoto kodu by bylo možné dosáhnout vojenských parametrů.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od Zaky »

Civilní GPS žádnou přídavnou chybu nemá, chyba je způsobena zejména nestejnou rychlostí šíření GPS signálu různými částmi atmosféry vlivem oblačnosti a odrazy signálu od okolí. Vojenské GPS používají dvě frekvenční pásma, podle rozdílu rychlostí šíření těch dvou frekvencí se dá korigovat vliv oblačnosti. Signály té druhé frekvence jsou šifrované a tudíž k dispozici jen pro armádu. Pro velké přesnosti se používá diferenciální GPS, kdy přijímač kromě satelitních signálů přijímá i korekční data ze sítě pozemních stanic, kde jsou na přesně známých místech stacionární GPS a ty zjišťují a následně vysílají korekční data, zase zejména kvůli změně rychlosti šíření vlivem oblačnosti. Je to placená služba.

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#13 Příspěvek od dreamer »

Záměrná nepřesnost se u GPS nepoužívá již od 1.5.2000 Přesnost na centimetry jakou využívají geodeti je dána využíváním mimo družicového systému ještě stanicí pozemních vysílačů. Běžná přesnost GPS v ideálním případě je kolem 3m ve volném terénu kde má přijímač viditelnost v rámci celého obzoru. Záleží na tom kolik družic je momentálně nad měřenou polohou a v jaké jsou pozici. V běžném terénu kdy je některá část obzoru zastíněna je přesnost ještě nižší. Většina automobilových navigací projížděnou trasu softwarově "přichytává" k nejbližší silnici takže nepřesnosti nejsou vidět. Je možné že při nižší rychlosti je tato funkce vypnuta (navigace si myslí že jdeš pěšky) a použita jsou opravdu surová data z GPS. Ale jako nejpravděpodobnější se mi jeví že ke zpřesnění polohy je použit akcelerometr případně kompas který při nízké rychlosti (chůze) zanáší další nepřesnost do měření.

Uživatelský avatar
Prochy
Příspěvky: 287
Registrován: 12 lis 2011, 01:00

#14 Příspěvek od Prochy »

Aha tak to se omlouvám, já myslel, že ta umělá chyba se tam vkládá pořád.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#15 Příspěvek od Standa99 »

Takže placená služba znamená pozemní korekci z dalších vysílačů, které korigují nepřesnosti z družic.
Z toho potom vyplývá, že hrát si na geodeta bez patřičného vybavení, je akorát pláč na špatném hrobě.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“