Měnič Lenze E82MV302_4B001

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

Měnič Lenze E82MV302_4B001

#1 Příspěvek od hafca »

Neměl někdo rozebraný tenhle měnič? Je to na 3x400V/3kW a po zapnutí vyrazí 40A jistič. Za nový si prý účtují kolem 80000,-Kč a nikdo to neopravuje. O nějakém servisním manuálu se Google ani nezmínil, jen provozní a ten mi není k ničemu.
Je ze dvou částí, ale do té silové se nejde normálně dostat. Celá DPS je připájená k chladiči přes vývody součástek. Nechci se do toho naslepo pouštět protože nemám tušení co všechno odpájet, co tam vlastně najdu a jestli to vůbec bude tady ke koupi.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#2 Příspěvek od misocko »

zmeraj diodovym testerom vstupy , skrat na vstupe = v haji diodovy mostik, este som nezazil; skrat na vystupe = IGBT v tahu , vecsinou zoberie so sebou aj cast budenia, vecsinou su tam vsak optodrivery a odnesu si to iba oni
alebo ti to nabieha bez soft startu (otazne je akym stilom je to riesene), a vybyte kondiky vyhodia istic
daj nejake fotky

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#3 Příspěvek od misocko »

po zapnuti do siete , alebo po zapnuti motora vyrazi istic?

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od hafca »

Je tam stykač, který pouští napětí do měniče a ve chvíli kdy sepne to jde ven. Motor jsem měřil Megmetem a je OK. Od stroje v podstatě není dokumentace a tak nevím jak je to řízené. Zkusím pohledat kde jsou vstupy a výstupy.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#5 Příspěvek od Jirka525 »

3 kW FM by se měl nechat sehnat kolem 15.000,- Kč. Musí tam být zrovna Lenze?
Jirka

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od hafca »

Oprava je jen pokus o přátelskou výpomoc. Jiný měnič by znamenal předělat kus stroje a nejspíš přeprogramovat PLC nebo co to řídí. To v prostředí ve kterém to je by nebyla žádná legrace.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#7 Příspěvek od misocko »

ak to slusne hned, tak to bude tym soft startom alebo mostikom na vstupe (to by bola ta lepsia moznost myslim)
co sa tyka toho chladica hned na plosaku - este som nevidel aby sa chladic nedal odpojit od plosaku (niekde tam budu skrutky , najcastejsie su tam diery v plosaku cez ktore vidno skrutky)
dva LENZE menice som minule rozobral na drobne, nevedel som ze su nejake extra (to by som ich skusil predat....)
tak ma teraz napadlo ze vecsina menicov uz ma tehlu kde je usmernovaci mostik a zaroven aj vystupne IGBT , aj brzdovy - tak je to na 90% jasne, pozri co tam je , ci to nemam doma :)

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od hafca »

Rozebráno a nebylo to jak jsem si myslel a jak to bylo před časem na jiném měniči. Drželo to na "žvýkačce" kterou měly na sobě cívky. Okometricky tam nic vadného není. Měřením na vstupu i výstupu jsem taky žádný zkrat nenašel. Asi zbývají jen dvě možnosti, buď to opravdu bude soft start nebo je někde něco v kabeláži od stykače k měniči. Odvezu to a pobádám ještě jednou přímo ve stroji.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#9 Příspěvek od dj_Paul »

už jsem se setkal s tím, že stykač po sepnutí vytvořil zkrat

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od hafca »

Na začátku hledání jsem měl u stykače odpojený odvod k měniči. Při zapnutí se nic nedělo, takže tím to nebude.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#11 Příspěvek od dobrman »

No, pokud je to měnič, který jen řídí otáčky, reverzaci a není připojen do PLC linkou, ale přes analog 4-20mA, i třeba nějaká pevná frekvence (u Lenze JOG), tak bych se nebál ho vyměnit za jiný typ (výrobce).
Než jsem odcházel ze zaměstnání, měnil jsem dva 5,5kW Lenze (vektor) za Danfossy (VLT). Jen jsou jinak svorky a nejhorší bylo projít parametry... jinak bez problémů

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#12 Příspěvek od SMITH »

Na youtube najdi kanál ViaExpore . Je tam chalan èo velmi pekne rozoberá meniè a vysvetluje èo a ako funguje . Dos￾ zaujímavé ...

V dnešnej dobe sa už používajú výkonové moduly , kde je všetko implementované na jednej doske ( vstupný usmeròovaè , IGBT tranzistory , aj tranzistor brzdneho odporu ). Neviem ako Lenze , ale Siemens ich má vyrobené na zákazku , tak sa nedajú normálne zohna￾ ... ( má inak zapojené
vývody oproti štandardu )

Neviem èo to je za stroj , ale ak tam nieje komunikácia cez nejaké rozhranie , tak jeho náhrada za nieèo iné by bola vcelku jednoducho realizovate¾ná ...
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od hafca »

Asi budu za blbce, ale vzhledem k tomu, že to nebude poprvé, je mi to jedno.
Celá věc se trochu zamotala. Po velkém pátrání jsem se dozvěděl, že je to už druhý měnič a po odzkoušení má stejnou závadu.
Problém je v tom, že jsem si neuvědomil, že nevypadává jistič, ale fíčko. A vypadává i při motoru odpojeném od měniče. Pokud se stroj připojí do zásuvky, která není chráněná fičkem, normálně funguje. Chyba bude někde v měniči. Ale je otázka, kde ten svod je, když to s ním bez ochrany normálně funguje.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#14 Příspěvek od bu2520 »

může to být vlastnost, dělají to odrušovací filtry. Podívej se do technických informací jaký má ten měnič únikový proud. Řešil jsem stejný problém a při všech filtrech byl unikající proud 27mA což v kombinaci ještě s pulzním zdrojem spolehlivě vyhazovalo 30mA fíčko.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od hafca »

Konzultoval jsem to před chvílí se známým revizákem. A jestli jsem správně pochopil smršť informací, je to prý vlastnost měničů. Stárnutím součástek vzniká větší pulsní rušení. Na serveru Elektrika jsem dohledal diskuzi, kde řeší podobný scénář. Podle nich je potřeba chránič B pro měnič a zpožděný G nebo S.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“