Oprava tonometru Lumiscope

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Oprava tonometru Lumiscope

#1 Příspěvek od jjilek »

Používám k měření TK mé maličkosti starší tonometr fy Lumiscope. Působením otřesů vzduchové pumpičky se ulomil jeden čudlík na "konektoru" pro připojení měřící manžety. Je vyroben z jakéhosi polopružného na omak mastného plastu, na který asi nic nenalepím. Nedostalo se někomu do ruky něco podobného? Vnější rozměr obdélníkového "konektoru" 14,2 x 16,2mm, průměr otvoru 6,5mm (pro přívodní hadičku k manžetě na paži).
Přílohy
Lumiscope-x.jpg
(71.02 KiB) Staženo 135 x
konektor_manz.jpg
(46.8 KiB) Staženo 121 x

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#2 Příspěvek od Achab »

V podobném případě jsem náhradní díly pro levný tonometr sehnal jedině v servisu dovozce. Záleží jestli se to vůbec vyplatí - například v mém případě stála náhradní manžeta 180kč, ventil 130kč plus nějaká drobnost za 80kč. Komplet nový přístroj stál asi 600kč. A to nepočítám případnou dopravu - vyzvedl jsem to osobně.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jjilek »

Levný tonometr to není, ale již řadu let se nevyrábí. Takže jen něco nabastlit, přívody k manžetám asi budou mít stejný průměr. Zbylé vývody snad půjdou přizpůsobit. Proto dávám dotaz sem do Bastlírny.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Natáhl bych na to zezadu hadici (asi silikonovou), do ní osadil plastové T a výstupy vhodně zredukoval na stávající hadice. Silikonové hadice prodává třeba Gumex. Pokud jsem tedy správně pochopil funkci toho dílu, připojit zvenku hadici a uvnitř přístroje vytvořit T element.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jjilek »

Dobrý nápad, tak širokou hadičku asi budu mít, ještě ten Tkus. Snad bude dost mrňavý, ale kde jej shánět? Průměr hadičky je kolem 3mm.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Pokud nebude nic vhodného ke koupi, můžeš jej spájet třeba z náplní do čtyřbarevné propisky, nebo v bau bau krámech mají 2 mm mosaznou trubičku. Zdá se lepší postup nejdřív spájet, pak provrtat skrz boční trubičku.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jjilek »

Moje poklona - takové bastlířské myšlení nemám. To vypadá nadějně i pro moji ne-šikovnost. Ale ještě chvilku počkám.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

Malé plastové T-kusy mívají v akvaristických potřebách pro rozvod vzduchu.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Nebo zahrádkáři pro rozvod automatického zalévání.

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#10 Příspěvek od TomasX »

Nebo automechanici na ostřikovače okna.

Já osobně vyrábím takové a podobné "T" kusy z dílů teleskopické antény. Na výběr je dost průměrů.
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Nakadah »

Potřebný T-kus seženeš kdekoliv kde mají potřeby pro akvaristy. Čili buď malé pet-shopy, zoo-shopy a nebo i Hornbach v oddělení pro zvířata. Tam už jsem osobně koupil jak plastové tak i kovové. Je to obvykle na průměr okolo těch 3mm.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#12 Příspěvek od dobrman »

taky v modelářských prodejnách (na palivové rozvody)

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jjilek »

Nic co jsem zatím našel, tam nevejde. Nejnověji mne napadlo ulomený vývod oblepit lepícím tmelem Cerssit FT101. Bohužel zbytek co byl doma už zůstal sice pružný ale nepoužitelný, zato dokonale přilepený k plastovému obalu. V Hornbachu mi jej prodali, ale doma jsem zjistil že již prošlý. Rozeslal jsem několik dotazů na eshopy ale opět buď starý nebo nic. Neporadí někdo, kde jej sehnat ještě v použitelném stavu?

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#14 Příspěvek od fredis »

Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jjilek »

Bohužel mají ukrutně vysoké poštovné. Ale FT 101 mají jej v jisté pobočce pro-doma.cz a dnes mi síbili 1 ks přesunout do prodejny v naší ulici :D

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“