pračka Electrolux EW 1267

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pa-vel
Příspěvky: 15
Registrován: 31 črc 2013, 02:00

pračka Electrolux EW 1267

#1 Příspěvek od pa-vel »

Ahoj,
máme doma tuto pračku - bohužel shořel "programátor" / "main board" nebo jaký je pro to správný termín:

Obrázek

Obrázek

Tišťák i některé součástky jsou doslova ohořelé. Dostala se do něj voda při neodborném čištění od vodního kamene.

V electroluxu mi řekli, že se tento díl u nich už sehnat nedá. Moje otázka teda zní, jestli nevíte o nějakém servise, kde bych ho mohl pořídít? Případně jestli ho čirou náhodou někdo nemáte schovaný?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#2 Příspěvek od bu2520 »

to je divné co ti řekli v electroluxu, tyto jednozky jsou univerzály a liší se nahraným softem. Prodávají se jako čisté a podle pnc tam servis s programovacím vybavením nahraje soft.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Vyfoť, jak to shořelo, pokud přežil procesor, dalo by se to řešit i tak, že někde na SD získáš jednotku a procesor se přepájí, tím by se obešla nutnost programování, které je neproveditelné, pokud není k dispozici firmware a programátor. Pokud to neshořelo moc, třeba by to šlo i opravit.

Uživatelský avatar
certifik
Příspěvky: 4
Registrován: 11 srp 2015, 02:00

#4 Příspěvek od certifik »

Napis PNC

Uživatelský avatar
pa-vel
Příspěvky: 15
Registrován: 31 črc 2013, 02:00

#5 Příspěvek od pa-vel »

Zaky, domů k pračce se bohužel dostanu asi až o víkendu, pak nafotím

na štítku pračky je uvedeno:
- type P6347639
- prod no 91451277801
- ser no 14500183

ještě mám fotku štítku na jednotce, jestli to něčemu pomůže:

Obrázek

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#6 Příspěvek od ohryzek36 »

Teď jsem se podíval do dokumentace a ta deska (obj. č. 1243040662 - google najde nějaké obchodníky v cizině, ale většinou je nedostupná nebo na dotaz) je jednoduše vedená jako nedostupná (nedá se už objednat) - a vypadá to na, že se jednalo o prázdnou konfigurovatelnou elektroniku - konfigurační slovo se do ní zapisovalo ručně (bez programátoru, jen pomocí tlačítek na pračce) při její instalaci. Prostě to máš blbé.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Uvidíme podle fotky, je tam spínaný zdroj, třeba shořel jenom ten a půjde to ještě opravit.
Vnitřnosti řídící jednotky vidno třeba zde, je celkem jednoduchá: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... sc&start=0

Uživatelský avatar
pa-vel
Příspěvky: 15
Registrován: 31 črc 2013, 02:00

#8 Příspěvek od pa-vel »

nafotil jsem to, i když myslím, že nejspíš zbytečně :-(

Obrázek

Obrázek

http://i.imgur.com/mXHIn7b.jpg

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Nic zásadně tragického na tom nevidím, to černé je prach, který se tam nachytal v průběhu času vlivem elektrostatického působení drah s vyšším napětím. Buď se namočením něco poškodilo svodem z částí s vyšším napětím, nebo se někde elektrolýzou přežrala nějaká dráha. Je potřeba to detailně prohlédnout, ale opravit by to jít mohlo. Odkud jsi?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#10 Příspěvek od bu2520 »

podle obrázků to zase tak hrozně nevypadá. Zdá se, že triaky jsou v pořádku, tak to může být opravdu zdrojem. Z první fotky jsem měl dojem, že je plast na kastlíku zkroucený, ale je vidět, že se tam nic hrozného nedělo. Snad jen trochu oxidace, aby nebyla uhnilá noha na procesoru.

Uživatelský avatar
pa-vel
Příspěvky: 15
Registrován: 31 črc 2013, 02:00

#11 Příspěvek od pa-vel »

Je to sice trochu mimo téma, ale ještě MUSÍM napsat toto. V sobotu jsem zašel u nás do sběrného dvora (respono). Před cca 4-5 lety jsem si odtud odnesl topnou spirálu do trouby. Dodnes funguje. Chlap s tím neměl žádný problém ani práci a tenkrát jsem mu vrazil nějakou kačku na pivo. Oba jsme byli myslím spokojení. Z pohledu životního prostředí jeden vyhozený sporák bez spirály lepší než vyhozené sporáky dva, ne? Bohužel tentokrát mi řekli, že tam nikdo nesmí - pochopil bych, že tam nemají co dělat děti - že mají takovéto nařízení a že si mám za 5-6 tisíc koupit pračku novou! Jasně, nejspíš to tak dopadne a nezhroutím se z toho. Akorát vůbec nechápu - a štve mě - postoj společnosti, která by se přece z principu měla snažit o co největší míru znovuvyužití, zatímco tímto nařízením naopak podporuje konzum.

Uživatelský avatar
pa-vel
Příspěvky: 15
Registrován: 31 črc 2013, 02:00

#12 Příspěvek od pa-vel »

Nafotit to moc dobře nešlo, ale očazené se zdá být i relé.

Zaky, jsem z JM, konkrétně z Rousínova.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od Zaky »

Je třeba si uvědomit, že sběrné dvory provozuje stát. Ten má z vybraných surovin nemalý příjem, ale co se montování dílů týče, to je silně proti zájmům státu, protože pokud si musíš kvůli závadě koupit nový spotřebič, někdo jej vyrobí nebo doveze, z toho si stát ukousne, ty jej pak musíš koupit, z toho si stát ukousne, na to, aby sis jej mohl koupit, na to musíš vydělat, z toho si zase stát ukousne a pokud toto všechno obejdeš opravou svépomocí, stát tyto peníze nedostane. Jěště se divíš, že se na sběrných dvorech nesmí demontovat díly? Neplýtvání a životní prostředí je mocipánům u zadele, tady jde především o prachy. Jinak já jsem z Prahy, což je poněkud z ruky, pokud se nenajde někdo blíž a chtěl bys desku poslat na průzkum, je to možné.

Uživatelský avatar
kodl1
Příspěvky: 263
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od kodl1 »

To vypadá celkem dobře, jen je to špinavý a zaoxidovaný, vezmi starej zubní kartáček s trochou mýdla a vydrbej to dočista, zaoxidovaný kontakty vezmi houbičkou na nádobí, opláchni a dobře vysuš, třeba vyfoukej fénem. Vyčisti i konektory, třeba tomu ani nic nebude.
Jestli to ani po vyčištění nepojede, budeš muset měřit, ale moc tam toho není.
Podle mně to půjde rozjet za pár korun, jestli si na to netroufáš tak se ti na to mrknu.
Co mne nezabije, to mne posílí ...

Uživatelský avatar
pa-vel
Příspěvky: 15
Registrován: 31 črc 2013, 02:00

#15 Příspěvek od pa-vel »

To zní optimisticky :-). Zkusím tedy nejprve desku očistit podle instrukcí. Díky chlapi, že ste se tak nabídli. Pokud čištění nezabere, obrátím se s prosbou o opravou na kodl1. Přecejenom to mám do Brna kousek a bylo by to snazší než posílat desku do Prahy Zakymu.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“