Stabilizátory napìtí.

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
KO2

Stabilizátory napìtí.

#1 Příspěvek od KO2 »

Prvnì se omlouvám, že to píšu do špatné sekce, ale jelikož se stále nejde zaregistrovat, tak to napíšu sem, a žádám adminy, aby to tedy pøípadnì pøehodili do sekce silnoproudé elektroniky (nebo jakou sekci uznají za vhodnou). Rád bych se jako laik zeptal, jak je to se stabilizátory napìtí, hledal jsem i ve starších tématech, ale nic nenašel.
Otázka je míøena na stabilizátory typu 78xx, 79xx, pøípadnì i další, jak uznáte za vhodné.
Rád bych, zdali by byl nìkdo schopen vysvìtlit, jak se tyto souèástky používají, pøípadnì jak se vybírá dle jakých kritérií, a co vše je potøeba, hodnì se tu øešilo zapojení v autì, tak bychom mohli vzít tento pøíklad, kdyby nìkdo mohl popsat, co všechno je potøeba aby to fungovalo, jak to zapojit, a proè je tøeba nutný to èi ono (tøeba proè tento kondenzátor a né jiný, zdali je nutné nìco vypoèítávat jako u rezistoru, etc...). V elektrotechnice jsem amatér a znalosti mám pouze základní. Ale elektrotechnika mì dost zajímá, pøedem dìkuji pøípadným pøispìvatelùm.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Mrkni na knizky o napajecich zdrojich, jsou toho tusim 3 dily a najdes je na ulozto pod nazvem Napajecizdroje1dil.pdf - 3dil

Tam je popsane vse na co ses ptal, myslim ze nema valny vyznam tu prepisovat vseobecne informace o tomto.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#3 Příspěvek od Lukar »

KO2 - záleží jestli sháníš konkrétní téma - pouze stabilizátory a jak fungují, nebo širší souvislosti - od trafa, usměrňovače, stabilizátoru a řízení napětí, proudu atd. Dobře to je všechno popsáno například Václav Malina 2 kniha Poznáváme elektroniku. Pokud máš o amatérskou elektroniku zájem není problém - nějakou literaturu pro snadné pochopení mám.
Jestli to s bastlením myslíš vážně skus si ještě jednou přečíst podmínky registrace - někde jsi udělal chybu. :wink:
Jo, a admini jsou také fandové bastlení a vše tady řídí ve svém volném čase, tak bych větu,, ale jelikož se stále nejde zaregistrovat, tak to napíšu sem, a žádám adminy, změnil například na prosím,nebo podobnou, no nic ve zlém :lol:

KO2

#4 Příspěvek od KO2 »

Jsem to ale nezdvoøák, tak tedy ještì prosím, prosím, smutnì koukám, pøesuòte moje téma, v pøípadì že je zde špatnì (což pøedpokládám). Jinak kdyby to šlo, tak to napíšu do toho správného tématu.

Dìkuji jinak za rady, na ty knihy se podívám a prostuduji, jinak mì šlo primárnì o ty stabilizátory staèil by ten pøíklad zapojení v tom autì, a proè to tak je, co se musí u toho využít etc..., pøípadnì si mùžete vymyslet vlastní zapojení s kterým máte zkušenost, a použili jste tam ty stabilizátory, jinak nìco si pamatuji ze školy, ale od støední jsem nemìl žádný pøedmìt kde by se toto téma probíralo.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Není co vymejšlet, všecko podstatný najdeš v těch knížkách.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
KO2
Příspěvky: 3
Registrován: 21 čer 2016, 02:00

#6 Příspěvek od KO2 »

Zeptal bych se ještě, co říkáte na "Malá škola praktické elektroniky" ? Má to smysl prostudovat ?


Přesunuto, Killroy

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Jo, je to trošku jinak formulovaný totéž, ale některý věci jsou tam vysvětlený přístupnějším způsobem. Myslím že když si pročteš oboje, pochopíš i to, co bys po přečtení jen jednoho potřeboval dovysvětlit.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
KO2
Příspěvky: 3
Registrován: 21 čer 2016, 02:00

#8 Příspěvek od KO2 »

EKKAR píše:Jo, je to trošku jinak formulovaný totéž, ale některý věci jsou tam vysvětlený přístupnějším způsobem. Myslím že když si pročteš oboje, pochopíš i to, co bys po přečtení jen jednoho potřeboval dovysvětlit.
Nechci být hnidopich :) , ale budu citovat z malé školy praktické elektroniky: " Například rezistor s odporem 10 000 ohmů se označuje jako 10kW (čteme deset kiloohmů)), podobně místo 1 000 000 ohmů napíšeme jen 1MW a čteme jeden megaohm."
Z toho co si tak nějak ze školy pamatuji, byť to je relativně před chvílí :D , si vybavuji, že značka "W" byla pro jednotku práce Watt nikoliv Ohm který jsem si myslel, že se značí řeckým znakem Ω pro omega (jako ty super omega 3 a 6 :lol: ) , a podobných nesrovnalostí jsem našel na prvních 30 stránkách více. :?:

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#9 Příspěvek od Kvicala_r »

A zkoušel jsi takové znaky najít třeba na psacím stroji? Ty publikace možná vznikaly mnohem dříve, kdy takové značení bylo známé a tolerováno...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

Pro začátečníka to může být fakt matoucí. Nicméně jsem se setkal se substitucí Ω za W docela často. Nebyl to nějakej "standard"?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od xsc »

Taková substituce je matoucí. Na psacím stroji se běžně Ω psal jako podtržené O.

Uživatelský avatar
KO2
Příspěvky: 3
Registrován: 21 čer 2016, 02:00

#12 Příspěvek od KO2 »

Co si pamatuji co nám říkali učitelé ve škole, že "když nevíte jak napsat třeba na PC znak "Ω", tak napište "ó" " A jinak si taky právě říkám, že pro začátečníka to je/může být matoucí.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Už se mi párkrát stalo, že soubor z Wordu v jiném počítači, který neměl nainstalované všechny fonty, měl všechny výskyty znaku Ω nahrazené právě znakem W, dokonce se to objevilo i v tisku v AR, když převzali článek v elektronické podobě a pak si při korektuře nedali pozor. Také jsem si všiml, že znak µ bývá v některých textech nahrazený mezerou (a 2 A místo 2 µA je sakra rozdíl).
Soubory vytvořené ve Wordu 3.0 - 4.0 už dlouho nelze ani korektně otevřít, ukládat už nejde ani ve formátu Wordu 97 - 2003, když máte Office 2007. Tedy jde, ale ne tyto znaky z jiných abeced.
Čili je to chyba kódování a sad znaků.

A tobě nezbude, než to rozeznat a číst náhradní znaky správně, když už vidíš, že tam nepatří.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“