Samsung LE32A336, zdroj BN44-00213

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
coolizard
Příspěvky: 5
Registrován: 24 čer 2016, 02:00

Samsung LE32A336, zdroj BN44-00213

#1 Příspěvek od coolizard »

Zdravím,
už delší bojuji s touto TV. Původně odešly na zdroji tyto věci:
ICB801S, CP803, QM801, QM802 a RM810. Vše jsem vyměnil + později jsem vyměnil ještě všechny keramické kondenzátory zalepené lepidlem. Tím jsem se dostal do stavu, kdy zdroj ICB801S pulsuje (vypíná se), před každým vypnutím na osciloskopu pozoruji drobné zašumění. Napětí je správné - 5,2V. Pokud okolí tohoto IC zahřeji, zdroj se normálně rozjede a zapne se i celá TV. Ze zoufalství jsem tedy vyměnil všechny elektrolyty a diody okolo (především u FB vstupu) + diodu a kondenzátor ve snubberu - DB801 a CB801. Bohužel ani to nepomohlo, už si nevím rady. Jen tak ze cviku jsem ještě vyměnil nafouknuté kondenzátory CM852, CM856, CM861, CM858. Nemáte někdo nějaký nápad? Schéma ke zdroji přikládám.
Přílohy
samsung_bn44-00213a.zip
(137.4 KiB) Staženo 670 x

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#2 Příspěvek od Heno »

zdroj s IO ICB801S je na vyrobu 5,2V a to napatie si meral osciloskopom, lebo ak zdroj pulzuje nemalo by byť 5,2V stabilne.
Naposledy upravil(a) Heno dne 24 čer 2016, 11:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#3 Příspěvek od Heno »

prispevok hore o PFC som zmazal.

CM852 a ostatne nemaju byť CB?

Uživatelský avatar
coolizard
Příspěvky: 5
Registrován: 24 čer 2016, 02:00

#4 Příspěvek od coolizard »

PFC jede správně tam jsem začínal, dokonce i ten odpor 0.12 jsem měřil (na proudovém zdroji). To pulsující napětí jsem měřil oscákem a je tam přesně těch 5,2V pak se vypne, těsně před vypnutím se tam objeví malý šum, po chvilce to zase zkusí znova a takto pulsuje, dokud neohřeji horkovzdušnou pájkou jeho okolí. Problém je, že všechno v okolí už jsem vyměnil :D.

V tom schématu jsou CM ne? Nebo že bych se ukoukl :).

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#5 Příspěvek od Heno »

Neviem ci som mechom prasteny, takze to co si meral osciloskopom je 5,2V ked ho dosiahne, takže špička a potom ide dolu a zas hore a to je to pulzovanie, ci ako?

Uživatelský avatar
fizby
Příspěvky: 137
Registrován: 29 dub 2015, 02:00
Bydliště: trutnov

#6 Příspěvek od fizby »

A nebyl při výměně vyteklý nějaký elyt? Někdy tam po vytečení je svod a je potřeba místo umýt, vyškrábat....

Uživatelský avatar
coolizard
Příspěvky: 5
Registrován: 24 čer 2016, 02:00

#7 Příspěvek od coolizard »

Žádného vyteklého jsem si nevšiml, ale je pravda, že jsem to ani nějak zvlášť nekontroloval. Tady je průběh těch 5,2V, poslal bych screenshoot z oscáku, ale nemám tu flešku.
Přílohy
prubeh.png
(7.86 KiB) Staženo 193 x

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#8 Příspěvek od Heno »

Pozrel by som najprv co sa objavuje za diodou DB802 na CB802, ale osciloskop musi byt oddeleny od siete vratane odpojeneho PE, resp zdroj.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#9 Příspěvek od Heno »

pripadne mozes DB802 skušobne odpojiť merat 5,2V či to je rovnaké.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Nevědecká metoda bez měření, která ale může být nečekaně efektivní je, že se pokusíš postupným odmaskováním částí desky a ohříváním/chlazením určit přesně místo a tedy součástku, která způsobuje problém. Nejčastěji je to samozřejmě elektrolytický nebo keramický kondenzátor, může to ale být i problém někde v křemíku.

Uživatelský avatar
coolizard
Příspěvky: 5
Registrován: 24 čer 2016, 02:00

#11 Příspěvek od coolizard »

Tento týden se k tomu bohužel asi nedostanu, ale uvidíme. Tu diodu už jsem myslím na osciloskopu měl, ale nepamatuji se jak to vypadalo, oměřím to znovu.

Takhle po různu jsem to ohřívat zkoušel, ale zdá se mi, že rozvod tepla po desce je tak efektivní, že se mi to nedaří lokalizovat správně a to jsem na horkovzduchu jel i s velice malým prouděním a teplotou, zkusím se tomu ještě jednou pověnovat, protože je pravda, že od té doby už jsem vyměnil ledacos.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#12 Příspěvek od Peterseal »

Ked to reaguje na teplo tak to moze byt aj studeny spoj. Skus to riadne preletovat. Nie je tam tych spojov az tak vela.

Uživatelský avatar
coolizard
Příspěvky: 5
Registrován: 24 čer 2016, 02:00

#13 Příspěvek od coolizard »

Heno:

všechny součástky jak píšeš jsou nové .... tak nevím :/

Peterseal:

zkoušel jsem hledat pomocí tepla a došel jsem k následujícímu. Když ohřeju pájkou nohu GND od STR-A6159 zdroj se krásně rozjede. Studený spoj tam opravdu není, zkoušel jsem i jiné STR-A6159 (také nové). Zajímavé ale je, že když nohu GND vůbec nezapojím, TV funguje celá přesně jak má, ale vůbec nechápu proč? Že by si začal brát zem z OCP pinu? Je to divné, ale funguje to tak už několik hodin a měření osciloskopem na napětích je stabilní a správné.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

Odpojením GND pinu (pin3) vyřadíš z funkce obvod OCP (nadproudová ochrana). Pokud téhož dosáhneš i ohřátím, pak je napětí OCP "na hraně". Příčinou zvýšení tohoto napětí může být vyšší proud ze zdroje 5,2V STBY (600mA), nebo vyšší odpor než uvedený RB809 (2R). :wink:
p.s. Také chci upozornit na "zvyk", nahrazovat elyty kapacitami většími, než originál. Nemusí to vždy znamenat: čím větší, tím lepší.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od Zaky »

Také se přikláním k nutnosti zkontrolovat RB809, pokud byl vadný STR, což předpokládám znamená, že se z polovodiče stal celovodič, tak RB809 dostal v okamžiku průrazu pěkně za uši a i když se z něj zjevně nestal izolant, mohl se mu zvednout odpor, což potom nový STR vyhodnocuje jako nadproud a odstavuje se.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“