Zlepseni vakua elektronky

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

Zlepseni vakua elektronky

#1 Příspěvek od Peedros »

Zdravim,

chci se zeptat. Mam tu nepouzite LS50, pomerne dost jich funguje po 24h zhaveni spolehlive. Nektere bohuzel od zacatku vykazuji vady z duvodu snizeneho vakua v bance. U dvou kousku jsem je zkousel zhavit 24h, pote jsem je pripojil na zdroj, elektronka se chovala obdobne jako kdyz kmita, tj anodovy proud prudce stoupal, avsak v elektronce nebyl modrofialovy svit resp. vyboj. Elku jsem odpojil od zdroje, nechal ji zhavit dalsich 50h. Bohuzel po pripojeni elky ke zdroji se jiz projevil modrofialovy svit. Da se takova elka jeste zachranit resp. ma cenu zkouset nahrivat getr plamenem? U LS50 je getr pod tou hlinikovou cepici, tu jsem sundal a getr neni bily.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#2 Příspěvek od barnodaj »


Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#3 Příspěvek od Peedros »

barnodaji diky. Jj, tohle jsem nasel, prave jsem zkousel metodu cislo dva, ale neni mozne pripojit anodu na zdroj a sjet s Ug pod -40V, jinak je z toho v zapeti vybojka. Zkusim schvalne jeste tedy zahrat plamenem getr pod cepici,ale uz tomu moc nadeji nedavam :/

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

Zkusil bych je upéct v troubě. Bude účinnější, když se prohřeje celý systém.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#5 Příspěvek od barnodaj »

To by chtělo něco průmyslového, (ten getr se aktivuje, když se pod ním umístěný kroužek indukovaným proudem rozehřeje do červena,) nastavitelného alespoň na 400°C a potom hodně pomalu chladit aby napraskla baňka. Nebo horkovzduška a komora poskládaná třeba ze čtyř (pěti) cihel ?

A ještě tohle:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... roniek.pdf

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#6 Příspěvek od Peedros »

Barnodaji diky. Sice jsem tomu moc neveril, ale vzal jsem horkovzdusku na 700°C a zahral jim misto s getrem. V prvni chvili uz jsem to chtel vzdat, ale nakonec jsem tim ten getr nahrival asi 10 minut aniz by banka rupla. Pak jsem to nechal vychladit. Getr mi prisel,ze se soustredil do jednoho bodu,ktere je od getru uplne cerne, zbytek ma takovy napul sedy zavoj smerem od stredu cerne skvrny. Skepticky jsem to hodil na zdroj a elektronka jede jako zamlada,bez vyboju. Tak zatim jede v rezimu Ua=400V Ug2=220V Ug1= -33V a dava proud Ia~60mA. Trochu ten proud skace. Nicmene si nejsem jist, jak dlouho vydrzi to vakuum :) Asi ji necham par hodin zatizenou a postupne ji zatizit az na katalogovych 40W (Ua=400V, Ug2=250V, Ug1=-25V). Co si o tom myslis?

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#7 Příspěvek od barnodaj »

Do vnitřního prostoru baňky se uvolňujou zbytky plynů z materiálu elektrod a určitě se něco odpaří z katody. Za pokus to vždycky stojí, pokud už je elektronka jinak nepoužitelná. Podle popisu se část getru opotřebovala. Asi záleží, jak bude elektronka dále používaná, na nějaké zkoušky nebo občasný provoz by mohla vydržet ještě nějakou dobu.

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#8 Příspěvek od Peedros »

Asi jo, přilepím jí zpět kloubouk šamotovým potěrem s vodním sklem a uvidím, jak se bude flaška tvářit, budu jí mít označenou jako první pro spotřebu :) Je dobré,že zrovna ty LS50 mají getr nahoře, tam kde je getr u patice je to bez sundání patice asi smůla. Každopádně děkuji moc za rady! Ještě tu mám jednu LS50, která má zkrat G2 G1, tam je to asi finální do výstavky. Už jsem to zkoušel vypálit přes žárovku,ale asi mám smolíka, žárovka svítí jako vyšinutá :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Zkoušel jsem to víckrát na různých celoskleněných elkách, výsledek mne moc nenadchnul, hlavně u výkonových to byl krátký život.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#10 Příspěvek od Peedros »

take to vidim,ze to moc dlouho asi nevydrzi, elka sice nebyla nikdy pouzita, ale ten vzduch se tam v malem mnozstvi za tech 70 let dostal. Mozna ze se parkrat zahreje,vychladne a bude zrala do vitriny. Chci osadit ty stare patice pro LS50 a casem, az dojdou tyhle stare bane nasadim klasicke popelnice, jen upravim takovy ten pozinkovany kryci plech s uchycenim na popelnicich. Vyrobim novy, aby mel stejnou roztec a rozmer jako u tech wehrmachtackych. Pak prejdu na GU50, ty jsou snad nesmrtelne. Mezi padesati kouskami GU50 jsem nenasel zadnou vadnou, snad jen jedna s rozsypanym cajem byla slaba s mizernou strmosti.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Jedno video junior elektronika - RAPA projekty.

https://www.youtube.com/watch?v=l3InoNcIoXs

Co si kdo myslíte o použitelnosti takhle oživené elky?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“