Trouba Mora 560, přestala ohřívat

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cipsik
Příspěvky: 8
Registrován: 08 črc 2016, 02:00

Trouba Mora 560, přestala ohřívat

#1 Příspěvek od Cipsik »

Zdravím,
elektrická trouba mi přestala ohřívat. Ventilátor jede, svícení v troubě taky. Indikace vytápění, paralelně zapojená k topné spirále, také nesvítí.

Spirála i se světelnou indikací 15Ω, teplotní čidlo 15k7 při 26°C, potenciometr v pořádku. Z toho soudím, že problém bude v regulátoru. A tady se dostáváme k dotazu: Jak proměřím zenerky, triak a tranzistory bez odpájení? Nezruším nějakým měřením IO? Multimetr mám bez měření kondenzátorů, tranzistory umí.

Děkuji velice za reakce :)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Chtělo by to fotky regulace, vyfoť desku z obou stran a nahraj to sem.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Dostaň se k tomu tak, abys to mohl měřit za "chodu" - Bacha, budeš měřit na zařízení pod síťovým napětím.
Tam bude klasický regulátor z operákem - komparátor. Zenerky změříš za "chodu". Matneě si pamatuju, že napájení bylo přes drátový odpory a dvě Zenerovy diody tomu dělaly 2X10V.

Uživatelský avatar
Cipsik
Příspěvky: 8
Registrován: 08 črc 2016, 02:00

#4 Příspěvek od Cipsik »

Jo, je to regulátor QR 311.60 a je to jak píšeš.

http://kowol.net.tvtrinec.cz/qr311/

Takže jestli to správně chápu, na tý zenerce bych měl naměřit 10V DC za chodu?
Přílohy
DSC_3693.jpg
(242.72 KiB) Staženo 254 x

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Jak je psáno výše, změř napětí na zenerkách (pozor, je to spojené se sítí). Pohledově podezřelý je C4, patří mezi součástky, co se Tesle moc nepovedly (hanlivě se tyto C nazývají zelenina, byly zelené a oranžové), jestli má svod, může způsobovat problém, je v sérii s 5M6 rezistorem.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

D1 je prasklá.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Mě to přijde, že je na ní jen pavučina. Co ten cihlák, hřeje, když je to chvilku zapnuté? Nesahat ale na něj, až po vypnutí !

Uživatelský avatar
Cipsik
Příspěvky: 8
Registrován: 08 črc 2016, 02:00

#8 Příspěvek od Cipsik »

p32 píše:D1 je prasklá.
Pokud myslíš ten světlehnědý výkus vpravo nahoře nad písmenem D, tak to byl nános prachu. Už sem ho smetl :) Pohledově mi připadají všechny součástky v pořádku.

Co znamená, jestli má ten kondenzátor svod?

Ať sem měřil zenerky na DC i AC, tak mi to ukazovalo cokoliv, jen ne 10V. Jak proměřím třeba i ten triak a tranzistory, když je to na tom tišťáku?

Uživatelský avatar
Cipsik
Příspěvky: 8
Registrován: 08 črc 2016, 02:00

#9 Příspěvek od Cipsik »

Zapnul jsem to asi na dvě minuty a všechny kondíky studený, hnědej výkonovej rezistor taky, zelenej nebyl studenej, ale ani výrazně teplej.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Napětí na zenerkách je třeba měřit za chodu, tzn. musí to být zapojené v troubě a zapnuté, je to ale nebezpečné, je to galvanicky spojené se sítí. Napětí na nich musí být cca 10V stejnosměrných. Svod na C4 v zapájeném stavu nezměříš, musel bys ho vypájet, pájením může svod zmizet. Diody a tranzistory můžeš orientačně v nezapnutém stavu zkontrolovat diodtestem, úbytek na zdravém PN přechodu je cca 500-750 mV. Hřeje za chodu ten cihlák?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

Tak ten cihlák ve vypnutém stavu změř ohmmetrem, ten by totiž topit měl, má to v náplni práce.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#12 Příspěvek od Soemtron »

Jednou jsem měl čest opravovat tento reg. a byl vadný triak.
Zaky píše:... je to ale nebezpečné, je to galvanicky spojené se sítí. ...
... <b>pozor i chladič !!!</b>

Jde ti na desku:
svorka č.9 ... N přímá.
svorka č.10 ... L přes přepínač
svorka č.11 ... L přes přepínač a topná tělesa
Zapojení je z jiného modelu, ale předpokládám že bude stejné.
Přílohy
Mora-216-817.jpg
(23.09 KiB) Staženo 146 x
qr311.jpg
(83.96 KiB) Staženo 116 x
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#13 Příspěvek od Mirda »

Taky odcházel triak když na pohled nebylo nic vidět.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Pamatuju si, jak jsem to jednou spravoval, když tady kousek praštil blesk, tak se probila jedna zenerka. vyměnila se a trouba fungovala dál. Vyřadila se pak z jiných důvodů.
Chce to fakt zajistit si k tomu během měření bezpečný přístup. Já ten modul ani nevytahoval. Zenerovky se dají proměřit ve stavu největšího zoufalství diodovým testem. proseklou poznáš nulovým úbytkem (měříš na vyjmutým modulu). prověř klidně i ten palcovej přepínač a ten cermeťák (ten hlinikoplechový potenciometr).
Na přepínač Ti stačí pípák a schéma a na poťák ohmetr.
Máš tam dva tranzistory, triak a operační zesilovač (v naší troubě byl v plechovým pouzře)
elyt klidně zatím neřeš, to By Ti zakmitávalo. triak se většinou probíjel a pak to topilo jak ďas. Ten regulátor přežil i pád horní spirály za provozu do plechu z pokrmem. Funkci ukončil proudový chránič. (zhnily ty spony, co ji držely nahoře)
jestli chceš zjišovat teplotu cihlovýho odporu pod napětím, použij svíčku na dort. změř si úbytek napětí a za beznapěťovýho stavu zkutečnou hodnotu jeho odporu.

Uživatelský avatar
Cipsik
Příspěvky: 8
Registrován: 08 črc 2016, 02:00

#15 Příspěvek od Cipsik »

Jo, zenerky jsem změřil za chodu. D4 0,022V a D3 0,131V. V klidu jsem diodtestem nezměřil nic.

Nerozumím tomu, co je svod na kondenzátoru. Myslíš tím vývody? Vnitřní zkrat? Studený spoj? Jen pro info, moje elektrovzdělání končí u stavebnice Voltík a elektrotechniky na střední škole ;)

Cihlák nehřeje (C4), když sem ho měřil poprvé, ukazoval 14k5 a stoupal, po zapnutí a vypnutí trouby jsem naměřil 32k5 (paralelně R10). Kondenzátor topí, když je neustále vybíjen a nabíjen?

D2 úbytek cca 0,9V, D1 cca 0,6V, a tam, kde je na desce napsáno R3 mám diodu, také 0,9V. Co to? T2 se mi povedlo změřit jen mezi BE a BC - 0,7-0,9V (je tam ale paralelně ta "R3 dioda"). Měl bych něco naměřit i mezi CE? T3 ve všech kombinacích cca 0,9V. Triak G-A1 0,105V, G-A2 0,180V, A1-A2 0,075V.

A ačkoliv neni na rezistoru nic vidět, tak na R1 jsem nezměřil nic. Ten je teda v háji.

Co si matně vzpomínám, tak tu v posledních týdnech byly bouřky a jednou mi to až shodilo notebook, nabíječka i telka ale jely dál...

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“