Regulace DC motoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Regulace DC motoru

#1 Příspěvek od Celeron »

DC motor 12V, (stěračák Fabka). Potřebuju řídit jeho otáčky. Na regulovanej zdroj se spolehlivě rozbíhá ještě na 3,2V a je celkem jedno, jak je zatíženej výstup. Za vlastním stěračákem je ještě převod 3 x do pomala, takže při 12V 16 ot/min na výstupní hřídeli, při 3,2V asi 4 ot/min. Ani na těch 3,2V hladkou výstupní hřídel kombinačkama neudržím, to spíš lezou z hlazenky špóny. Prostě se to nedá zastavit. Proud nad 5A jsem na měřáku neměl ať zatěžuju jak chci při jakýmkoliv napětí. Žene to šnek filastrudéru, (výroba tiskový struny pro 3D tiskárnu z granulátu a recyklátu)
No a teď problém, jak regulovat. Je nějakej zásadní rozdíl mezi napěťovým lineárem a PWM, když pominu energetickou účinnost? Lineár by měl k dispozici regulovaný napětí z PC zdroje 2-15V. PWM jen 12V. Jde mi hlavně o chování za malých otáček, spolehlivej rozběh a pod.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

S lineárem rozběh moc spolehlivý není, někdy se roztočí při 2 V, někdy do 3,5 V nic a pak to vezme škubem. Udělej tomu jednoduchou PWM, zatím jsem udělal dva kousky ze šuplíkových zásob a šlapou v širokém rozsahu otáček spolehlivě, regulace otáček nejméně 1:10 je spolehlivá.
Dávám to jen kvůli inspiraci, frekvenci a regulaci střídy si změň, jak potřebuješ.

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#3 Příspěvek od hakamusai »

U PWM se dá docílit při nižších otáčkách vetší kroutící moment (záleží na motoru a frekvenci PWM).Můžeš zkusit něco z eBay.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#4 Příspěvek od TAKJAN »

Prodávají i malou stavebnici. Pár jsem jich složil, většinou na gril. Je ale třeba dát pořádnou zpětnou diodu, ty odcházejí.

Uživatelský avatar
kachle
Příspěvky: 276
Registrován: 23 lis 2015, 01:00

#5 Příspěvek od kachle »

Já používám toto a dávám to k medometům nebo ke grilům. Regulace od 0% do 100%. Motor stěračák. Žádná zpětná vazba není potřeba.
http://www.elektronicke-stavebnice.cz/p ... dph-m-082/

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Cowley »

kachle píše:Já používám toto...
A nemel bys, prosim, foto strany tistaku ?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

kachle píše:Já používám toto a dávám to k medometům nebo ke grilům. Regulace od 0% do 100%. Motor stěračák. Žádná zpětná vazba není potřeba.
http://www.elektronicke-stavebnice.cz/p ... dph-m-082/
Díky! Tohle je podobný, sice o pajsku dražší ale můžu to mít už zítra. :wink: http://www.gme.cz/stavebnice-kh016-regu ... u-p764-001
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kachle
Příspěvky: 276
Registrován: 23 lis 2015, 01:00

#8 Příspěvek od kachle »

Fotku bohužel nemám.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

U tý KH016-ky je plošák v dokumentaci na netu. Otázka je, zda se s ním patlat za ty prachy.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#10 Příspěvek od TAKJAN »

Jo, to je ono. Přesně tak, než se s tím tvořit, dělat plošák.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem dnes popájel a zprovoznil dvě regulace KH016 s PWM z GME. No a můžu s klidem konstatovat, že je to úplně na velký H a na nic. Samotnej stěračák motor žere kolem 1A ale přes PWM to žere takový proudový špičky, že laboratorní zdroj s proudovou pojistkou vypadává naprosto spolehlive na 3A a na 5A jen občas. Bez PWM s pojistkou nastavenou na 1,5A spolehlivě držel. Zkoušel jsem 2ks KH016 a stěračák i motor ze stahovačky. Na všem se to chová stejně. Zkusil jsem dát na vstup PWM elyt 4G7/25V a moc to nepomohlo. Když připojím stěračák i stahovačku přes PWM na minizdroj 350W z PC, kterej má 12V/10A tak mi zdroj náhodně vypadává. Pochybuju, že to je vada KH016 ale vlastnost PWM...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#12 Příspěvek od Olchor »

Jestli je zdroj hodně tvrdý, kond moc nepomůže. Zkusil bych dát mezi zdroj a kond malý odpor, tak 0,5 - 1R, cca 3W.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od GeorgeB »

Tak zvýšit frekvenci odhadem na 200÷500Hz.
Sám vyrábím pwm generátory a testuji to na laboratorním zdroji Statrton 32V 16A s proudovou pojistkou na cca 4A a v provozu to napájím spínaným adaptérem 12V 5A a není problém s rušením.
U laboratorního zdroje je jen problém u zkoušení indukčních cívek impulsním generátorem, kdy zobrazené napětí na displeji skáče až k hodnotě 25V vlivem rušení a občas zabere i proudové omezení.

Uživatelský avatar
regis24
Příspěvky: 7
Registrován: 13 úno 2012, 01:00

#14 Příspěvek od regis24 »

Ahoj,
poprosím o radu - jsem amatér, , v elektrotechnice se vyznám jen okrajově. Mám problém s regulací motoru 12VDC - motor stěračů s Octávky. Koupil jsem na regulaci otáček tento bazmek:
http://arduino-shop.cz/arduino/957-regu ... 28228.html
a zapojil. Problém je s rychlostí otáček, protože i při nastavení maximum se motor otáčí cca 1/3 rychlostí než bez regulace. Zdrojem je Pb akumulátor 12V/12Ah. Co by to mohlo dělat? Mohl by být problém dlouhý kabel mezi regulátorem a motorem (50 metrů 2x0,75 kabel).
Díky za každou radu.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od GeorgeB »

Odpor 100m přívodního kabelu 0,75mm² je cca 2,5Ω.
To už je poměrně velká hodnota. Budeme-li počítat, že ten stěračovej motorek vyžaduje třeba 2-3A, tak při tomto proudu by byl úbytek roven cca polovině napájecího napětí. Takže teoretický výkon bude cca čtvrtina oproti přmém připojení motorku bez dlouhých vodičů.
Takež odpověď je ano - může to dělat dlouhý přívodní kabel slabého průřezu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“