AZS222, po zahřátí ujíždí kliďák

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

AZS222, po zahřátí ujíždí kliďák

#1 Příspěvek od EL34 »

Zdravím, dělal jsem změnu řízení klidového proudu. Původně tam byly 3 diody v sérii v bužírce. Místo toho jsem dal BD139-16, do horní části děliče osadil 1k2 odpor a do dolní trimr 220R TP015 paralelně s odporem 330R.
Klidový proud měřím na odporu 0,1R. Když nastavím trimrem za studena asi 30mA, tak to po ohřátí chladiče normálním hraním vzroste asi na 70-80mA. To asi není úplně v pořádku. Nevíte kdy může být zrada? Napadlo mě jedině to, že BD139 jsem tam dal ty, co se nemusí izolovat od chladiče- není tam ta zadní kovová destička. Tak že by to mělo špatný tep. kontakt.
Přílohy
KD.png
(53.54 KiB) Staženo 106 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Pouzdro tranzistoru se projeví spíše časovým zpožděním kompenzace. Problém může být s malým zesílením tepelné závislosti Ube, které závisí m.j. také na h21e tranzistoru. V tvém případě bych vyzkoušel doplnit obvod ještě o jeden tranzistor, jako např. v zesilovačích DPA, viz T11/T12 na obrázku:
Přílohy
Z DPA220.png
(11.35 KiB) Staženo 97 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#3 Příspěvek od procesor »

1k2 sa mi zdá veľký, prípadne opačne, 330R malý.
Tranzistor je stále zatvorený.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Oldradio »

Výrobce asi věděl, proč upravil zapojení a místo tranzistoru a odporů tam dal ty tři diody.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

>procesor - Kdyby byl ten tranzistor zavřený, tak mu to zhoří.
Také lze tohle zapojení modifikovat podle následujícího schematu s tím, že velikost Rc bude třeba poněkud zvětšit.

Odkaz na zdroj
:wink:
Přílohy
stabilizace.png
(4.58 KiB) Staženo 100 x
Naposledy upravil(a) masar dne 24 srp 2016, 08:28, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#6 Příspěvek od pepik9 »

https://eluc.kr-olomoucky.cz/verejne/lekce/669
Se učit, se učit, se učit..

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

EL34 píše:dělal jsem změnu řízení klidového proudu. Původně tam byly 3 diody v sérii v bužírce.
. . . nikde jsem se od tebe nedozvěděl, co bylo tvojí motivací ke změně zapojení

ty tři diody jsou vymyšlené výrobcem a ve spoustě zesilovačů to takto funguje do dnes . . .

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#8 Příspěvek od fredis »

Asi špatně, tak to chtěl zdokonalit.. :lol:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#9 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, máš dobrou tepelnou vazbu mezi tím snímacím tranzistorem a koncovými tranzistory (na společném chladiči) nebo máš snímací tranzistor někde mimo.
Musí být co nejtěsnější tepelná vazba, jinak to stabilizovat kolektorový proud nemůže.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

ok1hga píše: ty tři diody jsou vymyšlené výrobcem a ve spoustě zesilovačů to takto funguje do dnes . . .
Funguje, ale v případě této Tesly je to bída, většina kusů má zřetelné přechodové zkreslení na vyšších kmitočtech. Taky tam původně navrhnuli obvod s Vbe násobičem, ale ten byl asi jenom v prototypové sérii a nacpali tam ty diody.

V každém případě by to stálo za pokus namontovat snímací trand třeba na pouzdro výkonového, bude to téměř thermaltrack :wink: .
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#11 Příspěvek od EL34 »

Dělal jsem menší renovaci toho zesilovače, tak jsem udělal i to původní řízení kliďáku. Do diferáku jsem osadil KCZ58. Nové filtrační elyty. proměření kritických součástek. Dočetl jsem se, jak píše Sendy, že koncema zapojení 3 diod pro řízení kliďáku teče pouze malý proud a tím pádem to zkresluje. Výkonové tranzistory tam mám párované a popsané na pouzdrech. Mají betu 2x270, a 2x180. Jinak ty trimry TP nahradím víceotáčkovými. Asi tam budu muset přidat ten další tranzistor.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

KD366/KD367 mají h21e > 750/3A/3V. Ty tvoje jsou jiné?
:wink:

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#13 Příspěvek od EL34 »

Mám tam KD366A, a KD367A a je na nich fixou napsáno 180 a na druhým páru 270.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#14 Příspěvek od Hifista »

Změřil sis nejdříve původní výši klidového proudu, než jsi se v tom začal hrabat? Řekl bych, že oněch 30mA klidového proudu, jak jsi psal v úvodu, je příliš.
Osobně nechápu, proč se všichni snaží stále něco v tomto modelu zesilovače tunit. Já mám jak tento model, tak jeho inspiračního předchůdce TW44 a nemám při poslechu pocit, že je něco vysloveně špatného na jejich zvukovém projevu. Výsledný zvukový projev více ovlivní kvalita přednesu reprosoustav, než zesilovač.
Někde na fórech se dají najít zmínky o zvětšení klidového proudu u AZS222, 223 zařazením čtvrté vybírané schotkyho diody, ale přineslo to pak třeba také potíže s jeho nekontrolovatelným lavinovitým nárůstem s následnou destrukcí konce. V zesilovači TW600 je pro změnu k oněm třem diodám zařazen do série ještě odpor10 ohmů. V některých jiných modelech zesilovačů jsou použity diody čtyři, s paralelním trimrem k jedné z nich (např. Grundig V1700).
V úvodu použité inspirační schema regulace klidového proudu z náběhové série AZS 222 je vyzkoušené a funkční, tak není důvod aby nepracovalo. Bylo pak asi zjednodušeno náhradou diodami pro usnadnění sériové výroby.

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#15 Příspěvek od EL34 »

Já to nechci nějak tunit. Beru to tak že to má nějaké roky za sebou, tak je dobré udělat kontrolu součástek atd. Klidový proud před výměnou jsem měřil jen za studena a byl asi kolem 5mA, ale nerad bych kecal. Ono v tý první sérii s regulácí kliďáku trimr na nastavení nebyl, byl tam jenom stálý dělič a přesný klidový proud se nastavoval paralelními rezistory. Dle schématu je dělič 1k2 a 560R. Asi by to chtělo trimry do obou částí děliče než jenom hýbat tou dolní. Ještě tam asi vrazím KC811 místo KCZ58. Snad to při vhodných betách sníží ss napětí na výstupu konce. Více to tunit nehodlám.. :D

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“