Zapojení zásuvky

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
drakon
Příspěvky: 57
Registrován: 18 dub 2009, 02:00
Bydliště: Olomouc

Zapojení zásuvky

#1 Příspěvek od drakon »

Na měniči Tronic 12V/230V 600W je potřeba vyměnit původní dvoupólovou zásuvku za klasickou s zemnícím kolíkem.Prosím o radu jak ji správně zapojit,nechat zem.kolík nezapojený - nebo ho propojit s jedním pólem výstupu.Předpokládám že se tam bude používat spotřebič s flexo šňůrou tak také se zástrčkou s zapojenou dutinkou (zdroj pro NTB) Děkuji, drakon.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

ČSN 33 2000-4-41, ed.2 napoví... Ale mám strach, že tak úplně neporadí :(

Záleží na tom v jakém prostředí se bude zařízení používat, jestli bude napájet jen jeden spotřebič nebo více spotřebičů.
Rozhodně bych nespojoval ochranný kolík uvnitř měniče s jedním z výstupních pracovních vodičů.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#3 Příspěvek od Eleman »

Vznikne tak vlastně něco jako izolovaná soustava. Takže kollík buď uzemnit, nebo nepřipojovat.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Uzemnit je nebezpečné , pokud okolí uzemněno není ! Dikce stejného potenciálu ....

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#5 Příspěvek od vladodyno »

Kašlem na nejaké normy. Skús sedliacky rozum. Výrobca tam dal zásuvku určitého typu. Ak ju vymeníš za inú (neoprávnený zásah do zariadenia) a niekoho to zabije, si zodpovedný Ty!

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#6 Příspěvek od weed_smoker »

Pokud na originále kolík nebyl a zemák tam není,nezapojuj ho,ale napiš to k tý zásuvce nebo vytiskni štítek a nalep ho tam.Pokud tam zemák byl,zapoj ho na obvyklý místo (obal a mínus od baterky).

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Původní dvoupólovou zásuvku nahradit "klasickou se zemnícím kolíkem" už čistě z principu nelze.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#8 Příspěvek od dj_rizek »

weed_smoker píše:Pokud tam zemák byl,zapoj ho na obvyklý místo (obal a mínus od baterky).
Tak to ani náhodou, stejně blbej nápad jsem měl u měniče taky a padla rána jako prase, pojistky KO ale bohužel měnič taky, naštěstí mi uznali reklamaci.
Nikdy nevíš jak to je uvnitř udělany.V mém případě došlo použitím staré prodlužovačky ke spojení kolíku s výstupem a na to menič ochranu už neměl,zkrat na výstupních svorkach jinak ustál ale zkrat výstupu s - polem baterky ne :lol:

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#9 Příspěvek od Hydrawerk »

drakon píše:nechat zem.kolík nezapojený
Ano a také bys měl kolík úplně odstranit.

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#10 Příspěvek od PLV »

Na měniči musíš použít zásuvku, která má stejné vlastnosti jako původní originální. V žádném případě nesmí být možnost do ní připojit vidlici s ochranným kontaktem a vodičem. Takže odstranění kolíku nic neřeší. :)
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#11 Příspěvek od PLV »

Překvapuje mně, kde jsi přišel k měniči se zásuvkou bez ochranného kolíku. Většina měničů, co se u nás prodává, má buď zásuvku s ochranným kolíkem, nebo zásuvku SCHUKO s ochrannými kontakty. Nebyla tam nakonec zásuvka SCHUKO? :)
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#12 Příspěvek od _luky_ »

Hodně měničů má na výstupu něco jako IT soustavu. Prakticky se dá naměřit 110V proti kostře na obou zdířkách. Proto je tam obvykle "placatá" zásuvka a dá se to používat jen se spotřebiči ve třídě II.
Vložit tam "kulatou" zásuvku s odstraněným nebo nezapojeným kolíkem je z principu blbě.

Pak jsou dražší měniče, které jsou skutečně izolované nebo mají N spojený z - polem baterie. Tam lze soustavu TN-C-S na výstupu měniče vyrobit.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#13 Příspěvek od weed_smoker »

dj_rizek píše:
weed_smoker píše:Pokud tam zemák byl,zapoj ho na obvyklý místo (obal a mínus od baterky).
Tak to ani náhodou, stejně blbej nápad jsem měl u měniče taky a padla rána jako prase, pojistky KO ale bohužel měnič taky, naštěstí mi uznali reklamaci.
Nikdy nevíš jak to je uvnitř udělany.V mém případě došlo použitím staré prodlužovačky ke spojení kolíku s výstupem a na to menič ochranu už neměl,zkrat na výstupních svorkach jinak ustál ale zkrat výstupu s - polem baterky ne :lol:
Co to bylo za měnič? Zatim všecky 12V,který jsem viděl a tak 80% těch 24V měly kostru spojenou s mínusem přívodu z baterky.Některý kolík měly,jiný ne.Pokud se něco stalo,urvalo to 10-30A nožovku v plusovym přívodu.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“