Z vodního mlýnu do žárovky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
KubiCZek88
Příspěvky: 17
Registrován: 28 pro 2015, 01:00

Z vodního mlýnu do žárovky

#1 Příspěvek od KubiCZek88 »

Zdravím přátelé elektriky =o)

Mám takový nápad a rád bych ho zrealizoval. Nápad je o tom, že chci postavit u řeky malý vodní mlýn a z něj napojit napájení na žárovku.

Má část, ze které budu mít radost a proč to chci dělat, je především stavba mlýnu.

Vás moc prosím, abyste mi poradili, co všechno budu potřebovat k tomu, abych od mlýna dokázal převést energii k žárovce. Třeba nějaké schéma, co budu potřebovat a který drát kam zapojit.

S elektrikou jsem pracoval velice vyjímečně a pouze základní údržba v domácnosti, teda nevím skoro nic a o tuto část žádám a prosím o radu Vás...

Předem děkuji
Kuba

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Jaký má ten vodní motor výkon?
A co máš za techniku k dispozici?
Z ničeho nic tady dokážeme poradit, jak ubastlit z něčeho něco, ale z ničeho něco, to končí marnými pokusy...

Uživatelský avatar
KubiCZek88
Příspěvky: 17
Registrován: 28 pro 2015, 01:00

#3 Příspěvek od KubiCZek88 »

Ta poslední věta je moc hezky řečená =o)

Asi tak, vodní mlýn bude podobného typu:

https://www.youtube.com/watch?v=invWnci9tkA

takže výkon? netuším. Jde mi vlastně o to, jestli je ve elektrotechnice možné, aby mlýn dával třeba kolísavé napětí (nebo proud? fakt netuším) v rozmezí např. od 10 do 15 a mohl jsem tak žárovce dávat stálých 8. Kam by se tedy ztrácelo oněch 2-7, to nevím zda je nějak možné.

Žádné součástky nemám, což není problém, seženu cokoliv...

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Vodní mlýn slouží hlavně k mletí mouky, je to větší stavba, kam se musí vejít všechny ty mechanismy co jsou k tomu potřeba. Ty asi chceš u potoka vodní kolo, asi na spodní vodu, abys nemusel stavět nějaké hráze na které bys potřeboval spoustu povolení. Pokud jen chceš předvést dětičkám, jak se vyrábí elektřina z vody, matně si vzpomínám, že v příčurkách pro pionýry kutily bývaly různé návody jak postavit vodní kolo, tím pohánět dynamo z jízdního kola a k tomu připojit žárovičku.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
KubiCZek88
Příspěvky: 17
Registrován: 28 pro 2015, 01:00

#5 Příspěvek od KubiCZek88 »

Yarda1 píše:Vodní mlýn slouží hlavně k mletí mouky, je to větší stavba, kam se musí vejít všechny ty mechanismy co jsou k tomu potřeba. Ty asi chceš u potoka vodní kolo, asi na spodní vodu, abys nemusel stavět nějaké hráze na které bys potřeboval spoustu povolení. Pokud jen chceš předvést dětičkám, jak se vyrábí elektřina z vody, matně si vzpomínám, že v příčurkách pro pionýry kutily bývaly různé návody jak postavit vodní kolo, tím pohánět dynamo z jízdního kola a k tomu připojit žárovičku.
Vodní kolo, moje chyba v názvu, díky. A ano, máš pravdu, chci nějaké takové malé kolo, které dokáže přes tedy patrně dynamo napájet žárovku...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Jakýkoliv pomaluběžný motor na 12V, co má stator z magnetama, tak Ti vyrobí elektřinu, když jej roztočíš. Motorek z inkoustové tiskárny je pěkný "demonstrační zdroj" elektřiny. Dynamo z kola (je to alternátorek), krokový motorky na vyšší napětí - ty už generují elektřinu při pootáčení.. Použitím LED nemusíš vyrábět moc elektřiny.
Pokud bys použil kvalitnější pohon, tak autoalternátor s regulátorem a baterií a máš slušnou elektrárničku na 12V - legislativu nutnou k povolení větší vodní stavby nechám na Tobě. Zato když do vodního toku hodíš trubku s vrtulí,nebo na břeh dáš stojánek s vodním kolem tak je pak můžeš zase vytáhnout, když dojde na lámání chleba - nějak chtěls zabavit děcka, ne? :-)
http://mve.energetika.cz/sikovneruce/uv ... neruce.htm
když se tím odkazem proklikáš, tak se víc dozvíš. Přeju hodně zdaru.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Pokud ted jde jen o vodní kolo (mimochodem jeho účinnost není proti jiným vodním motorům nijak oslnivá, ale zase mu stačí zúžit pod něj část vodoteče nebo celý, netřeba hrází, náhonů, savek a dalších pomocných staveb a materiálu).

Na "dynamo" z jízdního kola, aby dávalo ty 3 W výkonu při 6 V, na které je nejčastěji dimenzované, potřebuješ mechanický výkon kolem 30 W, raději více, přeměna mechanické energie na elektrickou probíhá s dost mizernou účinností.

Pozor na jednu věc: ono se tomu říká dynamo, ale jde o zdroj střídavého napětí a proudu, tedy vlastně o alternátor. Čili, budeš-li potřebovat napětí na výstupu stejnosměrné, budeš ho muset usměrnit. A nejléoe vyfiltrovat pořádnou kapacitou. Ale pak budeš moci na to připojit třeba sestupný měnič do auta se stabilizovaným USB výstupem 5 V, jen nedá víc, než asi 0,5 A.
K tomu nestabilizovanému výstupu lze připojit i svítidlo z LEDek, s nimi už si posvítíš slušně. Navíc to svícení představuje stabilní odběr, takže normálně stabilní průtok způsobí rovnoměrné svícení.

To "dynamo" bývalo optimalizované pro rychlosti od 1 m/s nahoru. Při menších otáčkách dávalo úměrně menší napětí, při vyšších už zapracoval vnitřní odpor a indukčnost vinutí, takže odebíraný proud si napětí ustabilizoval do značné míry sám.
Při obvodu kontaktního pastorku cca 5 cm to znamená otáčky na hřídeli nejméně 50/s, to je 3000 otáček za minutu, přitom napětí má frekvenci 50 Hz, 100 Hz, 200 Hz 300 Hz nebo 400 Hz, to záleží na počtu pólů magnetu uvnitř. Vyšší frekvence se snadněji filtruje za usměrňovačem, příliš vysoká frekvence ale zhoršuje zatěžovací charakteristiku, protože s rostoucími otáčkami, tedy i frekvencí, indukčnost vinutí omezuje maximální proud, který lze při stejném napětí odebírat.


Čili vodní kolo musí utáhnout přes převod do rychla výkon aspoň těch 40 W (rezerva se hodí), převodový poměr záleží na rychlosti vodního toku a účinnosti vodního kola, potažmo i na jeho otáčkách při zátěži.
Pokud máš možnost zvednout hladinu nějakou hrází a nechat vodu tahat za lopatky nejen vodorovně, ale i dopadat na ně shora (jako v tom videu), účinnost se o něco zvedne.
Když už ale budeš mít nějaký rozdíl hladin, který by stál za to, byl by čas zabývat se nějakým účinnějším vodním motorem, než mlýnkem.

Jestli ale jde jen o to, rozsvítit pár LEDek, stačí opravdu jen motorek z nějaké hračky použitý jako dynamko. Ten odkaz od Artabana je opravdu výživný.
Začni tím a, kdybys přece jen měl příležitost a chuť jít do vyšších výkonů, podívej se na vodní motory.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Já bych řekl, že na to jdete zcela špatně. Nejdříve bych si přečetl příslušnej vodohospodářskej, energetickej a stavební zákon a zamyslel se, zda jdou splnit jeho podmímky a pak bych teprve přemejšlel nad dalším. Flastry za černou stavbu, nepovolenou energetickou výrobu a pod jsou celkem značný. Kdysi byla nějaká výkonová vyjímka, do který to šlo bez velkých povolení ale prý už neplatí. Když si to uděláš načerno, zcela určitě tě nějakej rybář rád napráská.
Můj strýc vlastní ve Smidarech mlýn s Franciskou kolem 8 koní a když ho chtěl před cca 20 lety zprovoznit tak to vzdal, hlavně kvůli Povodí Labe, Životnímu prostředí a rybářům, kteří to vpodstatě znemožnili realizovat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
KubiCZek88
Příspěvky: 17
Registrován: 28 pro 2015, 01:00

#9 Příspěvek od KubiCZek88 »

Všem moc děkuji za rady, z tohohle už se dá stavět =o)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Celeron: proto jsem psal o legislativě. Malá hračka, co jde odstranit odnesenim, tak to bych zas tak nehrotil.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když už chceš mít radost, tak proč nevyzkoušet nový český patent (majitelé se určitě nebudou zlobit): https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cesky ... 590604f2e/

Můžeš hledat i "Sedláčkova odvalovací turbína". Nebo kliknout na http://mve.energetika.cz/jineturbiny/setur.htm
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#12 Příspěvek od Radim »

Mně tam chybí, pro ty Ledky i třeba pro žárovku, nějaká stabilizace. Pokud nechceš těch LEDek nebo žárovek nakoupit "kyblík" a jen měnit spálené, když bude mít zdroj příliš velký výkon....
Nebo aspoň nějakou regulaci nějakým výkonovým reostatem či aspoň dobrým drátovým potenciometrem.
Na nějaké zkoušení a ukázku to ani tak být nemusí, pokud jsi připraven spálené hned měnit za nové.
Ale na trvalý provoz, hlavně pokud tím chceš něco funkčně osvětlit, je to nutné. Dělá se to tak, že se zdroj elektřiny mírně předimenzuje a před spotřebič - osvětlení se předřadí elektronická regulace. V rozsahu toho předimenzování to potom svítí stejně - optimálně, ať už je vody a proudu nadbytek nebo nějaký menší nedostatek.
Konkrétní provedení a dimenzování stabilizace potom záleží na použitém generátoru elektřiny i na svítidlech.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“