Grundig Video 2000, rozsypané konektory

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

Grundig Video 2000, rozsypané konektory

#1 Příspěvek od radioelectrum »

Při opravách historických videorekordérů systému video 2000 (2X4) od firmy GRUNDIG z 80tých let přede mnou stojí problém s konektory. Protikus je tištěný spoj a plochý vodič je do nich nejspíše nalisován. Vždy se odlomí plast co je naproti pinům a to většinou po celé délce. Zkusil jsem je slepit sekundovým lepidlem a spájet trafopájkou, ale přesto se rozpadnou v původním lomu. "opásání" drátkem trochu pomůže ale není to 100% spolehlivé. Vytvořit kolem nich nějaký prstenec by s tenounkého plíšku neměl tu sílu a s tlustšího by překážel vedlejšímu konektoru. Máte někdo zkušenosti s jejich opravami.
Přílohy
IMG_0567.jpg
(160.61 KiB) Staženo 245 x

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jova1 »

Zkušenosti nemám, ale asi bych to řešil přilepením zpevňujícího pásku na celou plochu konektoru, např. cuprexitem. Pokud by se z boku na každé straně ještě vybrousila drážka pro drátek, ty pásky se daly z obou stran a ten drátek se přiletoval, tak by to mohlo být docela pevné.
Přílohy
img_0567_660.jpg
(153.36 KiB) Staženo 247 x
Naposledy upravil(a) jova1 dne 02 zář 2016, 08:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#3 Příspěvek od Harry.pa »

Zdravím všechny,
mně se v takovým případě osvědčilo ovinout konektor tenkou "silonovou" nití a toto pak impregnovat epoxydem. Na jednu vrstvu niti by snad prostor mohl být. Pokud to trochu utahuješ, zůstane to předepnutý a drží. Důležitá je pružnost niti. Podobným způsobem se dá v nouzi "umotat" i krytka na různé konektory typu JACK, např. napájecí konektor na notebook. Kupodivu to ani nevypadá špatně a tato provizorka vydrží dýl, než originál.

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#4 Příspěvek od zvaty »

Co smrstovaci buzirka.....

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od radioelectrum »

s tou smršťovačkou mne na to navedl kamarád, ale nevím jakou má pevnost. Máte s tím nějakou zkušenost, třeba s jinými konektory ?

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#6 Příspěvek od Charos »

Smršťovačka s lepidlem bude lepší, ale je trochu dražší a tlustší (třeba 1,5mm na tento průměr)

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od radioelectrum »

1,5mm mezi konektory není, sotva se tam vleze ranžír včetně bužírky. viz foto.

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#8 Příspěvek od zvaty »

Buzirka bude k tomuto dostatecne pevna.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#9 Příspěvek od starecd »

Přesně tak, měl jsem zalepený stejný konektor z CD ROMky Lepoxem, ale je tam celkem velký tlak. Nyní jsem ho opravil kouskem plastu silnějšího asi o 0,2mm(původní byl moc tenký a křehký), přilepil vteřiňákem na plasty a použil přes konektor pásek smršťovačky. Opatrně nahřál a drží to. Nebo mrni jestli se nedá sehnat comax konektor, ale mě ROMka nefungovala, neměla dostatečný přítlak na piny.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=64008

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od Kremik »

Tohle video mám, a taky má popraskané konektory. Kdysi jsem to oblepil isolepou, drželo to, ale ne na věky. Teď už u mě jenom leží. Kdybych ho chtěl někdy rozjet, tyhle konektory bych určitě neopravoval ale vyměnil za nějaké rozumnější. Vodiče jsou do nich jen nastrkány, a často i ony vůči tomu kontaktu mají blbý dotek. Prostě konektor úplně na nic. Vzhledem k tomu, že těch konektorů je tam hafo, budeš pořád dokola řešit jen problémy ale ne koukat. Když už náhodou pojede - pohneš s ním, a zase tě překvapí nějakou závadou.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#11 Příspěvek od starecd »

Taky nevím, proč použili tyhle nespolehlivé a špatně opravitelné konektory. Stočko konektory jsou oproti nim zlaté a snadno opravitelné.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od radioelectrum »

vyzkouším asi tu smršťovací bužírku a uvidím.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od radioelectrum »

Tak ta smršťovačka funguje. Má docela velkou sílu a na tento typ konektorů je vyhovující. Te´d mne už jen čeká se pustit do oprav těchto videí.

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “