Zesilovač 2x50W

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Skalla
Příspěvky: 30
Registrován: 02 zář 2016, 02:00

Zesilovač 2x50W

#1 Příspěvek od Skalla »

Dobrý den,
Vybral jsem si na maturitní projekt zesilovač 2x50W, ale jelikož náš učitel na odborném výcviku nás není schopný pořádně naučit ani sériové zapojení tak ani nevím jak bych měl vlastně začít.
Mohli by jste mi poradit co všechno by měl takový zesilovač obsahovat a jak by bylo možné ho sestavit, do přibližně cenového rozpětí 7-8 tisíc?

Děkuji za případné rady a odpovědi.
Hezký den

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#2 Příspěvek od Wolfik »

najít si nějaké ověřené zapojení a postavit to podle toho

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Yarda1 »

Co už jsi postavil? IMHO si chceš zvolit něco co přesahuje tvé možnosti. Já bych začal tím, že bych se seznámil s tím co vypracovali studenti z předchozích ročníků.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Skalla
Příspěvky: 30
Registrován: 02 zář 2016, 02:00

#4 Příspěvek od Skalla »

Postavil?? Kromě testovacích kusů ve škole na známky jsem si doma vyhrával s elektro stavebnici, spíše jsem zdatný v silnoproudu ale ten u nás není dostupný na maturitním oboru, takže jsem šel na slaboproud. Právě že studenti z předchozích ročníků stavěli třeba zesilovače 2x100W, autonabíječky, které jim ve většině případů nefungovaly,a třeba i barevnou hudbu, a uvažoval jsem o tom a tohle se mi zdálo jako vhodná možnost.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#5 Příspěvek od jirkati »

Tyhle stránky máš prostudované?
http://danyk.cz/schem/98

Uživatelský avatar
Skalla
Příspěvky: 30
Registrován: 02 zář 2016, 02:00

#6 Příspěvek od Skalla »

Nemám ale díky za tip zkusím prostudovat :)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Jestli chces jit cestou nejmensiho odporu, vem treba TDA7492 nebo nejaky podobny obvod pracujici v tride D. Je k tomu jen par externich soucastek, zadne slozite nastavovani apod. Pokud nesesmolis nejakou chybu v zapojeni, musi to fungovat na prvni zapojeni. Mrkni na datasheet, je tam vsechno pekne popsano, referencni design desky apod... A mas to za odpoledne hotove.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#8 Příspěvek od PeteBurns »

Idealne je pozriet kusok vedla, na Samponkove vytvory, a postavit nieco z toho - ak dokazes to, tak potom uz dokazes vsetko :D A uplne najidealnejsie je ist na to jeho stylom - ako zapojenie, tak schema - nikto ti do toho nebude moct nic povedat, lebo sa v tom ani diva svina nevyzna :lol:

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#9 Příspěvek od Wolfik »

pokud ti chybí základy elektroniky, tak doporučuju ve volných chvílích pročítat sérii knih Poznáváme elektroniku od Maliny...určto to máte ve školní knihovně nebo mětské, případně se to dá ukradnout někde na netu v pdf.

Je tam dost věcí polopaticky vysvětlený...ne tak jak to vyučuje většina středoškolských učitelů :roll:

Uživatelský avatar
Skalla
Příspěvky: 30
Registrován: 02 zář 2016, 02:00

#10 Příspěvek od Skalla »

PeteBurns :D PRoblém je že v tom jeho zapojení se nevyznám ani já sám :D
Ale díky

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od FHonza »

Malinu 1. - 7. mám v pdf, případně napiš SZ

Uživatelský avatar
Skalla
Příspěvky: 30
Registrován: 02 zář 2016, 02:00

#12 Příspěvek od Skalla »

FHonza Mohl by jsi mi to prosim přeposlat na email??
lakais@seznam.cz
děkuji

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Každopádně, aby byl zesilovač zesilovačem, musíš uvažovat i o něčem takovým, jako je:
- napájecí zdroj = musí dodat odpovídající proud ve všech napěťovejch hladinách uvažovanýho zesilovacího zapojení, měl by mít ochranu proti nadproudu na primární (230V AC) i sekundární straně;
- nějaká skříň nebo krabice, která to všechno do sebe ukryje a zabrání v nežádoucím dotyku na případný části pod životu nebezpečným napětím;
- trochu "dýzajnu" na tvar, barvu a rozmístění všech ovládacích prvků (přepínače vstupu(ů), konektory pro vstup i výstup signálu(ů), knoflíky resp. hmatníky pro ovládání funkcí;
- komplex ochran, zahrnující v sobě třeba soft-start neboli zařízení chránící síť před nárazovým odběrem přímo připojenýho zdroje (lidsky řečeno, aby zesík při každým zapnutí nevyrazil pojistky v celým baráku), dál ochranu reproduktorů před poruchou koncovýho stupně (= ochrana před stejnosměrným napětím na výstupu) a taky třeba obvod zpožděnýho připojování a okamžitýho odpojování zátěže = ochrana reprosoustav i sluchu před křápancem při každým zapnutí i vypnutí;
- samotnej zesilovač s výkonem podle výběru plus případnej korekční předzesilovač (neboli všecko takový to "štelování" basů, středů, vejšek, hlasitosti a vyvážení)
- případný další předzesilovače pro vstupní signály nedosahující vstupní úrovně pro označení "LINE" = všecky možný druhy mikrofonů, gramofonový přenosky, nějaký snímače k nástrojům atp.

A návrhovej postup začni od účelu, k jakýmu takovej zes budeš chtít využívat - bude to na doma, nebo na nějakou párty, nebo na muzicírování k nástroji? Podle toho si vybereš výstupní výkon, počet kanálů, počet vstupů a jejich druh - a pak podle výběru budeš postupně přiřazovat jednotlivý části zapojení. Ve finále k těm všem částem musíš navrhnout i napájecí zdroj a po rozvržení součástek na desky s plošnýma spojema i nějakou tu škatuli - nebo jen rozvrhnout rozmístění desek uvnitř už hotový koupený "bedny". Na rovinu ti řeknu, že budeš mít minimálně na půl roku co dělat, aby výsledek k něčemu byl a stál za tu práci .
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Skalla
Příspěvky: 30
Registrován: 02 zář 2016, 02:00

#14 Příspěvek od Skalla »

Díky moc za rady, EKKAR a myslím že jenom toho půl roku mi zabere studování pojmů co jsi zde napsal, protože se považuji za termínového lajka, ale budu na tom dělat pokaždé když bude čas :)

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od FHonza »

Malina poslán přes úschovnu ~270MB

Odpovědět

Zpět na „Poradna“