Napětí při nabijení

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
paycz
Příspěvky: 282
Registrován: 13 říj 2014, 02:00

Napětí při nabijení

#1 Příspěvek od paycz »

Ahoj, potřeboval bych vědět jak se mění napětí při nabijení baterie jestli měřené napětí bude odpovídat nabijecímu napětí nebo napětí na baterie popřípadě jak se mění napětí v realném čase.. budu rád za každé poznatky

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

např.
Přílohy
aku nap.JPG
(83.16 KiB) Staženo 235 x

Uživatelský avatar
paycz
Příspěvky: 282
Registrován: 13 říj 2014, 02:00

#3 Příspěvek od paycz »

BOBOBO píše:např.
díval jsem se na http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... t=balancer a bylo tam schéma s TL431 které bylo nastaveno na napětí 4.2V z toho jsem usoudil že napětí pří nabijení je rovno +- aktualnímu napětí na baterii

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Nějak mě v dotazu uniklo o jaké baterii se tady diskutuje...
NiCd nebo NiMH článek má nějaké napětí...
Jiné má při nabíjení alkalický (někdy označovaná jako RAM) článek
Úplně jiné napětí má článek "olověný"...
LiOn a podobné technologie je ještě úplně jinde...

A u některých článků se ještě mírně mění napětí podle teploty nebo podle toho, jestli je to "cyklické" nabíjení, nebo zálohovací (StandBy) režim

Uživatelský avatar
paycz
Příspěvky: 282
Registrován: 13 říj 2014, 02:00

#5 Příspěvek od paycz »

tak třeba li-ion nebo li-poly

P.S nakonec jsem si baterii změřil při nabijení mobilu a zjistil jsem že napětí při nabijení se liší o cca 1 desetinu ......

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

To jsou dotazy. Vzpoměl jsem si na naši totalitní úču, vždycky řvala "odpovídejte celou větou"!! Tak tedy, k poslednímu příspěvku, napětí se liší o desetinu čeho? při měření čeho a od čeho se liší? Li-ionky se nabíjí nabíječem s pevným výstupním napětí a omezeným proudem. Za kontroly času a teploty článku!! Napětí nabíječe se uvádí podle různých zdrojů na cca 4,1V. To je konečné napětí nabitého článku. Jmenovité je 3,7V.
..to bude jen ňákej odpůrek

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#7 Příspěvek od Kremik »

No, je to trošku nesrozumitelně položený dotaz. Nabíjecí napětí je napětí na svorkách baterie v okamžiku, kdy se baterie právě nabíjí. Samozřejmě se mění dle stupně nabití článku, teplotě, stavu baterie, velikosti nab. proudu, atd. Není o jednu desetinku menší ani větší, je prostě takové, jako právě je. Tazatel zřejmě změřil úbytek napětí na konektoru nebo něco podobného. Řekl bych, že sám nemá jasno v tom, co vlastně chce vědět.
Ale abych jenom neteoretizoval. Když vybiješ lionku na 3V a pak ji budeš nabíjet, její nabíjecí napětí se bude pohybovat od 3V do 4,2V. Pak je ještě vybíjecí napětí, které je vždy o něco nižší než napětí naprázdno, které baterka má, když z ní nic neodebíráš.
Teď už se snad můžeme dostat k původnímu dotazu.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#8 Příspěvek od MetalGod »

Některý Li-Ionky maj jmenovitý napětí 3.7V, některý jen 3.6V. Od toho se odvíjí maximální napětí při nabíjení, tak bacha na to.
Pokud to s nabíjením myslíš vážnějc, přidal bych tam regulátor proudu podle teploty baterie, kde si nastavíš dejme tomu 40°C a regulátor zajistí, aby vlivem jejího nabíjení nedošlo k překročení definovaný teploty, čímž sice v hicech prodloužíš dobu nabíjení, ale zároveň prodloužíš životnost baterie a taky její bezpečnost (když se jó přehřeje, může křápnout). Krom toho to bude limitovat proud při případným přebíjení.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „Teorie“