Spínaný zdroj 14V 25A stavba - rada

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

Spínaný zdroj 14V 25A stavba - rada

#1 Příspěvek od kentan »

Dobrý den, potřeboval bych zkusit postavit zdroj 11 až 15V 300W. S co nejjednodušším zapojením. Výstupní napětí může kolísat mezi 11-15 volty. Nemusí mít ani protizkratovou ochranu. Je to do modelářské nabíječky, kde elektronika je dimenzovaná na 300W výkonu z autobaterie (externě). Ale vnitřní síťový zdroj je pouze 90W(při napájení ze sítě se výkon automaticky omezí.
Ale k dotazu, mohu teoreticky použít součásky z 300W pc zdroje? Stím, že bych zrušil odbočky ze sekundáru trafa a 12V sekundár posílil silnějším vodičem při zachování počtu závitů? A silovou primární a sekundární část okopíroval? Stím, že se musím vejít do rozměrů délka 16cm, sířka 6cm, výška 3,5cm. Lze to, nebo je to nesmysl? Za případné schéma bych byl moc vděčnej. Díky

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

S takovejma rozměrama těžko, Anežko. Pokud seženeš PC (nebo jinej spínanej) zdroj, co na 12V větvi dokáže alespoň 25A dát, dá se upravit tak, aby byl regulovatelnej.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#3 Příspěvek od frpr666 »

Proč stavět něco, co již existuje a prodává se velice levně. PC zdroj by měl splnit tvé potřeby.
DC/DC 300W 230V/12V do rozměrů: délka 16cm, sířka 6cm, výška 3,5cm v DIY podmínkách pravděpodobně ne.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Ani v DYI (česky: udělej si sám), ani průmyslově. I kdyby to mělo účinnost 95%, stejně musíš 15W ztrátovýho tepla spolehlivě uchladit, a to i v hicech, na což nutně potřebuješ ne zrovna malej větrák (leda bys to udělal z mědi, echt vodotěsný a chladil to ponořený ve vaně, nejspíš s nuceným průtokem vody).

P. S.: 14×25=350, ne 300; při účinnosti zdroje 85% je potřeba při plný zátěži příkon 412W, při 90% "jen" 389W, tzn. že ten horší bude topit 62W, ten lepší 39W. A navíc není dobrý jet až na doraz kapacity zdroje.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

#5 Příspěvek od kentan »

Škoda, ale díky. Jinak stačí 300W, těch 25A jsem počítal právě s rezervou aby nešel nadoraz. Původní zdroj je 90W a skoro vůbec nehřeje (jsou tam ventilátorky). Zkusím zjistit jaký výkon navíc se v té škatuly ještě uchladí. podle toho teda určit výkon zdroje.

Uživatelský avatar
AlanCox
Příspěvky: 9
Registrován: 11 zář 2016, 02:00

#6 Příspěvek od AlanCox »

Řekl bych, že hodně účinnosti a ztrátového tepla se ztrácí na přesné stabilizaci výstupního napětí, kterou on nepotřebuje.

Zrovna fakt, že výstupní napětí může kolísat mezi 11V a 15V by se dal kreativně využít k rapidnímu poklesu ztrátového tepla - pokud by si s tím chtěl někdo trochu hrát.

Teoreticky by vlastně (u lineárního zdroje) stačilo i trafo s několika odbočkami - a trochu elektroniky pro automatické přepínání.

Ale do této velikosti by bylo třeba spínaný zdroj, který by se dal také zoptimalizovat a hodně zvýšit jeho účinnost při nepotřebě přesné stabilizace.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#7 Příspěvek od MetalGod »

Ale prdlajz, tohle není MAA723, ani 78xx, tohle běží v režimu zapnuto/vypnuto. Spousta energie se vyzáří na PTC, tlumivkách, trafech a polovodičích, protože se zrovna nechovaj jak ideální vodič, stejně tak tam docela slušnou roli hraje rychlost součástek, kdy jim sice kraťoučkou, ale i tak znatelnou dobu trvá, než se ze stavu nevodivýho do plně vodivýho (a naopak) dostanou, přičemž po tu dobu je jejich provoz neefektivní.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
AlanCox
Příspěvky: 9
Registrován: 11 zář 2016, 02:00

#8 Příspěvek od AlanCox »

"Ale prdlajz, tohle není MAA723, ani 78xx, tohle běží v režimu zapnuto/vypnuto. Spousta energie se vyzáří na PTC, tlumivkách, trafech a polovodičích, protože se zrovna nechovaj jak ideální vodič."

A právě proto jsem napsal obě varianty - jak lineární, tak spínanou. Chápu, že je jednoušší přečíst si rovnou první dvě slova a už reagovat ...

Ať uděláte zdroj jakéhokoli principu, tak vždy platí - alespoň dokud platí fyzikální zákony - že čím nižší požadavky na výstupní napětí máte, tím lze zdroj udělat účinněji, jednodušeji a tedy s menším ztrátovým teplotem - oproti požadavku na stabilizované přesnější napětí (jaký je třeba v PC zdroji). Samozřejmě i to má svůj limit a nejde to donekonečna.

Závěr: Nemám dále pražádnou a ani tu nejmenší chuť jakkoli dále reagovat na odpovědi těch, co neumí přečíst a pochopit psaný text.
Naposledy upravil(a) AlanCox dne 13 zář 2016, 02:04, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#9 Příspěvek od MetalGod »

Jenže u nich se míra stabilizace v širokým rozsahu projevuje na účinnosti jen nepatrně, o to jde. Tam není problém změnit poměr mezi pulzem a šířkou.

Když se to vezme kolem a kolem, stačil by obyčejnej dostatečně tvrdej zdroj trafo + usměrňovač (tady bych zvolil dvojitej sekundár se společným středem a 2 diody, než použití můstku) + filtrací, bez stabilizace.
Jenže takovej zdroj má holt nižší účinnost, ale hlavně je těžkej.

P. S.: "Nemám dále pražádnou a ani tu nejmenší chuť" - neříkaj Ti primadóna? :D
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

kentan píše:Škoda, ale díky. Jinak stačí 300W, těch 25A jsem počítal právě s rezervou aby nešel nadoraz. Původní zdroj je 90W a skoro vůbec nehřeje (jsou tam ventilátorky). Zkusím zjistit jaký výkon navíc se v té škatuly ještě uchladí. podle toho teda určit výkon zdroje.
Nevěš hlavu, jestli máš prachy, tak koukni na produkci Vicorpower. Ty jejich zdroje/konvertory znám od roku 1992 a tenkrát jsem na to čuměl jak puk. Placka rozměru 95 x 35 x 10 mm má DC výstup s regulací napětí 12V/33A (cca 400W) při vstupním DC napětí 200-400V. Jen musíš připojit na vstup gréc na 230V a filtrační elektrolyt. Má to všechny možný tepelný, nadproudý a přepěťový pojistky a bariéru vstup výstup 4000V. Kdysi se osazovaly do zařízení, kde jely neustále poblíž maximálního proudu a z několika stovek kusů za 2 roky, co jsem s nima měl dočinění nikdy žádnej neodešel.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#11 Příspěvek od MetalGod »

Myslíš tohle? To vypadá hodně slušně 8-)
Akorát nevím, jestli bude Kentan ochotnej vypláznout > $240.00 (5772kč).
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Nakadah »

Doma mám "tohle" http://www.hadex.cz/g591a-zdroj-12v350w ... 012-jyins/ akorát ve verzi 15V. Už asi tak 6 let, koupeno tehdy z EBAYe za něco kolem 800Kč i s dopravou. Napájím s tím model. nabíječky co mám.

Pochybuju že to doma uděláš levněji. Ale třeba to dáš, chvilku to bude fungovat, pak to shoří a vezme to sebou i nabíječku. Pak si budeš moct koupit nový zdroj i nabíječku. Já bych do toho třeba nešel, ale někomu se tahle cesta líbí.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Celeron píše:Nevěš hlavu, jestli máš prachy, tak koukni na produkci Vicorpower.
Taky umí šlápnout vedle, a to je pak radost to opravovat. K čemu je všechno bohatě dimenzovaný, když to klekne na poddimenzování prokovů... 8-)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Ty moduly od vicorpower pouzivam taky, kdysi jsem jich koupil hromadu na aukru po pajde. Daji se obcas levne poridit na ebay. Z pc zdroje pouziju jen krabici s vetrakem, z desky rychle flexou sundam vsechny soucastky krome usmernovace, pripojim modul a zdroj s parametry nesrovnatelnymi s puvodnim je na svete.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#15 Příspěvek od dred »

V robote mi fičia takéto zdroje v lokomotívach...v pohode 14V / 20-30A, len trafo a tlmivka sú dosť veľké...
Přílohy
menič s popisom.jpg
(34.32 KiB) Staženo 180 x

Odpovědět

Zpět na „Teorie“