B116 a ZK140

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kosmit
Příspěvky: 134
Registrován: 26 zář 2006, 02:00
Bydliště: Praha - Řepy

B116 a ZK140

#1 Příspěvek od kosmit »

Zdravím, dovoluji si požádat o nasměrování k opravám
1/ B116 po odvinutí cca 20 min pásku se začíná zastavovat, vypne jak po vyběhnutí pásku (vertikální poloha, horizontální jsem nezkoušel ani ji nemíním používat)
2/ ZK140 potřebuje zvětšit tah pravého unašeče
Předem díky

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

ZK140 má váhově závislou třecí spojku: pravý unašeč leží na kotouči poháněném od setrvačníku řemínkem. Vyčisti obložení a zkontroluj, jestli neklouže řemínek po setrvačníku, hnací kotouč se musí při funkci PLAY (Aufn/Wiedergabe) točit vždy rychleji, než unašeč.
V B116 odchází třecí přivíjecí spojka, nastavuje se kompromisně tak, aby na prázdnou cívku nevytahovala pásek zpod přítlačné kladky, ale spolehlivě navíjela ještě plnou cívku. To je poměrně velký rozsah momentů i rozdílů rychlostí, které si musí odklouzat. Váhově závislou spojku kvůli svislé poloze nejde použít a nic moc sofistikovanějšího ta mechanika nemá.
Pravděpodobně tam máš už centrální spojku rozpínanou prohnutou kulisou, která odtahuje hnací kotouč, když je třeba spojku vyřadit, takže rozebrat a vyčistit filc, případně vyměnit i řemínek, jestli klouže.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#3 Příspěvek od elektrosvit »

Pokud si dobře vzpomínám, tak u Unitry byly v hnacím kotouči unášeče tři třecí elementy, snad filcové. Zkontroluj, jestli nejsou vypadnuté. Pokud jsou nadměrně opotřebené, tak je otoč, aby zabíraly neopotřebovanou plochou. Styková plocha unášeče musí být čistá, zbavená mastnoty. Celá sestava unášeče se ve výkyvném rameni musí otáčet (při sundaném řemínku) zlehka. Vytahaný řemínek může být rovněž příčinou, jak píše Hill. Snad jsem na nic nezapomněl, už je to dlouho, co jsem měl Unitru rozdělanou. :wink:

Uživatelský avatar
kosmit
Příspěvky: 134
Registrován: 26 zář 2006, 02:00
Bydliště: Praha - Řepy

#4 Příspěvek od kosmit »

Konečně jsem se dostal alespoň k ZK 140. Problém vyřešen. Zatuhlé počitadlo (ani jsem si nevšiml, že se neotáčí :oops: ) a náhon přibržďoval unašeč. Odvíjení i počitadlo OK. Ještě mě čeká ta B116.

Uživatelský avatar
HieronymusBosch
Příspěvky: 11
Registrován: 19 led 2020, 01:00

#5 Příspěvek od HieronymusBosch »

Všechny zdravím a ptám se - může mi někdo poslat foto nebo odkaz na obrázky jak přesně vypadá ta přivíjecí spojka? B116 se mi při reprodukci zastavuje, resp. mi jej zastavuje pojistka přivíjecí spojky v páskové dráze.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

fotka 04 hned nad hromádkou těch pružinek
fotka 03 vlevo od nažloutlých filcových kroužků
fotka 02 vpravo od unašeče
fotka 01 nad příponou .cz
Přílohy
dily01.jpg
dily02.jpg
dily03.jpg
dily04.jpg

Uživatelský avatar
HieronymusBosch
Příspěvky: 11
Registrován: 19 led 2020, 01:00

#7 Příspěvek od HieronymusBosch »

Aha, moc děkuji za příspěvek, teď ještě jak sejmu a rozeberu pravý unašeč? Mám obavy abych jej nepoškodil špatným postupem demontáže.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“