Vf generátor - čítač místo stupnice

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

Vf generátor - čítač místo stupnice

#1 Příspěvek od Milan »

Udělal jsem si jen tak pro radost trochu ošizenou tranzistorovou verzi BM368 0,1 - 30 MHz s důrazem na omezení průniku signálů vyzařováním z bedny a po síti - viz obrázek 3.
Namísto stupnice jsem použil čínskou stavebnici čítače za asi 140 Kč - viz obrázek 2 .Dokumentace k tomu žádná, zapojení procesoru s displejem jsem našel ,zbytek dokreslen dle prázdné desky - viz obrázek 1 ,kdyby se to někomu hodilo .Z něj je vidět, že Colpits připravený jako zkoušeč krystalů je třeba pro vyšší frekvence neosazovat,neboť kapacitně výrazně zatěžuje vstup procesoru a výrazně snižuje zpracovávané pásmo. Nutno říci,osazeny dvě desky čítače - fungovalo na první zapojení . Snad bych doporučil neosazovat zásuvku ext.napájení a letovat dráty, je to vaklkontakt a přerušuje kus mínusu.

A nyní dotaz - procesor 16F628A má deklarovánu vlastnost vstupu RA4 jako Schmittův KO s okénkem 1 a 4V při napájení 5V . Platí to ale i v případě,kdy
je pin použit pro interní předděličku jako v tomto případě ? Moc se mi to z pokusů s úrovní signálu na 30 MHz nezdá. Díky za objasnění ,ví-li někdo .
[/img]
Přílohy
tač 50 MHz 001.jpg
(98.09 KiB) Staženo 443 x
Deska čítače.jpg
(100.1 KiB) Staženo 181 x
P9150678.JPG
(99.61 KiB) Staženo 153 x

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Podle datasheetu je tam SKO zadrátovaný hned na vstupu, když jej použiješ jako vstup. Předdělička se nepřipojuje přímo na pin.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Milan »

Ano, z obrázku zapojení hw pinů v katalog.listu by to mělo jako SKO fungovat, ale první desku čítače jsem osadil včetně těch kondů okolo oscilátoru pro zkoušení krystalu, ale tak od 22 MHz nahoru mi to blblo v porovnání s údajem na BM526 i při úrovni signálu cca 4Vp . Níže to sedí
s BM526 na těch 5 míst ( mimochodem,trimr 50 pF na doladění oscilátoru
20MHz a tím i ukazované frekvence je tam na nic, v jeho rozsahu cca 15 - 50 pF se to nehne ani na pátém místě ) .
Když jsem před to přidal SKO HC14 ,fungovalo to již bezvadně až někam
k 45 MHz - víc jsem nezkoušel. Jak v Čechách zvykem,až v této chvíli jsem začal koukat do katalog.listu procesoru
:D a napadlo mě ,že ten tranzistor oscilátoru pro zkoušení krystalů využiji
jako zesilovač/tvarovač bez toho HC14,když je uvnitř. Přeskrábl jsem na druhé desce pár spojů a osadil v zapojení SE ten S9018 s R v kolektoru 390R a Rcb ve zpětné vazbě 39k - funguje,ale když zapnu modulaci cca 30%, začne to zase tak nad 25 MHz ukazovat špatně.Kouknout se na to osciloskopem nedá,jak tam připojím sondu i 10x , zmrší to signál a ukazuje to měnící se nesmysly,i když je signál velký - to mě vedlo k pochybnosti o přítomnosti toho SKO uvnitř - ale může to mít i jinou příčinu,ještě budu bádat.
Rád bych totiž ten druhý kus s přidáním děličky použil na nějaký "mobilní"
bezdotykový čítač kmitočtu oscilátorů tak do 150MHz při opravách starých rádií,kde je to se stavem lad.obvodů všelijaké a blbě se tam ta BM526 připojuje,nehledě na možnost škrtnutí o třeba 350V a pak....

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#4 Příspěvek od danhard »

Především se do logického vstupu neleze jen přes kondenzátor.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#5 Příspěvek od Milan »

Dobrý,ale to tam lezou číňani z toho Colpitse pro zkoušení krystalů,já jsem napojen přímo na pin z emitor.sledovače nebo toho HC14 .

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

to Milan: co z toho BM368 zbylo původního, laděné obvody nebo jenom skříňka? Rozložení prvků na panelu je taky zcela jiné. Možná by nebylo od věci k té přestavbě uvést trochu víc informací kdyby se chtěl někdo inspirovat.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#7 Příspěvek od Milan »

Nepoužil jsem k tomu BM368,to by byla velká škoda. Bedýnka je teslácká
z nějakého přípravku na měření obrazovek za 100,- na burze ,vnitřek je
"co dům dal" :D . Ošidil jsem to na modulaci - jen obdélník 400 nebo 1000Hz cca 30%, nemám tam voltový vf výstup,neb jej na rádia nepotřebuji. Ladění je duál 2x500pF s převodem z nějakého rádia, místo cívek běžné koupené tlumivky,krom té na nejvyšším rozsahu,která je na
kostře s jádrem nějaké mf. Nes..l jsem se s rozsahy ,dost se to překrývá,s čítačem je to pro moje účely naprosto dostačující , jeden jsem si roztáhl na slaďování mf rádií. Vevnitř to vypadá viz obrázek,tak se neděs ,je to funkční vzor,prototyp a finál v jednom :D .

Vzadu je odleva filtr síť ,trafo, stab 5 a 12 V, ve vnitřní krabici odleva
oscilátor+oddělovač, zesilovač+modulátor+jemná regulace,pod tím usm.
pro měřák (není vidět) ,chybí ještě měřák ,nesehnal jsem 100uA,tak ve finále je tam 1mA + 1x zesilovač s OZ ,dále výstupní dělič 50Ω - ten jsem si pro ta rádia oddělil 4 x paralelně 15n/630V na výstupu ,úplně vpravo je nf gen. s 555 400/1000Hz vytažený s regulací také ven. . Na krabici "v krabici " je víko. Čítač je odstínen krabičkou z PS a vevnitř tlumivky a kondy,rušilo velmi hodně....
Mechanické provedení odpovídá mým dílenským a materiálovým možnostem viz obrázek -tak mi to moc nepomlouvejte prosím :D .
Přílohy
P9150677.JPG
(99.35 KiB) Staženo 223 x
P9090652.JPG
(100.68 KiB) Staženo 475 x

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

Náhodou pěkná práce, ani některé komerční výrobky pod kabátem nemají nic moc lepšího. :) U svého BM368 používám v případě potřeby externí čítač protože přístroj je v perfektním stavu a úpravy by ho spíš znehodnotily.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#9 Příspěvek od ohryzek36 »

Nevypadá to zle, ale laděné obvody originální BM368 vypadají líp - posílám fotku jen pro srovnání.

Mimochodem - pokud by ten čítač byl lepší (třeba něco od Zajíce), tak by si zasloužil i vlastní vstup. U tohoto číňana je to ale trochu diskutabilní - navíc (jak píšeš) máš BM526.
Přílohy
Fotografie0214.jpg
(147.22 KiB) Staženo 263 x

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#10 Příspěvek od Milan »

Nedávno jsem dával do kupy zdevastovaný BM205 - tam ty laděné obvody vypadají jinak viz obrázek karuselu. BM368 znám důvěrně, v roce 1972 jsem jej ve výrobě coby študent na povinné praxi oživoval a slaďoval - ale nemám jej.
Přílohy
P7110640.JPG
(100.65 KiB) Staženo 207 x

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od mtajovsky »

Milan píše:... s důrazem na omezení průniku signálů vyzařováním z bedny a po síti ...
Obávám se, že přes obvody čítače a přes nestíněné segmentovky to bude vyzařovat.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#12 Příspěvek od Milan »

Já se také ledasčeho obávám, ale na am rozsazích i sladěného rádia + generátoru na stejné síť. zásuvce lze modulovaný signál potenc. vf stáhnout tak,že signál není v rádiu slyšet . Nějaké µV honit na am není třeba. Takže jistěže to vyzařuje,jako všechno, ale hodně málo ,určitě to ničím z běžné výbavy nezměřím a ani není důvod.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#13 Příspěvek od FERYACT »

MILANE:Nemohl bys sem hodit schema inkriminovaného generátoru BM 368 0,1-30MHz.Abych se mohl inspirovat pro stavbu vf gen.Předem díky.Omlouvám se už jsem to našel.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Lukas-Peca »

A já se obávám, že na té fotce od ohryzka nejsou laděné obvody BM368, ale odrušení přívodů ze zdroje do vf jednotky. Laděné obvody jsou pod druhým krytem a jsou v ostrém kontrastu s provedením toho odrušení - obyčejné nestíněné cívky rozmístěné kolem přepínače.

BM368 jsem dnes donesl z pošty. Proti BM205 mi přijdou ty laděné obvody horší, keramické kapacitní trimry už byly odpojené a místo nich nabastlené hrníčkové. Taky mě zarazilo provedení modulace napájením oscilátoru. BM205 má oscilátor napájený ze stabilizovaného zdroje a modulátor je zvlášť. Zase ale nemá voltmetr, ten ale u 368 správně ukazuje jen pokud je připojený obvod impedančně přizpůsobený.

Jsem zvědavý na srovnání, až tu 368 zprovozním. U 205 občas signál leze ven, i když je výstup nastaven na nulu, v tom tedy bude 368 lepší.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Lukas-Peca »

368 zprovozněna. Na nejvyšším rozsahu začne oscilátor asi od 22 MHz rytmicky vysazovat, ale cívky jsou dost rozšťourané, tak to asi nechám tak, takto vysoké frekvence se stejně pro slaďování rádií moc nevyužijí. Jinak kupodivu i při staženém výstupu na nulu leze na SV signál do vedle stojícího rádia s feritkou i přes všechna stínění a blokování.

Příjemně mě překvapila čistota výstupního signálu, BM205 tak hezkou sinusovku nedává.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“