Technický oříšek- el. spojení, které se pohybuje

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Venari
Příspěvky: 15
Registrován: 21 zář 2014, 02:00

Technický oříšek- el. spojení, které se pohybuje

#1 Příspěvek od Venari »

Dobrý den.
Problém je jednoduchý. Potřebuji spojit LED diodu fixovanou ve štítu dveřní koule s 2 kabely jdoucí z kliky, které procházejí skrz dveře (mám drážku v hranolu). Klika vykonává častý vratný pohyb.

Jde ale o to, jak to udělat, aby se drát neukroutil??

Dnes to dělám tak, že tam předmotám smyčku (průměr 4cm) uvnitř a spoléhám na to, že se to neukroutí. Existují nějaké super proti krutu odolné kabely?(třebas sluchátka od iphone??)

Napadlo mě do konce hranolu zabudovat 3,5mm jack, který by plnil funkci rotaního čepu i přenosu elektřiny. Vydrží to ale fyzicky? Jsou nějaké lepší konektory (hranol je 8x8mm).

Díky za jakoukoliv připomínku.
Přílohy
Untitled.jpg
(39.8 KiB) Staženo 151 x

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Ta smyčka je asi dobrej nápad, když to bude z tenkýho lanka, tak to asi vydrží dlouho. Ještě je možnost indukčního přenosu energie. Pro LEDku je to nic, ale chce to dodatečnou elektroniku a vyřešit dvě cívky blízko u sebe.

Uživatelský avatar
Venari
Příspěvky: 15
Registrován: 21 zář 2014, 02:00

#3 Příspěvek od Venari »

Ta smyčka zní zajímavě. to musím prostudovat.

K tomu lanku, máte na mysli nějaké konkrétní lanko? (robotika, sluchátka)

Popravdě, v té změti nevím, po čem sáhnout.

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.4e) a 4f)
Hill

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#4 Příspěvek od Jodr »

Zkus se podívat na vrakárnách aut. Pásek pod volantem spojující airbag ve volantu musí vydržet milion otočení...
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Konkrétní lanko nevím, ale vybíral bych s co nejtenčíma vodičema a ideálně silikonovou izolací. Třeba z těchto. 0,25 mm² musí stačit.
Indukční přenos by se asi vyplatil vyvíjet jen pro více kusů.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Aby se to ohybem nerazlámalo potřebuješ tzv. kartáčovinu. Svazek hafo velejemných drátků. V silikonový podobě mají na výběr v různých tloušťkách v modelářských prodejnách. Pro tebe konkrétně silikonový servokabel. Ale bacha, silikon není óbr odolnej proti mechanickýmu ošoupání a naříznutí a taky se na něj nesmí dostat minerální mazivo, pak naboptná a je ještě míň mechanicky odolnej. Pokud bys potřeboval kolem něho něco namazat, tak zase silikonem a nebo glycerínem.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Venari
Příspěvky: 15
Registrován: 21 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od Venari »

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.4e) a 4f)
Hill


Super, díky za praktické rady. Takto vypadá finální řešení. Proti prodření jsem instaloval smršťovačku v místě největšího ohybu a zároveň dotyku s pouzdrem pro čep. Kabely jsem použil 0,25mm, z odkazu forbiddena
Přílohy
Untitled.jpg
(138.98 KiB) Staženo 85 x

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#8 Příspěvek od Cowley »

Vidím, že v tobě roste konkurent ABLOYe, EVVA a jiných výrobců kovaní. Gratuluji.
:potlesk:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“